Yankee Candle – Zapachy do Twojego domu

0
10775

Mnogość aromatów Yankee Candle sprawia, że są one propozycją bardzo intrygującą. Nic dziwnego, że interesuje się nimi coraz większa liczba osób.

duze-swiece-yankee-candle srednie-swiece-yankee-candle male-swiece-yankee-candle
woski-yankee-candle samplery-yankee-candle tealighty-yankee-candle
pilary-yankee-candle kulki-yankee-candle kominki-yankee-candle

Yankee Candle – co to takiego?

Yankee Candle jest producentem świec i wosków zapachowych. Fundamentem powstania firmy było stworzenie przez 16-letniego chłopca świecy zapachowej dla swojej mamy – otrzymała ona ten prezent w 1969 roku. Od tamtej pory ideą producenta jest tworzenie aromatów przypominających o rodzinnym cieple i o radości ze wspólnego spędzania czasu.

Firmę wyróżnia z pewnością tworzenie specyficznej, wprost bajkowej i magicznej atmosfery wokół swoich wyrobów. Zapachy mają bowiem idealnie wkomponowywać się w daną porę roku czy okazję, jak choćby święta Bożego Narodzenia.

Producent oferuje nie tylko świece i woski zapachowe, ale również lampiony, kominki i wszelkie gadżety ozdobne do świec i świeczników, dzięki którym wnętrze może nabrać niepowtarzalnego charakteru. Zaletą świec i wosków Yankee Candle z pewnością jest tradycyjny sposób wytwarzania oraz wysoka jakość. Dodatkowo każdego roku powstają 4 nowe serie zapachowe, a także edycje limitowane aromatów.

Produkty Yankee Candle – czym się różnią?

Podstawę oferty Yankee Candle stanowią woski zapachowe, samplery i świece w wielu rozmiarach. Te ostatnie zwykle można zakupić w słojach, które zapewniają zapach na naprawdę długi czas – czas palenia największego ze słojów to aż 110-150 godzin. Nieco mniejsze słoje zapewniają zapach na 65-90 godzin, a najmniejsze – 25-40 godzin.

Yankee Candle Sklep

Krótszy czas palenia mają samplery oraz woski. Sampler, czyli niewielka świeczka, jest polecana osobom, które chcą sprawdzić, czy dana kompozycja zapachowa rzeczywiście im odpowiada. Potrzebny jest do niej mały świecznik, kubeczek, kieliszek lub spodek. Pali się ona przez około 15 godzin. Wosk powinno natomiast palić się w kominku lub w tealight, czyli w małej świeczce bezzapachowej. Wosk pali się około 8 godzin.

Gdzie można nabyć zapachy Yankee Candle?

Wyroby marki Yankee Candle najbezpieczniej jest kupować w dużych sklepach, a nie na aukcjach internetowych. Tylko to daje nam pewność, że wybrane świece, woski czy samplery są oryginalne oraz odpowiednio przechowywane i przewożone. Można je nabyć także w sprawdzonych sklepach online.

Gdzie kupić kominek do wosków Yankee Candle?

Kominki zapachowe do wosków można nabyć w wielu kwiaciarniach oraz w sklepach z wyrobami hinduskimi. Wiele z tych kominków jest jednak nie najlepszej jakości – laminat, którymi są pokryte, pali się i wytwarza nieprzyjemny zapach. Oryginalne kominki Yankee Candle to wydatek rzędu 50-100 zł, ale z powodzeniem można wybrać zamiast nich podobne do nich matowe kominki. Zwykle kosztują one około 30-35 zł i sprawują się niemalże tak samo dobrze.

Jakie linie zapachowe oferuje Yankee Candle?

Yankee Candle wyróżniło 5 linii zapachowych. Każda z nich cechuje się innym aromatami i tworzy zupełnie odmienny klimat. Wszystkie świece z danej Fregrance Family mają jednak swoje cechy wspólne, przez co łatwiej jest określić, która z linii zapachowych lepiej nam odpowiada.

Linie zapachowe Yankee Candle to:

– Fresh,
– Floral,
– Fruit,
– Food&Spice,
– Festive.

Czym cechują się linie zapachowe Yankee Candle?

Linia zapachowa Fresh jest kierowana do osób lubiących zapachy świeże, orzeźwiające. Jej intrygujące kompozycje zapachowe napełniają mieszkanie aromatem imbiru, egzotycznych roślin czy kwiatów bawełny. Zapachy Ginger Dusk, Out of Africa, Midsummer Night czy Clean Cotton są jednymi z najpopularniejszych w linii.

