Ekogroszek – ekologiczne paliwo przyszłości

0
433

Ekogroszek nazywany jest zielonym paliwem Europy. W ciągu ostatnich lat – w wyniku zmian prawnych wprowadzonych przez Unię Europejską – jego zużycie znacząco się zwiększyło. Dotyczy to nie tylko naszego kraju, ale także państw Europy Zachodniej. W czym tkwi wyjątkowość tego typu paliwa opałowego? Wskazać należy przede wszystkim na jego wysoką wartość opałową oraz minimalną ilość zanieczyszczeń uwalnianych w czasie spalania. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – jak wybrać ekogroszek najwyżej klasy oraz na jakie parametry zwrócić uwagę w czasie zakupu.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo produkowane na bazie węgla – kamiennego oraz brunatnego. Wbrew pozorom, nie jest to jednak paliwo szkodliwe dla środowiska – jego spalanie jest dopuszczalne na terenie całego naszego kraju. Wynika to z prostej przyczyny. Ekogroszek tworzony jest wyłącznie z kawałków węgla o niezwykle małych rozmiarach. Nie chodzi bynajmniej o tak zwany miał węgielny – który często sprzedawany jest w formie „podrabianego ekogroszku”. W jego produkcji wykorzystuje się wyłącznie grudki nieobrobione oraz wysokokaloryczne, o średnicy od 5 do 25 milimetrów. Dostępny w naszym kraju ekogroszek pochodzi z kopalni zlokalizowanych zarówno w Polsce, jak i na terenie Czech.

Ekogroszek wykazuje wyjątkowo korzystną wartość opałową. W przypadku paliwa najwyższej klasy – może ona przekraczać nawet 30 Mj/kg. Znajdziemy również ekogroszki mniej kaloryczne, przeznaczone dla klientów budżetowych, bądź też do ogrzewania pomieszczeń fabrycznych, biurowych i budynków użyteczności publicznej.

W wyniku spalania ekogroszku tworzy się niewielka ilość popiołu, który należy od czasu do czasu usuwać z kotła. Jest to popiół ekologiczny, który można wykorzystać w formie naturalnego kompostu. Ponadto, spalanie ekogroszku uwalnia minimalną ilość zanieczyszczeń, zwłaszcza w porównaniu do innych paliw węglowych.

Jak wybrać ekogroszek dobrej jakości?

Wybierany przez nas ekogroszek powinien być dostosowany do naszych potrzeb grzewczych. Warto kierować się przede wszystkim informacjami podawanymi na opakowaniu przez producentów. Określają oni wartość opałową, spiekalność, wilgotność czy ilość powstającego popiołu (a także inne, mniej ważne parametry) dla każdego rodzaju ekogroszku.

Szczególnie polecamy nabywanie ekogroszku workowanego, zamiast tego sprzedawanego luzem. Dlaczego? W przypadku ekogroszku workowanego, mamy gwarancję producenta, że znajdujący się wewnątrz granulat to paliwo oryginalne. Kupując ekogroszek luzem, narażamy się na możliwość oszustwa ze strony potencjalnie nieuczciwych sprzedawców, którzy mogą wymieszać go z miałem węglowym.

Oceniając jakość ekogroszku warto także zwrócić uwagę na jego wygląd – tworzące go bryłki powinny być stosunkowo jednorodne zarówno jeśli chodzi o ich rozmiar, kształt, jak i barwę.

Ekogroszek – kalkulator

W wyborze konkretnego rodzaju paliwa pomóc nam może kalkulator. Jest to pomocne narzędzie online, pozwalające nam na wybór optymalnego gatunku tego paliwa. Warto o tym pamiętać, gdyż po inny gatunek ekogroszku powinniśmy sięgnąć w celu ogrzania dużej hali fabrycznej, inny natomiast zastosujemy w przypadku ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here