Jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza?

0
2394

Narzędzie w postaci szlifierki kątowej służy do wygładzenia powierzchni, polerowania oraz przecinania różnych materiałów. Współczesne modele charakteryzują się nie tylko wysoką mocą, ale również ergonomicznym designem.

Szlifierka kątowa to z pewnością przydatne narzędzie podczas wielu zadań. Poszczególne modele różnią się między sobą szeregiem parametrów. Począwszy od mocy poprzez sposób zasilania, a na średnicy tarczy skończywszy. Od każdego z tych parametrów zależy czy dane narzędzie znajdzie zastosowanie w pracy zawodowej, czy będzie idealne do zastosowań amatorskich i domowych.

Moc szlifierki

Jednym z najważniejszych parametrów, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie jest moc szlifierki. Ogólna zasada jest taka sama jak w przypadku innych narzędzi. Im większa moc, tym twardszy materiał szlifierka może przeciąć. To narzędzie jakiej mocy powinniśmy wybrać jest uzależnione od tego jakiego rodzaju prace mamy do wykonania. Do prostych prac domowych w zupełności wystarczy nam moc w przedziale od 600 do 1000 watów. Jednak w niektórych sytuacjach niezbędne może się okazać dużo mocniejsze urządzenie, którego moc przekracza 2000 watów.

Moc szlifierki

Zasilanie szlifierki kątowej

Niemałe znaczenie ma też zasilanie szlifierki kątowej. Do wyboru mamy dwa rozwiązania. Zasilanie elektryczne i akumulatorowe. Podstawową zaletą tego drugiego jest brak ograniczenia przez kabel zasilający. Jednak do zastosowań domowych lepiej jest wybrać narzędzie zasilane z sieci. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim dużo tańsze niż akumulatorowe. Akumulator przy dłuższym nie używaniu może stracić swoje właściwości.

Średnica tarczy szlifierki

Zasilanie szlifierki

Średnica tarczy szlifierki to główny czynnik wpływający na efektywność pracy. Do prac profesjonalnych na budowach i w warsztatach wykorzystuje się tarcze o średnicy 180 mm lub 230 mm. W warunkach domowych najczęściej do drobnych prac wykorzystuje się tarcze o średnicy 125 i 115 mm. Poza średnicą tarczy ważna jest też jej grubość. Tarcze do cięcia mają grubość od 1 do 3 milimetrów. Te, które są przeznaczone do szlifowania  mają około 5 milimetrów. Różne tarcze stosuje się też w zależności od materiałów, z którymi pracujemy.

Wybierając szlifierkę kątową musimy wiedzieć, do jakiego typu prac będziemy jej używać. Na tej podstawie należy też ocenić jaka moc narzędzia, jakie zasilanie i jaka średnica tarczy będzie dla nas odpowiednia. Jeśli będziemy wiedzieli w jakim celu jest nam potrzebna szlifierka, nie powinniśmy mieć kłopotu w doborze narzędzia.

Artykuł powstał przy współpracy z https://sklep.kameleon.pro/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here