Domy energooszczędne to obecnie nie tylko coraz bardziej popularne i modne rozwiązanie w zakresie budownictwa. To również coraz częściej rozwiązanie konieczne, którego wdrożenie regulowane jest przepisami i dyrektywami zredagowanymi przez odpowiednie organy Unii Europejskiej. Domy energooszczędne to nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie i oświetlenie, ale również znaczne ograniczenie zużycia energii nieodnawialnej, której ochrona staje się ekologicznym priorytetem.
Co to jest dom energooszczędny?
Dom energooszczędny to taki budynek, w którym zastosowano rozwiązania, pozwalające na mniejsze zużycie energii, niż w domu klasycznym. W efekcie jego ogrzewanie i oświetlanie jest znacznie tańsze, ale jednocześnie zużycie energii przez taki budynek jest znacznie mniejsze.
Uzyskanie takiego efektu jest możliwe dzięki zastosowaniu i wdrożeniu kilku wskazówek. Dotyczą one kształtu budynku, jego usytuowania względem stron świata, odpowiedniego dobrania materiałów budowlanych oraz stolarki okiennej.
Jak zbudować dom energooszczędny?
Budowa i projekt domu energooszczędnego powinna uwzględniać kilka elementów. Dopiero całość pozwala uzyskać zadowalający efekt, który faktycznie świadczy o tym, że dom staje się budynkiem energooszczędnym.
Na początek bryła budynku. Im mniej załomów, tym bardziej energooszczędny będzie taki dom. Wszystkie załomy powodują, że tworzą się mosty energetyczne, którymi traci się bardzo wiele ciepła. Prosta bryła, bez wykuszy to pierwszy krok by uzyskać wysoki wskaźnik energooszczędności.
Druga kwestia to dach. Naturalnie nie każdy dom musi mieć płaski dach. Można decydować się również na dachy dwu i więcej spadowe. Trzeba jednak pamiętać, że każdy taki załom to kolejne straty energii. Dach jedno lub dwuspadowy to jeszcze nie jest duży problem. Więcej spadów to już większe wymagania w zakresie ich zabezpieczenia.
Stolarka okienna – tu też można wiele osiągnąć. Przede wszystkim okna powinny być usytuowane głównie od strony południowej lub południowo – zachodniej. W te sposób można maksymalnie wykorzystać światło słoneczne do oświetlania, ale również ogrzewania budynku, co nie pozostaje bez znaczenia. Dodatkowo, warto pamiętać by okna tarasowe nie kończyły się równo z powierzchnią gruntu. To miejsce przez które straty energii są największe. Jeżeli więc okno skończy się kilka centymetrów nad ziemią, to będzie to forma zabezpieczenia i straty będą znacznie mniejsze.
Jaki powinien być dom energooszczędny?
Na tym jednak nie koniec. Bryła, stolarka i rozmieszczenie okien to dopiero początek. Projekt pomieszczeń ma równie istotne znaczenie dla podniesienia poziomu energooszczędności budynku. Chodzi przede wszystkim o to, by pomieszczenia codzienne, jak salon, kuchnia czy pokoje dla dzieci, były usytuowane od strony południowej lub południowo – zachodniej. W ten sposób wykorzystuje się naturalne źródła energii i mniej korzysta ze sztucznego oświetlenia czy ogrzewania.
Takie pomieszczenia jak garaż, spiżarnia czy pralnia mogą być ulokowane od strony północnej. Nie potrzebują okien, nie spędza się tam wiele czasu i nie potrzebują takiego ogrzewania, jak salon czy pokój dzieci.
Ważnym elementem projektowania domu energooszczędnego jest jeszcze wykorzystanie naturalnych warunków działki. Jeżeli jest ona osłonięta z jednej strony, to warto zrobić użytek z tej naturalnej osłony.
Znaczenie ma również wykorzystanie odpowiednich materiałów. Te energooszczędne mają specjalne oznakowanie i pozwalają wygenerować dodatkowe oszczędności. Zapobiegają one powstawaniu mostów termicznych, którymi ucieka największy procent ciepła.
I na koniec, choć chronologicznie jest to pierwszy etap budowania, fundamenty. Technika wylewania fundamentów pod dom energooszczędny jest nieco inna, niż w przypadku domów tradycyjnych. Przede wszystkim ważne jest, by płyty fundamentowe były tak położone, by miejsc styku między nimi było jak najmniej. Te miejsca stanowią bowiem punkty największej utraty energii. Właśnie dlatego konieczne jest ich zredukowanie.
Jak widać, domy energooszczędne to połączenie kilku elementów. Projektu, wykorzystania naturalnych warunków otoczenia, materiałów i technik budowlanych.