Czym jest oddymianie grawitacyjne i jak działa

0
2542

Oddymianie grawitacyjne to obecnie jeden z najchętniej wykorzystywanych systemów pożarowych w budynkach. Do jego podstawowych zalet należą prostota wykonania, niskie koszty inwestycyjne, jak i możliwość estetycznego wkomponowania całości w architekturę budynku. Aby system był bezpieczny i wydajny ważnym jest zastosowanie elementów o prawidłowo dobranych parametrach, zamontowanych we właściwych miejscach budynku.

Z czego składa się system oddymiania grawitacyjnego?  

System składa się z trzech podstawowych elementów – klap oddymiających i napowietrzających oraz systemu wyzwalającego. Klapy montowane są w najwyższych miejscach budynku, takich jak na przykład dachy czy szczyty klatek schodowych. Ich zadaniem jest wyprowadzenie dymu nagromadzonego w strefie zadymionej. Działają na prostej zasadzie –elektryczny siłownik sterowany sygnałem z centrali otwiera klapę, która umożliwia wydostanie się dymu z budynku. 

Kolejny element to klapy napowietrzające, montowane na niższych kondygnacjach, głównie w ścianach. Ich rolą jest doprowadzenie świeżego powietrza do wnętrza budynku i wywołanie ciągu kominowego poprzez różnicę w wysokości klap napowietrzających i oddymiających, co usprawnia proces oddymiania.  

Ostatni element – system wyzwalający jest złożony głównie z czujników dymu lub temperatury. Jest montowanego w szczytowych miejscach strefy dymowej. Uruchomienie go może nastąpić automatycznie, poprzez przycisk oddymiania lub urządzenie zewnętrzne. Całość sterowana jest przez centralę oddymiania.  

O bezpieczeństwo należy zadbać już na etapie projektu  

Zgodnie z przepisami budowlanymi każdy typ instalacji w budynku musi zaprojektować wyspecjalizowany zespół projektantów. Prace branżystów muszą być jednak skoordynowane. Systemy wentylacyjne nie mogą bowiem konfliktować się na przykład z elektryką. Wyspecjalizowane biura projektowe gwarantują także dobór optymalnych rozwiązań w stosunku do budżetu projektu oraz typu obiektu. Warto zaufać specjalistom w tej dziecinie – https://www.promattop.pl/pl-pl/biuro-projektowo-inzynierskie/projektowanie/system-wentylacji-pozarowej-oddymianie-grawitacyjne

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here