Drewniany szpaler w ogródku – pomocna rzecz w organizowaniu przestrzeni

0
4368

W kwestii aranżowania zieleni jestem jak burzliwa woda. Zamiłowania do architektury krajobrazu przekładam na samodzielne pomysły, a moim poletkiem eksperymentalnym jest ogródek działkowy pod miastem. Z jego uroków korzysta cała rodzina, ja zaś skupiam się na tym, by był funkcjonalny i cudownie urządzony. W tym roku pomysł padł na wykorzystanie szpaleru ogrodowego.

Czym są drewniane szpalery ogrodowe?

Szpaler to prościej mówiąc dwurząd, który w jakiś sposób wchodzi ze sobą w relację. W przypadku nasadzeń, szpalerem nazywamy dwa rzędy drzew, które po wyrośnięciu tworzą naturalny korytarz. W przypadku produktów ogrodowych, drewnianym szpalerem nazywa się konstrukcję, która przybiera formę portalu. Dwie belki pionowe o solidnym przekroju oraz łukowe zwieńczenie szpaleru ogrodowego stanowi częstokroć o ciekawych, unikatowych wariacjach z zielenią.

Drewniany szpaler ogrodowy, podobnie jak pergola, z którą często jest łączony, stanowi podporę dla roślin pnących, lub młodych drzewek i krzewinek, które w fazie wzrostu wymagają solidnego podparcia. Z pomocą szpaleru ogrodowego jesteśmy w stanie stworzyć zamkniętą przestrzeń w ogrodzie, swego rodzaju rajski korytarz.

Fot. Przykłady szpalerów ogrodowych z www.produktyogrodowe.pl/19-szpalery-i-pergole-ogrodowe

Jak stworzyć zielony korytarz z wykorzystaniem szpaleru ogrodowego?

Przede wszystkim zastanów się w jakiej formie chcesz wykorzystać szpaler ogrodowy. Jeśli będzie to tylko portal wejściowy, na przykład przy furtce lub przy wejściu do altany ogrodowej, wystarczy Ci jeden szpaler. Jeśli zaś chcesz pójść o krok dalej i stworzyć coś zupełnie magicznego, pomyśl o zielonym korytarzu.

Koszt jednego szpaleru ogrodowego wykonanego z jakościowego drewna, które jest impregnowane i posiada gwarancję producenta, powinien zamknąć się w około 300 – 400 zł. Jeśli chcesz postawić zielony korytarz ze szpalerów ogrodowych, to polecamy zakup co najmniej kilku sztuk – efekt murowany.

Wyznacz konkretny ciąg komunikacyjny – w ogródkach działkowych jest to zazwyczaj ścieżka od furtki do domku działkowego. Następnie wymierz ile szpalerów ogrodowych musisz zakupić. Szerokość danego szpaleru z drewna znajdziesz u producentów produktów ogrodowych. Zainstaluj szpalery, a następnie przygotuj grunt wokół nich do posadzenia roślin pnących.

Do szpalerów ogrodowych z drewna najlepiej nadają się dwa gatunki roślin. Jednym z nich jest bluszcz. Jeśli przyjmie się i gęsto obrośnie szkielet szpaleru ogrodowego, to możemy być przekonani, że po kilku latach, w okresie kwitnienia będziemy cieszyć oko korytarzem jak z bajki. Ciekawy efekt jest także jesienią, gdy liście na drzewach zaczynają zmieniać barwę. Oprócz bluszczu oczywistym wyborem dla szpaleru ogrodowego jest także róża.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here