Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu – poradnik

0
936

Coraz częściej decydujemy się na przeprowadzkę za miasto. Wiąże się z tym szereg zalet, takich jak cisza, spokój i niezależność od sąsiadów. Urządzając swój własny dom, często stajemy przed dylematem wyboru oświetlenia zewnętrznego. W końcu z jego pomocą oświetlimy nie tylko ogród, ale także bezpośrednią okolicę domu i samą elewację. Odpowiednio dopasowane oświetlenie zewnętrzne sprawi, że dom wraz z okolicą będzie się świetnie prezentował także wieczorami i nocą. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lamp, co daje nam dużo możliwości. Jak w takim razie wybrać te idealne i na co się zdecydować?

Gdzie umieścić oświetlenie zewnętrzne?

Jeśli chodzi o oświetlenie zewnętrzne, to sprawa jest dość prosta. W zależności od wielkości i układu naszej działki warto oświetlić nie tylko ogród, ale także wszystkie alejki, po których się przemieszczamy. Do tego istotne jest oświetlenie podjazdu i oczywiście samej elewacji budynku. Ten ostatni element jest niezbędny w momencie, w którym chcemy oświetlić alejki i ogród. W innym przypadku nasz dom zgubi się w kontrastującej z oświetleniem ciemności.

Rodzaje zewnętrznego oświetlenia domu

Do oświetlenia alejek możemy użyć zarówno lamp dogruntowych, jak i stojących lamp ogrodowych. Podobny wybór czeka nas, jeśli chodzi o oświetlenie podjazdu. Tutaj ze względów praktycznych i estetycznych lepiej wybrać lampy dogruntowe. Dzięki temu oszczędzimy nieco miejsca i uzyskamy ciekawy efekt oświetlenia z dołu. Efekt ten sprawdzi się bardzo dobrze przy oświetleniu elewacji. Umieszczone w ziemi oświetlenie zewnętrzne skutecznie oświetli ściany naszego domu. Jako alternatywy możemy użyć kinkietów zewnętrznych. Te zainstalowane mogą być bardzo nisko i oprócz elewacji oświetlą ścieżkę dookoła domu.

Jak oświetlić ogród? Wybieramy lampy ogrodowe

Ogród to dla wielu oczko w głowie. Nic więc dziwnego, że w sklepach jest mu poświęcona osobna kategoria lamp ogrodowych. Te występują w różnych postaciach, zarówno stojących, jak i wiszących. Te pierwsze będą stanowiły podstawę oświetlenia ogrodowych alejek, drzew i kwiatów. Dla minimalistów stworzone zostały oprawy dogruntowe, które nie zabierają żadnego miejsca i nie trzeba się martwić ich zniszczeniem. Dzięki temu nasz ogród będzie wyglądał w pełni naturalnie i estetycznie. Lampy ogrodowe wiszące znajdą z kolei zastosowanie na gankach i tarasach. Nic lepiej nie ozdobi naszej werandy jak właśnie elegancka lampa ogrodowa wisząca.

Jakie lampy ogrodowe wybrać?

To, jakie lampy ogrodowe wybrać, zależeć będzie w głównej mierze od stylistyki i wielkości naszego ogrodu. W większości przypadków świetnie sprawdzą się lampy ogrodowe stojące sięgające do pasa oraz oprawy dogruntowe. Przy dużych i rozłożystych ogrodach warto przemyśleć postawienie wysokiej na dwa lub trzy metry lampy, która pięknie rozświetli wszystko wokół. Jeśli o oświetleniu ogrodowym myślimy poważnie, to wybierzmy modele zasilane na prąd. To oczywiście wiąże się z pociągnięciem kable pod ziemią, jednak efekt jest nieporównywalnie lepszy do produktów ładowanych energią słoneczną.

Co ile umieścić lampy ogrodowe?

Nie ma jednej zasady, która nakazywałaby rozstawienie lamp ogrodowych w danej od siebie odległości. To pozwala nam samym zdecydować o tym, jak bardzo klimatyczne będzie nasze oświetlenie ogrodowe. Umieszczone blisko siebie lampy na prąd dadzą najwięcej światła, a kilka sztuk ładowanych energią słoneczną rozświetli w niewielkim stopniu dane fragmenty ogrodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here