Czy węgłem można ogrzewać ekologicznie?

0
2129

Wokół palenia węglem w piecach kaflowych i kotłach centralnego ogrzewania rozpętała się prawdziwa burza, zwłaszcza w miejscowościach, które zmagają się ze smogiem. W ramach walki o czyste powietrze samorządy wprowadziły całkowity zakaz spalania paliw stałych (Kraków) lub zaostrzyły normy dotyczące kotłów co. Tymczasem wiele organizacji ekologicznych obala mity i udowadnia, że węglem można palić nie zatruwając powietrza.

Substancje szkodliwe w węglu

Sam węgiel jako skała nie jest szkodliwy dla środowiska, ale w wyniku zanieczyszczeń zawiera substancje, które wydalone z dymem zagrażają zdrowiu a nawet życiu. W wyniku spalania węgla dodatkowo powstają lotne węglowodory, tlenek siarki, tlenek węgla, tlenek azotu, sadza i popiół. To one przy określonych warunkach pogodowych (mgła, brak wiatru) powodują powstawanie smogu. W Polsce sprzedaje się węgiel nieoczyszczony (wyjątkiem jest ekogroszek), który zawiera duże ilości substancji szkodliwych. W połączeniu z nieprawidłową techniką spalania daje to kopcące kominy i czarną chmurę nad miastem.

Czy węgiel można spalać czysto?

Można i to niezależnie od rodzaju posiadanego kotła. I właśnie to udowadniają ekolodzy podczas swoich pokazów. Chcą uświadomić mieszkańcom, że bez drogich inwestycji można ogrzewać bez dymienia. Sedno sprawy tkwi w technice palenia węglem. Tradycyjnie najpierw rozpala się podpałkę i kilka kawałków węgla, potem dosypuje się ilość wystarczającą na kilka godzin. Nim węgiel rozpali się w całości do komina wędruje duża ilość lotnych węglowodorów, tlenków i pyłów zawieszonych. Ten sposób palenia jest także nieekonomiczny, ponieważ do komina wraz z dymem ucieka duża ilość węgla.

Ekologiczne spalanie polega na rozpalaniu węgla od góry. Najpierw nasypujemy węgiel, a potem rozpalamy go na górze. Substancje lotne uwalniają się powoli i zostają spalone nawet przy niewielkiej ilości powierzchniowego żaru. Ten sposób jest również znacznie tańszy, spalane gazy i smoła dają dodatkowe ciepło, oszczędności mogą sięgać nawet 30-50%.

Nowoczesne kotły co

Problemu z ekologicznym paleniem nie ma w nowoczesnych kotłach z nadmuchem, które wykorzystują palenie górne, ich sprawność sięga 80%. Jeszcze lepsze parametry osiągają kotły z podajnikiem 5 klasy, których sprawność wynosi ponad 90%. Zgodnie z wprowadzonymi przepisami kotły te obowiązywać będą od 2020 r. Więcej o nowoczesnych rozwiązaniach stosowanych kotłach i piecach znajdziecie na stronie zakładu ślusarskiego www.kotly-bialek.pl – pleszewskiego producenta kotłów CO.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here