Kabel antenowy i konwerter satelitarny – dlaczego są takie ważne?

0
1108

Kompletowanie zestawu anteny satelitarnej to nie jest łatwe zadanie. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele różnych produktów, a ilość elementów do skompletowania jest spora. W końcu nie wystarczy kupno telewizora i pierwszego lepszego talerza satelitarnego. Ten ostatni trzeba jeszcze zamocować, na wysięgniku umieścić konwerter satelitarny, a i wszystko podpiąć kablem antenowym do tunera, który bez abonamentu gwarantuje nam tylko kilka kanałów. Do tego dochodzi kwestia odpowiedniego ustawienia anteny satelitarnej, jednak to na nic, jeśli będziemy mieli kabel antenowy słabej jakości. Jego instalacja wiąże się nierzadko z odsuwaniem wielu mebli w mieszkaniu, dlatego warto zadbać o odpowiedni przewód już przy pierwszym zakupie. To samo tyczy się konwerterów, które także są różne i nie każdy będzie odpowiedni do naszych zastosowań.

Jaki konwerter satelitarny wybrać?

Konwerter satelitarny to fundamentalny element każdego zestawu satelitarnego. To on konwertuje sygnał z anteny satelitarnej do takiej postaci, by tuner mógł go odczytać. Nie warto oszczędzać na jego zakupie, ponieważ będzie on narażony na złe warunki atmosferyczne, a do tego może interferować z innymi nadajnikami np. telefonicznymi, których przecież ciągle przybywa. Dlatego warto rozeznać się w temacie i kupić konwerter od sprawdzonej firmy. Oprócz różnicy w jakości wyróżniamy konwertery satelitarne różnego typu:

  • Pojedyncze – obecnie rzadko spotykane i umożliwiające odbiór tylko jednego kanału na raz bez opcji nagrywania.
  • Podwójne – przystosowane do odbioru kanału i niezależnego nagrywania innego lub też do odbioru dwóch różnych kanałów na dwóch tunerach.
  • Poczwórne – 4 niezależne tunery lub dwa z możliwością nagrywania.
  • Octo i quattro – raczej do instalacji profesjonalnych, rzadko używane w gospodarstwach domowych.
  • Unicable – konwerter dający możliwość podłączenia nawet czterech niezależnych tunerów (lub dwóch z opcją nagrywania) obsługujących tę technologię. Dzięki niemu cztery osobne kable będą poprowadzone do tunerów dopiero od rozgałęźnika, a nie od samego konwertera.

Mocny konwerter satelitarny? Czyli jaki?

Podsumowując, nie istnieje konwerter mocny lub słaby. Są za to konwertery satelitarne wykonane solidnie i nieco mniej, przy czym te drugie ciężko polecić. W końcu jest to element anteny satelitarnej najbardziej narażony na złe warunki atmosferyczne. Dodatkowo obecne dookoła niego sygnały mogą powodować zakłócenia. Warto też rozważyć przyszłe potrzeby, w tym na przykład większą ilość tunerów lub też urządzenia z opcją nagrywania. Obecnie najsensowniejszym wyborem są chyba konwertery unicable, pod warunkiem oczywiście, że nasze urządzenia obsługują tę technologię.

Jaki kabel antenowy wybrać?

Kabel antenowy odpowiada za prawidłowy przesył sygnału od anteny satelitarnej do tunera w naszym salonie. Czasem transfer ten odbywa się na odcinku nawet kilkunastu metrów, dlatego nie warto bagatelizować tego z pozoru nieistotnego elementu zestawu anteny satelitarnej. Parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to skuteczność ekranowania, gęstość oplotu i tłumienność. Dzięki temu uzyskamy stabilny przepływ sygnału bez wzajemnego oddziaływania z innymi kablami z powodu pola elektromagnetycznego. Kable antenowe do użycia zewnętrznego powinny posiadać dodatkowy płaszcz PE, który uchroni go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here