Nawożenie storczyków – co musicie o nim wiedzieć?

0
2059

Staliście się niedawno posiadaczami storczyków i nie wiecie jak je odpowiednio pielęgnować? Ta egzotyczna roślina, pozornie łatwa w uprawie, ma kilka swoich tajemnic, których poznanie pozwoli wam cieszyć się ich pięknem przez bardzo długi czas. W niniejszym tekście znajdziecie informacje o nawozach do storczyków, harmonogramie nawożenia, a także o tym w jaki sposób je odżywiać, by były zawsze silne i cieszyły oko gdziekolwiek się znajdą. Zapraszamy do lektury początkujących florystów, jak i tych bardziej zaawansowanych, którzy pragną uzupełnić swoją wiedzę.

Kiedy nawozimy storczyki?

W przeciwieństwie do innych kwiatów domowych, storczyki należy nawozić tylko i wyłącznie w okresie wegetacji. Co to oznacza w praktyce? Otóż, okres ich bujnego rozwoju przypada zwykle na wiosnę oraz lato i to właśnie wtedy rośliny te potrzebują szczególnej uwagi, a przede wszystkim pełnowartościowego nawozu. Jesienią ich potrzeby zaczynają stawać się coraz mniejsze, aż w końcu zimą zanikają całkowicie. Nawożenie ich w tym okresie nie przyniesie żadnego skutku, a wręcz może zaszkodzić roślinie.

Nawozu do storczyków nie stosujemy także zaraz po kupnie kwiatu, gdyż może on mieć juz w podłożu jego solidną dawkę. Za duża ilość choćby najbardziej pełnowartościowego nawozu może niekorzystnie odbić się na jej zdrowiu. Powinniśmy odczekać przynajmniej miesiąc i dopiero później nasycić naszą roślinę mikroelementami na nowo.

Jakie nawozy do storczyków?

Zasadniczą kwestią jeśli chodzi o odpowiednie odżywanie naszych pięknych roślin jest oczywiście dobór odpowiednich nawozów do storczyków. Obecnie na rynku florystycznym znajdziemy ich wiele rodzajów. (Za jeden z przykładów może posłużyć oferta sklepu Hemp z jaką zapoznacie się pod poniższym adresem: www.hemp.pl/pl/c/Nawozy-do-Storczykow%2C-Orchidei/1396). Dla nowicjuszy jednak nomenklatura związana z nawozami i ich różnymi typami może być trudna do rozszyfrowania. Co powinniśmy wiedzieć przede wszystkim?

Nigdy nie stosujemy tylko jednego nawozu, ale kilka preparatów w zależności od pory roku oraz okresu rozwojowego rośliny. Na wiosnę, oraz na początku lata należy wyposażyć się w nawóz do storczyków z dużą zawartością azotu, bowiem ten wspomaga ich bujny rozwój.

Później, a więc w momencie, gdy nasze rośliny zaczynają kwitnąć, dobrze wprowadzić do ich diety obok azotu również magnez i fosfor.

Kolejne nawozy, a więc te jesienne i wczesnozimowe muszą zawierać fosfor, azot, a także potas w mniej więcej równych proporcjach. Składniki te dobrze przygotują je do zimowych miesięcy, kiedy to przestajemy nawozić storczyki.

Nawóz do storczyków w płynie, czy postaci stałej?

Choć jedne i drugie mają swoje plusy, to naszym zdaniem nawozy w płynie pozwalają na lepsze wymierzenie dawek substancji, a tym samym oddalają ryzyko „przesolenia”. 😉 Nawozy powinno się rozcieńczyć w wodzie i dopiero potem wprowadzić je do gleby lub na liście rośliny.

Jak więc widzimy nawożenie storczyków nie jest wcale tak trudne, o ile będziemy przestrzegali kilku prostych zasad. Gwarantują one długie życie tej urokliwej rośliny, a przede wszystkim jej zachwycający wygląd, który wprowadza do każdego domu szczególną atmosferę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here