Linia zapachowa Floral – jak sama nazwa wskazuje – to wszelkie aromaty kwiatowe. Aromaty łąki, ogrodu czy tropikalnej dżungli są w niej dominujące. Zapachy te są idealne dla osób tęskniących za słońcem, ciepłem i radosnym spędzaniem wolnego czasu na świeżym powietrzu. W linii tej znajdziemy zapachy takie jak: Honey Blossom, Joyful Spring, Lilac Blossom czy Child’s Wish.

Linia zapachowe Fruit również jasno określa, czego można się po niej spodziewać – aromaty owocowe są w niej dominujące. Słodkie, urzekające i wprowadzające w błogi nastrój zapachy są kierowane do osób tęskniących za dziecięcą beztroską, sielskim życiem i oderwaniem się od wielkomiejskiego zgiełku. Zapachy takie jak Honey Glow, Black Plum Blossom, Pink Dragon czy Fruit Fusion są dla tej linii najbardziej charakterystyczne.

Linia Food&Spice wyróżnia się tym, że jej propozycje są bardzo intrygujące. Nie są to z pewnością zapachy dla każdego, gdyż są wyraziste, mocne i znacznie intensywniejsze od aromatów linii Flower czy Fresh. Kierowane są do osób ceniących sobie nietuzinkowość, umiejących jednoznacznie wskazać, jakie aromaty są dla nich najodpowiedniejsze. Wyróżniające się zapachy Cafe Culture, Salted Carmel, Fireside Treat czy Vanilla Buorbon to w tej linii niemalże klasyka.

Linia zapachowa Festive jest najsilniej zróżnicowana. Jest zbiorem przeróżnych aromatów, dlatego nie ma w niej żadnych dominujących nut – o tych można by mówić jedynie w kontekście poszczególnych kolekcji linii Festive, wypuszczanych na rynek w danych okresach. W linii Festive na uwagę zasługują zwłaszcza zapachy Bożonarodzeniowe czy Walentynkowe, które przenoszą w magiczny świat ciepła, miłości i radości, kiedy aura na zewnątrz nie jest najprzyjaźniejsza. Klasykami linii Festive są zapachy: Snowflake Cookie, Red Apple Wreath, Sparkling Cinnamon, Snow in Love, Season of Piece czy Christmas Eve.

Jak palić świece zapachowe Yankee Candle? Kilka porad

– Aby świeca mogła spalić się do końca, należy stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim należy rozpocząć od przycięcia knota na wysokość ok. 3-5 mm. Zabieg ten pozwala uchronić się przed kopceniem świecy i pozostawiania przez nią nieestetycznych, czarnych plam na suficie, ścianach czy zasłonach okiennych. Warto o tym pamiętać, gdyż często zdarza się, że kopcąca świeca nie pozostawia plam od razu, ale te pojawiają się dopiero po pewnym czasie, kiedy sadzy nazbiera się więcej.

– Kolejną ważną kwestią jest pierwsze palenie świecy – im większa świeca, tym ważniejsza to sprawa. Podczas pierwszego palenia świecy wosk powinien roztopić się do samych ścianek – oznacza to, że na wierzchu świecy powinna powstać warstwa płynnego wosku. Świeca powinna zatem palić się przez kilka godzin, by nie powstała w niej nieestetyczna dziura, która będzie utrzymywać się podczas każdego kolejnego palenia. Jeśli zadbamy o to, by ona nie powstała, wosk ładnie roztopi się i zastygnie. Warto zapamiętać, że część wosku, która roztopiła się i ponownie zastygła, może mieć nieco inną barwę niż reszta świecy.

– Na świecach podczas palenia powstaje charakterystyczna czarna końcówka, która po pewnym czasie odpada i zatapia się w płynnym wosku. Nie prezentuje się ona najlepiej, dlatego też zaleca się jej wydobywanie i wyrzucanie zanim wosk zastygnie.

– Świecy nie powinno gasić się poprzez zdmuchiwanie płomienia. Choć wydaje się to najlepszą metodą, przyczynia się ona do skrócenia żywotności świecy. Dymiący przez kilka minut knot nie tylko wydziela nieprzyjemny zapach, ale i znacząco się skraca, co później utrudnia jego ponowne zapalenie. Świece należy więc gasić, przykrywając ją wieczkiem lub też wykorzystując do tego celu specjalny wygaszacz, zwany gaśnikiem lub gasidełkiem.

– Gdy świeca nie pali się równomiernie, a wosk przy ściankach pozostał nieroztopiony, można owinąć świecę folią aluminiową. Z folii należy utworzyć niezamkniętą kopułę, która będzie przylegała do brzegów świecy i pozwalała osiadłemu na niej woskowi roztopić się w pełni. W przypadku świec Yankee Candle w tym samym celu można wykorzystać specjalne przykrywki Illuma Lid.

