Europalety – charakterystyka i zastosowanie

0
502

Europaleta, jako uniwersalne i niezwykle wytrzymałe rozwiązanie, umożliwia bezpieczny i sprawny przewóz różnego rodzaju towarów – do powstania europalety przyczyniła się miedzy innymi potrzeba ustandaryzowania rozmiarów platform transportowych.

Europaleta – cechy charakterystyczne

Europalety to specjalnie skonstruowane drewniane platformy, zbudowane ze starannie dobranych i dokładnie wyprofilowanych elementów. Europaleta posiada między innymi otwarte wejścia, umieszczone po jej obydwu bokach, które usprawniają pracę wózków widłowych. Każdy Producent europalet powinien pamiętać o tym, że znak towarowy mogą otrzymać wyłącznie palety spełniające wszystkie obowiązujące normy – na uwadze trzeba mieć nie tylko wagę czy wysokość europalety, ale także kwestie takie jak jakość użytego surowca. Producenci europalet odpowiedzialni są za odpowiednie przygotowanie drewna – specjalna obróbka fitosanitarna zabezpiecza deski przed działaniem wilgoci oraz chroni je przed atakiem szkodników.

Uniwersalny wymiar palety powinien wynosić 1200 x 800 mm – dzięki zastosowaniu ustandaryzowanych wymiarów producent europalet zyskuje pewność, że wytworzony produkt pomoże w optymalizacji powierzchni załadunkowej samochodów ciężarowych i kontenerów morskich.

Waga i wysokość europalety

Masa własna europalet to niesłychanie istotna kwestia, która ma wpływ nie tylko na nośność samej palety, ale przyczynia się także do zmiany maksymalnej ładowności naczep i kontenerów. Europaleta powinna ważyć 25 kg – przy zachowaniu stosunkowo niewielkiej masy własnej, europaleta utrzymuje ładowność roboczą sięgającą 1500 kg, oprócz tego możliwym staje się także zachowanie maksymalnej ładowności statycznej na poziomie 4000 kg. Warto zaznaczyć również to, że masa własna w wysokości 25 kg pomaga na wytrzymanie różnego rodzaju obciążeń dynamicznych dochodzących do 1000 kg.

Wysokość europalety, podobnie jak jej szerokość i waga, ma ogromny wpływ na zoptymalizowanie procesów związanych z magazynowaniem i transportem towarów. Wysokość europalet wynosząca 144 mm pomaga zaoszczędzić na przestrzeni ładunkowej, przyczynia się także do usprawnienia pracy wózków widłowych. Warto pamiętać o tym, że na wysokość europalety wpływa przede wszystkim rozmiar i rozmieszczenie klocków łączących poszczególne elementy konstrukcji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here