O czym pamiętać, decydując się na wykonanie podwieszanego sufitu?

0
3356

Przyjęło się, że podwieszane sufity są rozwiązaniem stosowanym jedynie w budynkach użyteczności publicznej. Tymczasem są przypadki, w których sufity z płyt gipsowo-kartonowych montuje się również w budownictwie mieszkaniowym. Powodem może być skonstruowanie nowoczesnego sufitu z wbudowanymi żarówkami LED, który będzie tworzył element aranżacji wnętrza. Inna przyczyna to pomieszczenia o kubaturze powyżej 100 m3, w których mieszkańcy mają problem z pogłosem. W obu przypadkach przed rozpoczęciem prac remontowych trzeba je odpowiednio zaplanować.

Właściwy dobór materiałów

Aby uniknąć problemów, na przykład nierównej powierzchni po zakończeniu pracy czy pękania spoin w przyszłości, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w produkty jednego dobrego producenta. Pewność tego, że zastosowane materiały będą jakościowo najlepsze i najbardziej trwałe, daje użycie takich produktów, które zaleca sam producent. Chodzi tutaj o pełen system, czyli płyty, profile, akcesoria montażowe i odpowiednią masę szpachlową, które będą ze sobą współgrały. Najlepszym rozwiązaniem przy pracach nad podwieszanym sufitem będą płyty gipsowo-kartonowe z czterema spłaszczonymi krawędziami. Gwarantują szybsze wykonanie sufitu, a także perfekcyjną gładkość powierzchni. Takimi płytami, które idealnie sprawdzą się w tym przypadku, są płyty g-k Rigips 4PRO™.

Masa szpachlowa

Jeśli chodzi o masę szpachlową, producent poleca Rigips Vario. Można także użyć masy Premium Light, idealnej do wstępnego i finiszowego szpachlowania płyt gipsowo-kartonowych z użyciem taśmy zbrojącej. Trzecia warstwa jest warstwą finiszową, po rozprowadzeniu której należy zeszlifować nadmiar materiału, aby powierzchnia całego sufitu była gładka i równa.

Problemowy pogłos

Jeśli zdecydowaliśmy się na podwieszany sufit, ponieważ kubatura pomieszczenia jest za duża, a dodatkowo jest ono wykończone ceramiką, kamieniem, szkłem lub metalem, czyli materiałami, które jeszcze potęgują pogłos, do jego wyeliminowania także trzeba użyć właściwych materiałów. W takim przypadku najlepiej jest użyć perforowanych płyt gipsowo-kartonowych, które nie tylko będą pochłaniały dźwięki, ale również zapewnią „domowy” charakter podwieszanego sufitu.

Rigips oferuje płyty wielkoformatowe Rigiton i Gyptone BIG. Pierwsza grupa stanowi płyty z perforacją okrągłą (regularną lub nieregularną) lub kwadradową. Płyty Gyptone BIG mają perforację kwadratową, liniową bądź heksagonalną, ale ułożona w pola, które tworzą na powierzchni geometryczny wzór. Płyty Rigiton i Gyptone BIG są dodatkowo produkowane w technologii Activ’Air®, która redukuje poziom stężenia formaldehydu w powietrzu do 80%. Kiedy chcemy wykonać ciekawą aranżację sufitu, perforowane płyty gipsowo-kartonowe to idealny wybór – dzięki nim można stworzyć wzór, na który każdy z naszych gości zwróci uwagę.

Najważniejszą kwestią, o której trzeba pamiętać przy planowaniu i wykonywaniu podwieszanego sufitu, są właściwe materiały. Powinny pochodzić od jednego producenta i wchodzić w skład pełnego systemu. Inna kwestia to dobór właściwych produktów do swoich wymagań i oczekiwań względem konstrukcji. Tak zaplanowane wykonanie podwieszanego sufitu na pewno będzie zwieńczone sukcesem.

Materiał promocyjny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here