Okna, podobnie jak drzwi, to najważniejsze elementy domu, gwarantujące właściwą izolację cieplną budynku, wspólnie z jego ociepleniem i zadaszeniem. Ponadto zapewniają dostateczną dawkę światła słonecznego w ciągu dnia. Dlatego wybór odpowiednich okien jest niezwykle istotny.
Alternatywa dla okien drewnianych i plastikowych
Istnieją parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze okien. Nie warto na nich oszczędzać, gdyż posłużą na długie lata. Poza wielkością i kształtem, ważny jest także wybór materiału, z jakiego mają być wykonane. Oprócz wyboru między drewnianymi, a plastikowymi jest jeszcze jedna opcja, a mianowicie okna z aluminium. Wykorzystywane w projektach biurowców, zyskują coraz większą popularność także w prywatnych inwestycjach budowlanych. Ich szczególną zaletą jest wytrzymałość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także niska waga. Dobrze skomponują się z drzwiami wewnętrznymi z aluminium, z którymi stworzą modny design domu i mieszkania.
Okna dla domu energooszczędnego
Wybierając okna, powinniśmy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który mówi o tym, ile ciepła przenika przez przegrody w przypadku różnicy temperatur, po obu stronach, na poziomie 1 stopnia Celsjusza. Powinien być jak najniższy, gwarantując jak największą izolację termiczną. Drugim parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę jest przepuszczalność energii cieplnej ukazujący, ile ciepła z otoczenia trafia do wnętrza. Obydwa czynniki są bardzo ważne szczególnie, gdy wybiera się okna dla domu energooszczędnego. Podobnie jak wybór ramy okiennej, istotne są również szyby. Najlepiej by były trójkomorowe, gdyż to zapewnia najlepszą izolację cieplną. Przestrzeń między szybami powinna być w przedziale od 10 do 16 mm. Należy wybrać szyby od wewnątrz pokryte warstwą niskoemisyjną. Przy montażu stosuje się wysunięcie okna na grubość ramy w warstwę ocieplenia, co zapewnia nie powstawanie mostków termicznych.
Dlaczego warto wybrać okna plastikowe?
Kiedy wybiera się niewielkie okna, np. piwniczne, warto zdecydować się na profil plastikowy, ze względu na lepszą izolacyjność cieplną. Ich największą zaletą jest oczywiście cena, gdyż spośród dostępnych materiałów są najtańsze. Okna z PVC, poza wytrzymałością i odpowiednią ochroną przed uciekaniem ciepła z budynku, zapewniają również izolację akustyczną na wysokim poziomie. Jeśli mieszka się przy ruchliwej ulicy, taki parametr może być bardzo ważny. Najlepsza ochrona okien przed hałasem wynosi do 45 db, a w przypadku drzwi wewnętrznych nawet 60 db. Kolejną zaletą jest to, że okna plastikowe ponadto bardzo łatwo się czyści i nie absorbują wilgoci. Nie zmieniają także swojego koloru pod wpływem promieni UV. Nie musimy decydować się na białe, które królowały przez ostatnie dziesięciolecia i mamy do wyboru pełną paletę barw, łącznie z tymi imitującymi drewno.
Zalety okien drewnianych
Ostatnio można zaobserwować powrót do okien drewnianych. Kiedyś zarzucano im gorsze parametry od plastikowych, jednak przez lata wiele zmieniło się w tej kwestii i obecnie są one porównywalne. Zaletą okien drewnianych jest niewątpliwie także możliwość ich przemalowania na inny kolor, dzięki czemu można dopasować je do elewacji budynku, czy też odcienia drzwi. Mają sztywną konstrukcję i podobnie jak plastikowe zapewniają odpowiednią izolację akustyczną. Stolarka okienna pozwala również na tworzenie profili w najróżniejszych kształtach, np. trapezowych czy też okrągłych. Ważnym argumentem przemawiającym za oknami drewnianymi jest ekologiczny materiał. W dobie dbania o środowisko naturalne i tworzenia przyjaznych dla niego przestrzeni użytkowych, z materiałów biodegradowalnych, jest to niezwykle istotne.
Oczywiście poza odpowiednimi parametrami, warto kierować się zarówno projektem domu czy mieszkania w określonym stylu i na tej podstawie dobierać zarówno materiał profilu okna, jak i jego kształt. Istotna jest również kwestia praktyczna. Okna z dodatkowymi szprosami, podobnie jak drzwi, są efektowne, jednak trudniejsze w utrzymaniu w czystości.