Współpraca z projektantem wnętrz – co należy wiedzieć na ten temat?

0
73

Nie każdy wie, jak chciałby podejść do urządzania swojego mieszkania lub domu. Można mieć też do czynienia z drugą sytuacją – tych pomysłów jest tak dużo, że ciężko tak naprawdę zdecydować się na jeden konkretny pomysł. Do tego do dyspozycji jest tak duża liczba różnego rodzaju materiałów, że właściwie nikt nie ma świadomości tego, co należy robić. Alternatywą dla takiej sytuacji może stać się współpraca z projektantem wnętrz, który w sposób indywidualny podchodzi do każdego klienta.

Dobry projektant wnętrz

Osób, które są w stanie zapewnić projektowanie wnętrz w Lublinie lub w innych miastach, nie brakuje. Jak spośród z nich wybrać tego najlepszego, który będzie w stanie spełnić oczekiwania? Można tego dokonać na dwa sposoby.

Pierwszy – wybrać architekta z polecenia. Tzn. w pierwszej kolejności należy porozmawiać ze znajomymi osobami, które już miały przyjemność korzystać z takich usług. Może to być rodzina, znajomi z pracy, sąsiedzi – ważne, aby polecili oni kogoś, kto faktycznie podejmował się takich prac. Co więcej, na własne oczy będzie można zobaczyć ich efekty.

Drugim sposobem jest poszukanie architekta w Internecie. Dlaczego tak? Ponieważ da to możliwość zapoznania się z ofertą, która zawsze umieszczona jest na stronie internetowej. Projektanci także umieszczają na stronie zdjęcia miejsc, które już obejrzeli. W ten sposób również będzie można zapoznać się z efektami (np. na stronie https://www.interior-artstudio.pl/ można zobaczyć ofertę projektowania wnętrz w Lublinie), co jest szczególnie ważne, jeżeli w kręgu bliskich osób nie ma nikogo, kto by wcześniej współpracował z architektem.

Spotkanie z projektantem wnętrz

Kolejnym etapem będzie umówienie się na spotkanie z projektantem wnętrz. Przy czym należy powiedzieć, że jest to spotkanie, które jeszcze do niczego nie zobowiązuje. Jest ono potrzebne do tego, aby móc się wzajemnie poznać. Tak, aby móc ocenić, czy to ten projektant, który będzie w stanie podjąć się realizowanych prac.

W trakcie pierwszej rozmowy klient musi opowiedzieć o swoich oczekiwaniach. Sam projektant ma prawo przedstawić swoją wizję tego, jak można by zaaranżować dane wnętrza. Oczywiście, żadna osoba nie otrzyma od razu gotowego projektu. Na to z reguły czeka się do kilku tygodni. Wszystko uzależnione jest od tego, z jakiej dokładnie wielkości miejscem ma się do czynienia. To pierwsze spotkanie służy jednak temu, aby ocenić, czy z taką osobą chciałoby się faktycznie współpracować. Czasem po prostu sama osobowość architekta sprawia, że nie ma możliwości podjęcia takiej współpracy.

Jestem na „tak” – podjęcie decyzji

Po kilku spotkaniach z różnymi projektantami (zawsze warto umówić się przynajmniej z kilkoma osobami, aby móc dokonać pomiędzy nimi porównania), będzie można w końcu zdecydować się na jedną osobę, która będzie miała za zadanie podjąć się aranżacji wnętrza.

Co warto jeszcze wiedzieć? To, że nie trzeba decydować się na projekt całego mieszkania lub domu. Można zdecydować się na wybrane pomieszczenia, jeżeli tylko ktoś będzie czuł taką potrzebę. Ważne jest również to, aby sprawdzić, co dokładnie zawiera umowa. Jest to bowiem dokument, który określa obowiązki i prawa jednej oraz drugiej strony – projektanta i klienta. Jednym z ważniejszych elementów, który należy sprawdzić w umowie, jest m.in. zakres wykonywanych prac, koszty związane ze współpracą z architektem, jak również termin realizacji prac. Szczególnie jeżeli ktoś zdecyduje się nie tylko na wykonanie samego projektu, ale także późniejszą jego realizację. Mając pewność co do poprawności umowy, będzie można zdecydować się na jej podpisanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here