Samodzielny remont domu. Czy warto się na niego zdecydować?

0
1882

Mało kto lubi remonty. Są one kosztowne, a ponadto niosą ze sobą dużą ilość brudu i pyłu. Choć sprzątanie nas nie ominie, to przynajmniej możemy zaoszczędzić na kosztach pracy, jeżeli zdecydujemy się na samodzielny remont domu. Już teraz zdradzimy Wam, że przydadzą się tutaj podesty ruchome, które są znacznie wygodniejsze od rusztowań i można je wynająć z pełną obsługą serwisową. Zatem, jeżeli zamierzacie wyremontować dom samodzielnie, to ten poradnik jest dla Was

Zakup materiałów to podstawa

Na samym początku konieczny jest zakup odpowiednich materiałów. Jeżeli zamierzasz ocieplić dom, to oczywiście przyda się styropian. Kolejnym niezbędnym elementem jest klej. Warto również pamiętać o siatce zbrojeniowej z włókna szklanego, czy też tynku. Mamy dla was w tym momencie radę, a mianowicie zamiast tynku mineralnego, który nie jest zbyt odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, lepiej wybrać silikonowy lub silikatowy, który dłużej nie będzie wymagał czyszczenia, a także nie będzie ulegał zawilgoceniu. Ogólnie na materiałach absolutnie nie można oszczędzać, gdyż jakość ma zwykle wyższą cenę. Tutaj pojawia się jednak dylemat, jak obliczyć zapotrzebowanie na dany materiał. Na szczęście zawsze możesz skorzystać z internetowych kalkulatorów, albo poprosić o pomoc sprzedawcę w markecie budowlanym.

Narzędzia niezbędne podczas remontu

Jeżeli Twoja skrzynka narzędziowa nie jest zbyt imponująca to znaczy, że czekają Cię kolejne zakupy. Otóż podczas remontu domu nie wystarczy tylko śrubokręt i młotek, ale potrzebne są specjalistyczne narzędzia, a także sprzęty, które zapewnią precyzję pracy, ale i ją ułatwią. Otóż poza klasycznym młotkiem gumowym czy dużym zestawem śrub, śrubek i wkrętów, koniecznie należy posiadać pace, które są niezwykle potrzebne podczas nakładania tynku czy kleju. O ile ich koszt jest stosunkowo niewielki, tak dopiero, gdy zaczniesz kupować sprzęty Twój portfel może to odczuć. Tutaj przydadzą Ci się także wkrętarki, wiertarki, szlifierki. Duże znaczenie ma tutaj również wybór odpowiednich tarcz, najlepiej diamentowych, które pozwalają na bezpyłową pracę, zatem ograniczają również ilość brudu. Ale to nie wszystko. Niezbędne jest również użycie sprzętów takich jak betoniarka, których koszt zakupu jest wysoki, jest to szczególnie nieopłacalne, jeśli jednorazowo planujesz remont.

Podesty ruchome alternatywą dla rusztowań

Jeżeli sądzisz, że remontu będziesz dokonywać z drabiny, czy z prowizorycznego rusztowania, to jesteś w dużym błędzie. Otóż taka forma pracy jest nieefektywna, a ponadto zwyczajnie niebezpieczna. W tym przypadku jedynym słusznym wyborem są podesty ruchome. Trzeba jednak wiedzieć, że do ich obsługi potrzebne są uprawnienia UDT, a jeśli się ich nie posiada, trzeba wynająć podest ruchomy razem z operatorem. Jeżeli dodatkowo zależy Wam na czasie to podesty ruchome są lepszym wyborem, gdyż nie trzeba ich dodatkowo składać, rozkładać ani przenosić, co miałoby miejsce w przypadku rusztowań. Warto jeszcze zauważyć, że mogą one się sprawdzić również w trudnych warunkach. Wystarczy wybrać modele gąsienicowe. Ponadto podesty ruchome mogą pracować na zewnątrz jak i wewnątrz. Należy tu pamiętać, że muszą mieć one odpowiedni do danej pracy napęd. Zatem do wewnątrz wybieramy elektryczne, a na zewnątrz spalinowe podesty ruchome z Bozer.pl.

Czy warto wykonać remont samodzielnie?

Wykonanie remontu samodzielnie na pozór pozwala zaoszczędzić. Jednak ma to miejsce gdy znacie się na wykonywanej pracy i posiadacie odpowiednie narzędzia czy sprzęty. W innym przypadku ich zakup może być kosztowny. Jeżeli chodzi o inną opcję, to zawsze możecie zdecydować się na wynajem sprzętu takiego jak betoniarka, czy podesty ruchome, co jest bardziej opłacalne finansowo. Dopiero teraz czeka Was najtrudniejszy etap, czyli sam remont. Jeżeli kompletnie nie macie pojęcia co robić, zawsze możecie skorzystać z różnych poradników i filmów jednak, bądźmy szczerzy, niekoniecznie się z nich czegoś nauczycie. Zatem lepszym wyborem jest wynajęcie ekipy, co wbrew pozorom jest tańsze, biorąc pod uwagę wszystkie koszty i nakład pracy.

Naszym zdaniem samodzielne wykonywanie remontów jest dużą odwagą, a czasem nawet naiwnością, czy głupotą, zwłaszcza jeśli nie ma się pojęcia o pracach remontowo-budowlanych. Dlatego zdecydowanie trzeba zatrudnić profesjonalną ekipę, gdyż wbrew pozorom zaoszczędzi się nie tylko czas, ale i pieniądze, gdyż nie trzeba będzie dokonywać poprawek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here