Urządzamy łazienkę: otwarty czy zabudowany prysznic?

0
9509

Urządzanie łazienki jest dziś trudne, bo do wyboru są tysiące rodzajów armatury i akcesoriów. Do tego trzeba jeszcze zdecydować, czy prysznic ma być zabudowany, czy otwarty na łazienkę.

Pod tym względem moda zatoczyła koło. Kilkadziesiąt lat temu większość pryszniców w polskich domach było otwartych, a od otoczenia oddzielała je jedynie zasłonka. Później popularność zyskały kabiny prysznicowe, a wreszcie kilka lat temu znów zaczęliśmy otwierać przestrzeń i pozbywać się takich ścianek ze swoich łazienek. Dziś każdy z tych modeli ma swoich zwolenników. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak dobrze przemyśleć wady i zalety obu rozwiązań.

Prysznic bez ścian

To wyjście szczególnie lansowane przez magazyny wnętrzarskie które przekonują, że w ten sposób pomieszczenie staje się wizualnie większe i bardziej nowoczesne. To mniejszy wydatek, bo nie musisz kupować całej kabiny. Na odkryty prysznic mogą sobie jednak pozwolić co najwyżej single lub osoby, które mają w domu kilka łazienek, w tym jedną do własnego użytku. Przy jednej łazience dzielonej przez kilka osób takie wyjście jest po prostu niepraktyczne.

Nieco lepiej sprawdzi się prysznic z zasłonką, którą można w razie potrzeby zasunąć. Tu kluczowy jest wybór materiału – jednocześnie praktycznego i estetycznego. Kotara nie może zbyt łatwo nasiąkać, musi być odporna na pleśń i trwała. Zbyt krótka nie spełni dobrze swojej funkcji; za długa będzie częściowo leżeć na podłodze, więc szybciej się zniszczy.

Osobnym pytaniem jest: czy planujesz odgrodzić prysznic od pozostałej części pomieszczenia murkiem, czy strefa prysznicowa ma tworzyć jedność z resztą podłogi? Tu wszystko zależy od wielkości pokoju kąpielowego. W małym murek będzie zawadzał. Jego brak ułatwia też sprzątanie łazienki (wystarczy tylko opłukać wodą z prysznica wszystkie kąty, by było czysto). Jednak jeśli masz na podłodze dywaniki i nisko umocowane półki, to takie rozwiązanie nie jest wygodne, bo bez przegrody przy każdym korzystaniu z prysznica sprzęty zostałyby zamoczone.

Oddzielna strefa

Z tego powodu w wielu domach lepiej się sprawdzi wydzielenie osobnej strefy kąpielowej, która daje poczucie prywatności i zapobiega zalaniu łazienki. To rozwiązanie odpowiednie zarówno do małych, jak i większych pomieszczeń, najbardziej polecane w łazienkach, z których korzysta wiele osób. Wariantów jest sporo – drzwi prysznicowe na castorama.pl znajdziesz w wersji całkowicie przezroczystej, wzorzystej, wahadłowej czy rozsuwanej.

Jeśli nie chcesz decydować się na całą kabinę prysznicową, ale wolisz wydzielić poszczególne strefy w łazience, wyjściem może być ścianka prysznicowa. Możesz zamontować ją jako jedną ze ścian prysznica położonego w rogu pomieszczenia, by stworzyć strefę kąpielową, która daje sporą prywatność. To też praktyczne ze względu na zmniejszenie możliwości zalania łazienki wodą z prysznica, która zatrzyma się na ściance. Zależnie od efektu, jaki chcesz uzyskać, możesz wybrać przezroczystą, jednolitą lub pół transparentną ściankę działową.

[Głosów:11    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here