Budowa domu – jakich błędów należy unikać?

0
1122

Podczas każdej budowy może dojść do popełnienia błędów. Niektóre z nich spowodowane są wadami w dokumentacji projektowej lub pomyłkami wykonawczymi. Jeśli chodzi o pomyłki wykonawcze, to ich najczęstszym powodem jest dobranie niewłaściwych materiałów lub niezastosowanie się do zaleceń producentów. Dziś przybliżymy Ci najczęstsze pomyłki, do których może dość na budowie, a także objaśnimy, w jaki sposób można uniknąć poszczególnych z nich.

Oszczędność ponad wszystko

Wiele inwestorów stara się zaoszczędzić na budowie nieruchomości i nie ma w tym nic dziwnego. Warto jednak pamiętać o tym, że oszczędności mogą nie być wskazane na każdym etapie budowy domu. Niektóre materiały czy też pomoc fachowców kosztują i aby dom był bezpieczny i komfortowy nie można po prostu maksymalnie ciąć kosztów na wszystkim. Niestety wiele osób o tym zapomina i za bardzo oszczędza praktycznie na wszystkim, co związane jest z budowaniem domu. Mowa nie tylko o mniej istotnych rzeczach takich jak kafelki czy panele. Gorzej, jeśli inwestor zaczyna ciąć koszty np. na materiałach składających się na konstrukcje domu czy instalacje. Niestety takie oszczędności są tylko pozorne. Jeśli teraz kupisz tanie rurociągi do instalacji, to po kilku latach od zakończenia budowy może się okazać, że sieci nie działają zbyt dobrze i wymagają gruntownej naprawy, a w najgorszym wypadku całkowitej wymiany. Oczywiście generuje to ogromne koszty, które mógłbyś zaoszczędzić od razu, decydując się na lepsze komponenty.

Warto postawić, chociażby na sieci ciepłownicze preizolowane, które wykonane są z wytrzymałych materiałów. Instalacje wykonane z takich materiałów będą niezawodne i posłużą domownikom przez bardzo długi czas. Jeśli chcesz nieco zaoszczędzić, ale jednocześnie móc pozwolić sobie na korzystanie z dobrych komponentów, to możesz szukać produktów w internecie https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/ lub hurtowniach. Dzięki temu wydasz mniej, ale nie stracisz przy tym na jakości.

Błędy w wytyczeniu budynku

Pierwsze błędy mogą pojawić się już w początkowych etapach budowy nieruchomości. Jednym z najpopularniejszych jest niewłaściwe wytyczenie budynku. Budowę domu zaczyna się od wykonania wykopu fundamentu. Można to zrobić zaraz po wytyczeniu zarysu budynku. Istnieje też możliwość, aby wytyczyć budynek po zrobieniu wykopu. Tak naprawdę obie metody są dopuszczalne, jednak wytyczenie budynku nie zawsze jest poprawne. Podczas prac przy fundamentach, jeszcze przed zalaniem ich betonem należy sprawdzić wytyczne. Dzięki temu będziesz miał 100% pewności, że nieruchomość zostanie zbudowana we właściwym miejscu. Jeśli budynek zostanie źle wytyczony, to może powodować zbędne komplikacje. W takiej sytuacji konieczne jest sporządzenie projektu zamiennego lub kosztowna naprawa błędu. Ponowne przygotowanie fundamentów w sposób poprawny generuje dodatkowe koszty, których w łatwy sposób byłbyś w stanie uniknąć.

Niezabezpieczenie budynku przed wilgocią

Kolejnym błędem podczas budowy domu jest niezabezpieczenie go przed działaniem wilgoci, która występuje w gruncie. Nie należy o tym zapominać, ponieważ wilgoć będzie działać na niego przez długie lata. Brak odpowiedniej ochrony może sprawić, że trwałość budynku znacznie się pogorszy, ściany się zawilgocą oraz zwiększy się zużycie energii podczas eksploatowania domu. Do izolacji domu przed wilgocią należy użyć odpowiednich materiałów. Niezbędni są też fachowcy, którzy zrobią to w profesjonalny sposób.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here