– Paląc świece parafinowe, warto pamiętać, że długie i intensywne ich palenie ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Parafina wydziela substancje podrażniające układ oddechowy, dlatego lepiej zamiast świec z niej wykonanych, wybierać świece z wosku sojowego. Warto również często wietrzyć pomieszczenie, by usuwać z powietrza szkodliwe produkty spalania.

– Palących się świec nigdy nie wolno pozostawiać bez nadzoru. Nawet jeśli kusi nas, by pozostawić palącą się świecę Yankee Candle na cały dzień, by wieczorem wrócić do pachnącego mieszkania, jest to zły pomysł. Pewnego dnia wracając, możemy bowiem zobaczyć zamiast pięknego mieszkania, zrujnowane pogorzelisko, sprzątane przez strażaków.

– Świec z reguły nie powinno się spalać do końca. Można to robić, jeśli świeca jest postawiona na marmurze lub innym materiale niepalnym. W przeciwnym razie opakowanie lub świecznik, w którym umieszczona jest świeca może gwałtownie pęknąć. Sytuacja taka może doprowadzić do skaleczenia kogoś, a w skrajnych przypadkach – nawet do pożaru. Na części materiałów mogą również pojawić się brzydkie przebarwienia. Z tego powodu niedopaloną resztkę świecy lepiej jest zgasić, ochłodzić i wykorzystać do końca w kominku.

– Świece należy przechowywać z dala od światła słonecznego. Wysoka temperatura wytwarzająca się pod wpływem promieni słonecznych może doprowadzić do zmiany kształtu świecy. Słońce może też odbarwić wosk, przez co może on stracić swój oryginalny kolor.

Jaki palić woski zapachowe Yankee Candle?

W przypadku palenia wosków zapachowych Yankee Candle największy problem sprawia usuwanie niechcianego już aromatu i zmienianie go na inny. Dla większości osób wiąże się to z obawą poparzenia się i ubrudzenia wszystkiego dookoła. Woski można jednak palić w silikonowych foremkach do muffinek, które bez trudu można dopasować do większości kominków.

Aby rozpocząć palenie wosków zapachowych Yankee Candle, wykorzystując do tego celu foremki do muffinek, wystarczy przygotować:

– kominek zapachowy,
– tealight,
– foremkę silikonową do muffinek,
– zapalarkę lub zapałki,
– woreczek strunowy,
– wosk Yankee Candle w wybranym zapachu.

Kominek zapachowy powinien mieć płaskie lub lekko wklęsłe dno, na którym najłatwiej będzie ustawić foremkę silikonową do muffinek. Podgrzewacz powinien być natomiast bezzapachowy, aby nie stłumić lub nie zmienić zapachu wosku Yankee Candle.

Po włożeniu foremki do kominka można zapalić tealight. Naklejkę z wosku warto przykleić do woreczka strunowego, aby później nie zastanawiać się, jaki wosk jest odłożony do woreczka na później. Jeśli wosk jest zapakowany w folię ochronną, należy ją zdjąć. Około 1/4 wosku Yankee Candle wkłada się do podgrzewacza, a pozostałą jego część chowa się do woreczka. Wosk włożony do silikonowej foremki rozpuści się w kominku i uwolni przyjemny aromat. Warto pamiętać, że wosku nie będzie ubywać podczas palenia. Z czasem jego zapach stanie się jednak mniej intensywny, by z czasem w ogóle zaniknąć, gdyż za aromat odpowiedzialne są olejki eteryczne, które wypalają się w ciągu kilku godzin palenia.

Jak zużyć wosk Yankee Candle, który nie przypadł do gustu?

Nawet najznakomitsze woski jak Yankee Candle mogą nie przypaść do gustu. Jeśli jednak ich zapach nam się nie podoba, nie musimy ich wyrzucać. Wystarczy wymieszać je z innymi woskami w silikonowej foremce i stworzyć własną, unikalną kompozycję zapachową. W ten sposób można bez trudu pozbyć się wosków o nieodpowiadającym nam czy o zbyt intensywnym dla nas zapachu.

Czy wosk Yankee Candle jeszcze pachnie?

Aby przekonać się, czy wosk Yankee Candle jeszcze pachnie, warto umieścić kominek w niewielkim pomieszczeniu. Jeśli po kilku minutach nadal będziemy czuć zapach, wosk nadaje się do dalszego użytku – jeżeli nie, należy go wymienić na nowy.

