Ochrona mieszkania przed nagrzaniem to jedna z najważniejszych funkcji dbania o miejsce swojej egzystencji. Jedną z metod zapobiegania wysokiej temperaturze w mieszkaniu jest osłona okien tak, aby promienie słoneczne nie dostawały się do środka. do wyboru mamy żaluzje lub rolety, a każda z możliwości posiada swoje zalety. Które z nich wybrać i dlaczego? Poniżej, przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym znajdziesz więcej informacji na temat ich funkcjonalności i skuteczności w walce z możliwością nagrzania mieszkania. 

Jest dużo osób mieszkających w domu z poddaszem, które spotkały się z nadmiernym nagrzaniem pomieszczeń. W takich sytuacjach przebywanie we własnych “czterech ścianach”, bez klimatyzacji jest nie tylko męczące ale i nie zdrowe. Negatywny wpływ wysokiej temperatury szczególnie odczuwają osoby borykające się z nadciśnieniem czy innymi chorobami serca. Dodatkowo, duży problem może stanowić kwestia wysypiania się – w nagrzanym pomieszczeniu zwyczajnie nie zaśniemy, a jeżeli już nam się to uda jakość snu najprawdopodobniej będzie bardzo niska, co za tym idzie obudzimy się jeszcze bardziej zmęczeni i poirytowani. 

Częstym powodem nagrzania mieszkania jest nieodpowiednia izolacja termiczna lub nadmierne dostawanie się promieni słonecznych do wnętrz naszego lokum. Bywają poranki, gdzie już o 4 nad ranem słońce wychodzi i musimy zakryć okno czymkolwiek np. kocem, bluzą, czy innymi dziwnymi rzeczami tylko i wyłącznie po to, by móc zasnąć. Nawet, jeżeli już wykonaliśmy te wszystkie czynności, to w mieszkaniu jest tak gorąco, że czy słońce by świeciło czy nie to i tak nie zaśniemy, ponieważ temperatura w pokoju wychodzi ponad normę. W takich sytuacjach bardzo dobrze sprawdzają się rolety i żaluzje, które blokują dostęp światła do wewnątrz sypialni. Przed zakupem i późniejszym montażem musimy jednak zastanowić się, które z nich sprawdzą się w naszym domu lepiej – rolety czy żaluzje?

żaluzje w mieszkaniu

Rolety Zaciemniające

Pierwszym wyjściem są rolety zaciemniające, które charakteryzują się praktycznie stu procentowym zaciemnieniem, przez co bardzo skutecznie uniemożliwiają promieniom słonecznym dotarcie do wnętrza pomieszczenia i jego nagrzanie. Arcyważnym czynnikiem jest mechanizm samohamujący w roletach. Dzięki tej innowacyjnej aranżacji w zależności od potrzeb ustawimy roletę. Będziemy mogli całkowicie zaciemnić nasze pomieszczenie, całkowicie je rozjaśnić lub zostawić w półmroku, co zdaniem użytkowników jest wspaniałym rozwiązaniem. 

Bardzo dobrym rozwiązaniem są masywne rolety zewnętrzne. Ich struktura gwarantuje zupełne zaciemnienie pomieszczenia i zablokowanie dopływu światła. Produkt najczęściej sprzedawany jest na wymiar w celu odpowiedniego dostosowania szerokości oraz długości. Z opinii użytkowników, bardzo dobrze sprawdzają się rolety aluminiowe. 

Żaluzje zaciemniające

Żaluzje zaciemniające natomiast słyną z tego, że okna możemy skutecznie osłonić przed światłem, które pochodzi z zewnątrz. Tkanina oraz duża warstwa specjalnej gumy, która pokrywa pasy ma właściwości zaciemniające. Gwarantuje ona 100% ochronę przed promieniami słonecznymi, natomiast dużą zaletą jest to, że posiada różne opcje zasłaniania np. od lewej, od prawej czy odśrodkowo.

Żaluzje czy rolety – które z nich wybrać?

Zamontowanie żaluzji w oknach energooszczędnych idealnie tworzy barierę akustyczną i termiczną, zapobiegając dostawaniu się promieni słonecznych do wnętrza pomieszczeń. Ich konstrukcja oraz struktura materiałów użytych do produkcji, pozwala osiągnąć zadowalające efekty i w znaczącym stopniu zapobiec nadmiernemu nagrzaniu mieszkania. Żaluzje składają się z równolegle ułożonych do siebie lameli, dzięki możliwości regulacji i zmiany ich kąta nachylenia, sam decydujesz ile światła ma wpadać do pomieszczenia. W razie potrzeby żaluzje mogą zostać całkowicie zasłonięte, co gwarantuje zupełne zaciemnienie wnętrza. 

Rolety najczęściej kojarzone są z arkuszami materiału, które za pomocą sznurka do regulacji mogą się rozwijać lub zwijać na rolkę. W sklepach znajdziemy wiele ich rodzajów, najpopularniejszymi są rolety rzymskie i plisowane, które oprócz walorów związanych z funkcjonalnością wyróżniają się również ciekawym wyglądem. Wadą może okazać się fakt, że rolety w zupełności nie odcinają nam dopływu światła dziennego, zostaje ono jedynie stłumione. Za ich pomocą możemy ograniczyć widoczność na zewnątrz, całkowite zaciemnienie mieszkania będzie jednak niemożliwe. 

promienie słoneczne wpadające przez roletę

Oczywiście rolety czy żaluzje nie tylko pełnią funkcję ochronną przed promieniami słonecznymi oraz innymi tego typu rzeczami, lecz funkcja dekoracyjna jest jak najbardziej odpowiednia. Niesamowicie wielka paleta barw dotycząca rolet i żaluzji w dzisiejszych czasach jest oszałamiająca. Każdy kolor, który sobie wymarzymy możemy mieć w naszym pokoju i się nim cieszyć.

Nowoczesne technologie, codziennie podsyłają nam nowe, sprawdzone rozwiązania pozwalające uniknąć problemu nagrzania mieszkania. Aby ograniczyć możliwość dostania się promieni słonecznych do wnętrz najrozsądniej będzie zainwestować w montaż rolet lub żaluzji. W sklepach znajdziemy szeroki wybór tych produktów, będziemy mogli również dostosować ich kolor oraz rozmiar do oczekiwań i potrzeb. 

Podsumowanie

Dzięki żaluzjom i roletom zainstalowanym w naszym domu, mamy możliwość ograniczenia dostawania się ciepłych promieni słonecznych do wnętrz, tym samym zmniejszając ryzyko przegrzania. Zasłanianie okien w godzinach, kiedy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka pomaga utrzymać w domu odpowiednią temperaturę, co w pozytywny sposób wpływa na nasze samopoczucie, stan zdrowia i możliwość wysypiania się.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here