Sen w jesiennej aurze: Jak wpłynąć na jakość snu w sezonie jesiennym?

0
157

Sen jest jedną z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. W dzisiejszym świecie, w którym tryb życia jest niezwykle dynamiczny, wiele osób ma problem z zapewnieniem sobie wystarczającej ilości wypoczynku. Jak jesienna aura wpływa na jakość snu? Co zrobić, aby wysypiać się lepiej?

Jesienne przesilenie a sen

Dużym problemem, związanym z sezonem jesiennym, są kłopoty ze snem. Zmiana warunków atmosferycznych wiąże się przede wszystkim z ograniczeniem ilości światła słonecznego. Praktycznie wszystkie osoby mieszkające w naszej szerokości geograficznej, powinny jesienią suplementować witaminę D. Jednym z częstych objawów niedoborów jest nadmierna senność. Problem potęguje też krótki dzień i deszczowa pogoda, często powodująca obniżenie nastroju. Wiele osób wraz z przyjściem jesieni zaczyna praktykować drzemki w ciągu dnia. Te z kolei, mogą stać się przyczyną pojawienia się zaburzeń snu! Często powodują kłopoty z zasypianiem lub wybudzanie się w ciągu nocy. Zdarza się też, że jesienne przesilenie jest czasem nieustannej senności i zdolności do zaśnięcia w każdym miejscu, o każdej porze.

Higiena snu – zdrowe nawyki

Na szczęście istnieją sposoby, które ułatwiają zapewnienie organizmowi należytej ilości snu, odpowiedniej jakości.

  • Stałe godziny snu – pierwsza kwestia związana z jakością snu to uregulowanie rytmu dobowego. Należy wyznaczyć sobie stałe godziny spędzane w łóżku i precyzyjnie się ich trzymać. Tylko dzięki temu będzie możliwe szybkie zasypianie i budzenie się bez uczucia zmęczenia.
  • Wieczorne rytuały – zasypianie będzie zdecydowanie szybsze wówczas, gdy wieczorna rutyna stanie się bodźcem wprowadzającym organizm w stan rozluźnienia. Gorąca kąpiel i czytanie ulubionej książki to zawsze dobry pomysł.
  • Aktywność fizyczna – odrobina ruchu w ciągu dnia to sposób na większą ilość energii i zmniejszenie senności.
  • Zbilansowana dieta – posiłki, które dostarczą organizmowi wszystkich potrzebnych substancji odżywczych, z pewnością zapewnią energię do funkcjonowania w ciągu dnia. Szczególne znaczenie jesienią ma suplementowanie witaminy D. Rezygnacja z drzemek, z pewnością podniesie jakość snu w nocy.

Jesienny sen, a wyposażenie sypialni

Skutecznym środkiem, wspierającym dążenie do poprawy jakości swojego snu, jest dobre wyposażenie sypialni. Przede wszystkim – warto zainwestować w wygodny materac. Powinien on wspierać kręgosłup na całej długości. W połączeniu z należytą amortyzacją ruchów, pozwoli to na umożliwienie mięśniom rozluźnienia się. Niwelowanie napięć zapewni spokojny sen, bez budzenia się w ciągu nocy. Ogromne znaczenie ma też poduszka, która wpływa na ułożenie kręgosłupa szyjnego. Jesienią warto zadbać o przytulny design sypialni. Szarość i nieustanny deszcz będą mniej przytłaczające w pomieszczeniu pełnym domowego ciepła.

Jesień nie należy do okresów w roku, które sprzyjają efektywnemu wysypianiu się. Jednak nawet w tym sezonie można komfortowo wypoczywać. Warunkiem jest zadbanie o podstawowe zasady dotyczące higieny snu.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here