Oczyszczacz czy nawilżacz powietrza – co lepsze do domu?

0
3689

Oczyszczacz pozwoli Ci usunąć z powietrza różnorodne zanieczyszczenia, w tym drobnoustroje, zarodki pleśni czy alergeny. Upora się także z ciężkim zapachem spalin czy smogu. Z kolei nawilżacz zadba o właściwą wilgotność pomieszczenia, a często także podda powietrze jonizacji. Oba urządzenia są bardzo korzystne dla zdrowia i samopoczucia. Które wybrać?

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza – różnice

Dylemat, które urządzenie wybrać, nie wiąże się z tym, że mają podobne działanie. Wręcz przeciwnie, jak wykazaliśmy we wstępie, służą do innych zadań. Pułapka polega na tym, że często działanie jednego stanowi dodatkową funkcję drugiego, więc zamiast płacić dwukrotnie, lepiej wybrać oczyszczacz z nawilżaczem lub nawilżacz z oczyszczaczem. A może w ogóle z któregoś zrezygnować i zaoszczędzić pieniądze? Przekonaj się!

działanie oczyszczacza powietrza

Tajemnica działania oczyszczacza powietrza

Oczyszczacz powietrza ma wbudowany wentylatorek, za sprawą którego wprowadza powietrze znajdujące się w pomieszczeniu w obieg. Następnie zasysa to powietrze, przepuszcza przez filtr – czyli oczyszcza – i wydmuchuje pozbawione szkodliwych związków i substancji.

Sprzęt korzysta z różnorodnych filtrów, których wybór należy do nas. Mogą to być filtry HEPA (bardzo korzystne dla alergików), węglowe, fotokatalityczne, elektrostatyczne. Ponadto w oczyszczaczu mogą znajdować się funkcjonalne opcje dodatkowe: jonizacja powietrza, lampy UV, a także – jak już wspominaliśmy – nawilżanie.

Oczyszczacz bez trudu upora się z zanieczyszczeniami takimi jak smog, spaliny, pyłki, wirusy i bakterie, zapach tytoniu, zarodki grzybów i pleśni, sierść zwierząt.

Jeśli rozważasz zakup oczyszczacza powietrza, koniecznie przeczytaj ten artykuł: Jaki oczyszczacz powietrza? Opinie naszych klientów.

działanie nawilżacza powietrza

Poznaj sekret nawilżacza powietrza

Inaczej niż w przypadku oczyszczacza, główne zadanie nawilżacza to zwiększenie wilgotności powietrza w pokoju, w którym zostanie ustawiony. Jeśli oczyszcza powietrze – robią je niektóre modele – to wyłącznie bonusowo.

Korzystanie z nawilżacza powietrza ma znaczenie zwłaszcza w okresie grzewczym, ponieważ urządzenia ocieplające – niektóre bardziej niż inne, np. grzejniki elektryczne: konwektorowy i farelka – znacząco wysuszają to powietrze. Na tyle, że w okresie grzewczym wilgotność może spaść nawet poniżej 40%! To z kolei obniża samopoczucie i wpływa na problemy ze zdrowiem. Mało tego, suche powietrze przyczynia się do szybszego niszczenia sprzętów i drewnianych elementów, np. podłóg oraz mebli.

Czy warto kupować urządzenia łączone?

Choć przeważnie odpowiedź jest negatywna, tu możemy założyć, że jednak warto. I lepszym rozwiązaniem będzie kupienie oczyszczacza z nawilżaczem niż na odwrót. Dzieje się tak, ponieważ wilgoć w pomieszczeniach wzrasta lub spada sezonowo, zanieczyszczone powietrze zaś towarzyszy nam każdego dnia.

Nie mniej ważne są dodatki: jonizator, lampa UV. Im ich więcej, tym szersze zastosowanie urządzenia. Lepiej więc zapłacić więcej na początku, a potem móc wykorzystywać szerzej, niż musieć dokupować – miej to na uwadze, wybierając sprzęt.

Nie zapomnij też o mocy (wiąże się z wydajnością i opłatami za pobór energii), regulacji trybów pracy (im więcej, tym lepiej), poziomie hałasu (zwłaszcza gdy urządzenie ma stanąć w sypialni lub pokoju dziecka), materiałowi wykonania (od tego zależy trwałość) oraz estetyce wykonania (zgodnej z Twoim gustem).

[Głosów:6    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here