Rustykalne meble – czym efektywnie postarzyć drewno?

0
3918

Wiosna to idealna pora na wprowadzenie zmian w mieszkaniu lub w domu. Rustykalny styl charakteryzuje się wyjątkowym wyglądem, który wnosi do wnętrza niezwykle przytulny klimat. Gotowe meble i dodatki znajdziesz w wielu sklepach, ale możesz też w łatwy sposób wykonać je na własną rękę. Dowiedz się jak efektownie postarzyć drewno i postaw na oryginalność.

Stare też może być piękne!

Ostatnimi czasy, w dziedzinie aranżacji wnętrz, króluje moda na naturalność. Niedoskonałości, zadrapania, niedomalowania – to efekty, które przykuwają uwagę i nadają meblom nadzwyczajnego charakteru. Przedmioty w stylu vintage, kojarzą się z ciepłem i przytulnym domkiem na wsi, w którym możesz poczuć się wolno i beztrosko. Jeśli nie należysz do zwolenników nowoczesności i pragniesz od niej uciec, postaw na spokój, jaki przynosi natura.

Wszelkie przedmioty wykonane w tej formie, wyglądają, jakby opowiadały niesamowitą historię. Dzięki temu rustykalna aranżacja nie tak szybko może się znudzić i jest ponadczasowa.

Jak i czym postarzyć drewno?

Głównym materiałem, który przeważa w stylu rustykalnym, jest drewno. W wielu sklepach możesz znaleźć meble, które celowo są postarzane w chemiczny lub mechaniczny sposób. Te drugie zdecydowanie najlepiej oddają naturalność, która powinna dominować w efekcie końcowym.

To jakiego typu drewno wybierzesz, zależy od Twojej wizji na aranżację. Najważniejsze, by było one dobre jakościowo oraz odporne na czynniki atmosferyczne. Będzie stanowić podstawę do wykonania wymarzonego mebla. Niezbędne do procesu postarzenia tworzywa są narzędzia takie jak:

– szlifierka kątowa

– druciana szczotka do drewna

– papier ścierny

– bejce nitro / akrylowa farba do drewna

– olej lub lakier

Na początek użyj szlifierki kątowej, która jest niezbędna do odpowiedniej obróbki, szczególnie ostrych kątów wykorzystywanego materiału. Dzięki urządzeniu, nadasz drewnu kształt jaki chcesz uzyskać oraz odpowiednio je postarzysz. Podczas szlifowania uważaj, by zbyt mocno nie przyciskać maszyny do drewna, ponieważ może przez to powstać niechciane wgłębienie. Aby wybrać odpowiednią szlifierkę, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem „Szlifierka kątowa – najważniejsze parametry i funkcje”.

Następnie skorzystaj ze szczotki, która doskonale uwydatni naturalne słoje, znajdujące się na drewnie oraz poprawi wszelkie nierówności.

W kolejnym kroku posłuż się papierem ściernym (najlepiej o granulacji 120 – 180). Wyszlifujesz nim dokładnie powierzchnię, pozbywając się chropowatości i drzazg.

Ostatnim etapem jest malowanie. Do tego możesz użyć bejcy lub akrylowych farb do drewna. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze lepszy efekt wizualny, postaw na lakier, np. w ciemnym brązie. Jest to jednak kwestia osobistych preferencji.

Jak postarzyć gotowy mebel?

Jeśli nie czujesz się na siłach, by od podstaw stworzyć meble w rustykalnym stylu, możesz przerobić te, które masz w swoim wyposażeniu. Najprostszymi i sprawdzonymi sposobami, na uzyskanie wyjątkowego efektu, są przecierki, malowanie i lakierowanie.

Przed przystąpieniem do pracy, na początku dokładnie umyj mebel. Możesz to zrobić, używając wody z szarym mydłem lub płynem do naczyń.

Kiedy mebel już wyschnie, możesz przejść do przecierania. Fragmenty mebla, które chcesz postarzyć, przetrzyj świecą parafinową.

Następnie pomaluj mebel wcześniej dobraną farbą. Aby uzyskać lepszy efekt, nałóż dwie warstwy substancji. Dzięki temu nie postaną brzydkie zacieki.

Gdy farba wyschnie, możesz przejść do przecierania, tym razem używając papieru ściernego. Tą metodą zdejmiesz kolor, pod którym znajduje się drewno.

Ostatnim etapem jest nałożenie lakieru. Pomoże to uchronić mebel przed obiciami i rysami. Jeśli chcesz uzyskać naturalny efekt, postaw na lakier z matowym wykończeniem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here