Akcesoria dachowe – zadbaj o swój dom

0
2585

Patrząc na gotowy dach, większość z nas widzi jedynie jego pokrycie i okna, nie zdając sobie sprawy z tego, jak wiele drobnych elementów zostało wykorzystanych do jego budowy. W poniższym artykule opowiemy więc o akcesoriach dachowych, których na żadnej budowie zabraknąć nie może.

Dach jest wizytówką każdego domu, dlatego bardzo ważne jest nie tylko jego pokrycie, ale także poszczególne akcesoria dachowe niezbędne do jego wykonania. Nawet najmniej skomplikowane konstrukcje wymagają stosowania elementów, bez których nie można się obejść. Zapewniają one bezpieczeństwo i trwałość dachów. Decydując się na zakup akcesoriów dachowych warto rozważyć propozycję różnych producentów, którzy starają się przekonać do siebie, zapewniając o najlepszej jakości oraz estetycznym wykonaniu. Do wykonania prawidłowego i kompletnego pokrycia dachowego potrzebujemy między innymi elementy, o których dowiemy się, czytając dalej.

Wkręty, gwoździe, nity

Te maleńkie elementy mają kluczowe znaczenie dla prawidłowej konstrukcji dachu – służą one do zamocowania pokrycia dachu do jego szkieletu. Co ciekawe, występują w różnych kolorach, dzięki czemu pozostają niewidoczne na tle gotowego dachu. Nowoczesne rozwiązania i technologie sprawiają, że nawet te z pozoru nic nieznaczące elementy mają fundamentalny wpływ na funkcjonalność dachu – na przykład wkręty samowiercące z uszczelką EPDM zapewniają całkowitą szczelność mocowania. Przewidziano także specjalne wkręty do cienkich blach i drewna. Warto wspomnieć, że nowoczesne wkręty, nity i gwoździe wykonane są z materiałów nierdzewnych, co zapewnia prawidłowe funkcjonowanie dachu przez wiele lat, a szeroki wybór długości, średnic i rodzajów końcówek znacznie ułatwia i przyspiesza prace.

Folie paroprzepuszczalne

To jedna z ważniejszych warstw połaci dachu i jest wielowarstwową włókniną polipropylenową. Stosuje się ją w celu zapobiegania zawilgoceniu materiałów i zwiększenia efektywności izolacji termicznej. Nowoczesne folie paroprzepuszczalne są niezwykle odporne na rozdarcia i inne uszkodzenia mechaniczne.

Kominki wentylacyjne

Jednym z akcesoriów, których przy budowie dachu nie wolno pominąć, są kominki wentylacyjne. Ich najważniejszą rolą jest zapewnienie budynkowi optymalnej cyrkulacji powietrza i usprawnienie funkcjonowania systemu wentylacyjnego. Do ich zadań należy także odprowadzanie wilgoci z pomieszczeń. Brak kominka wentylacyjnego może skutkować zawilgoceniem pomieszczeń i w efekcie – rozwijaniem się w nich niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Taśmy uszczelniające

Ich zadaniem jest uszczelnianie połączeń dekarskich, anten, wyłazów dachowych i masztów. Taśma uszczelniająca wykonana jest z aluminium i warstwy bitumicznego lepiszcza, które zapewnia doskonałą przyczepność do znakomitej większości materiałów używanych w budownictwie: papy, dachówek, cegły, drewna, tworzyw sztucznych, blachy ocynkowanej i laminowanej. Szeroki wybór produktów z tej kategorii sprawia, że można z łatwością uszczelnić wszelkie połączenia na każdym dachu, niezależnie od rodzaju zastosowanych materiałów.

Rynny

Wbrew pozorom o rynnach można mówić długo. Istnieje bowiem mnóstwo różnorodnych rozwiązań. Począwszy od materiałów, z których są one wyprodukowane, poprzez szeroką gamę wymiarów, aż na kolorystyce kończąc. Należy pamiętać, że rolą systemu rynien montowanych na budynku jest nie tylko sprawne odprowadzanie wody z dachu. Rynny stanowią także element doskonale widoczny, a więc mają wpływ na wygląd dachu i domu. To sprawia, że warto dobrze się zastanowić nad ich wyborem. Ważnym aspektem wyboru rynien jest ich jakość. Dostępne są rynny stalowe, stalowe ocynkowane oraz PCV. 

Taśmy kalenicowe

Taśmę kalenicową stosuje się dla dachów pokrytych karpiówką lub blachą. Zapewnia ona odpowiednią wentylację połaci oraz chroni przed przedostawaniem się pod pokrycie dachu wilgoci oraz zanieczyszczeń stałych (pył, kurz).

Okna dachowe

Okna dachowe to nie tylko piękne zwieńczenie samego dachu, ale także istotny element, który znacząco podnosi i poprawia jakość życia mieszkańców budynku, zapewniając im dopływ odpowiedniej ilości światła i możliwość wietrzenia pomieszczeń.

Akcesoria do dachów wymienione powyżej gwarantują powodzenie przedsięwzięcia, jakim jest położenie połaci dachowej. Najwyższa jakość produktów pozwala cieszyć się idealnie funkcjonującym dachem przez całe dziesięciolecia. 

Warto pamiętać o tym, że jedynie fachowo dobrany i zamontowany system akcesoriów dachowych zagwarantuje jakość i bezpieczeństwo, a pokrycie nie straci walorów estetycznych, które w dużej mierze są brane pod uwagę podczas zakupu.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here