W przypadku, gdy sposób ten nam nie odpowiada, możemy sprawdzić, czy wosk wciąż pachnie w inny sposób. Ludzki nos przyzwyczaja się do zapachów, dlatego też warto na jakiś czas wymienić wosk w kominku i po pewnym czasie sprawdzić, czy wcześniej używany wosk wydziela zapach w dalszym ciągu. Gdy jego aromat jest wyczuwalny, ale nie mamy ochoty nadal używać danego wosku Yankee Candle, można schować jego pozostałości w woreczku strunowym z niewykorzystaną częścią pachnącej substancji.

Warto pamiętać, że wypalone woski można pozostawić – nie trzeba ich koniecznie wyrzucać. Wystarczy dodać do nich olejki eteryczne i wykorzystać wosk ponownie.

Jak usunąć wosk Yankee Candle?

Miłośnicy świec zapachowych mają niekiedy trudności z usunięciem wosku z kominka. Najczęściej otrzymują poradę, że zużyty wosk należy zamrozić i po kilku minutach usunąć, podważając go nożem. Kominek można w tym celu umieścić w zamrażarce lub po prostu obłożyć go kostkami lodu. Trzeba uważać, aby na kominku nie było śladów wody, gdyż gdy zamarznie, może ona doprowadzić do uszkodzenia kominka. Ponadto przed włożeniem kominka do zamrażalnika, należy go schłodzić, gdyż rozgrzany sprzęt może popękać pod wpływem szoku termicznego. Rozwiązanie to działa, jednak jest czasochłonne, a ponadto wymaga ponownego rozgrzania kominka, aby umieścić w nim inny wosk.

Innym sposobem usunięcia wosku Yankee Candle z kominka jest lekkie podgrzanie go i przetarcie kominka papierowym ręcznikiem. Wadą tego rozwiązania jest konieczność poświęcenia dość dużej ilości czasu na wystudzenie wosku oraz na jego ponowne podgrzanie. Trzeba także mieć spore doświadczenie, aby dobrze określić moment, w którym wosk zacznie odchodzić od kominka, ale nie będzie jeszcze zbyt gorący.

Wosk można też wylać z kominka, jednak istnieje duże ryzyko, że rozleje się i zabrudzi pomieszczenie bądź, co gorsza, poparzy ręce. Ponadto wosk po wylaniu ma bardzo brzydki kształt, przez co trudno jest go odłożyć na później i ponownie wykorzystać.

Najprostszym sposobem usunięcia wosku Yankee Candle jest palenie go w silikonowych foremkach. Wystarczy wyjąć foremkę z kominka i wymienić ją na inną. Nie ma potrzeby studzenia kominka lub wosku – wystarczy położyć ją na papierowym ręczniku aż do wystygnięcia. Gdy wosk lekko się ochłodzi, wystarczy delikatnie odgiąć foremkę i wyjąć z niej zawartość. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania wosku ponownie. Ponadto foremki nie przechodzą zapachem, przez co z powodzeniem można wykorzystywać je do palenia innych wosków Yankee Candle. Co jakiś czas wystarczy je umyć wodą z delikatnym detergentem i przetrzeć papierowym ręcznikiem.

Jak palić samplery Yankee Candle?

Samplery Yankee Candle można palić tak samo jak świece innego typu. Małą świeczkę wystarczy umieścić w świeczniku i poczekać aż się ona wypali. Świecznik powinien być jednak odpowiednio dobrany – musi być on dość wąski, aby sampler się w nim nie przewracał. Jeśli świeca nie będzie przechylała się na boki, będzie ona także dłużej pachnieć i dłużej się palić. Ponadto zachowa swój kształt i będzie wyglądać znacznie estetyczniej.

Jak przerobić sampler Yankee Candle na tartę?

Samplery Yankee Candle bez trudu można przerobić na tartę i wypalić je w podgrzewaczu. Wystarczy wyjąć z nich knot, a następnie rozdrobnić ich potrzebną część i przełożyć do bezzapachowego podgrzewacza. Pozostałą część samplera można schować do woreczka strunowego i postępować z nią dokładnie tak samo jak z woskiem.

Yankee Candle Sklep

Sampler najłatwiej przerobić na tartę, układając go na gazecie lub na desce do krojenia, a następnie pokroić go ostrym nożem. Można także zetrzeć go na tarce na średniej grubości oczkach. Czas wydzielania się zapachu z tarty zrobionej z samplera jest podobny do czasu, przez jaki wytwarzany jest zapach przez tradycyjne woski Yankee Candle. Intensywność aromatu będzie zależała od rodzaju wybranego samplera oraz od ilości tarty, jaka znajdzie się z podgrzewaczu.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here