Rodzaje norm dotyczących śrub i konwersja pomiędzy nimi

0
247

Śruby należą do elementów złącznych, które mogą spełniać różnego rodzaju normy. Towarzyszy im też tzw. konwersja. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Znajdziesz tutaj wiele przykładów, dotyczących konkretnych rodzajów śrub. Czytaj dalej!

Jakie są rodzaje norm, dotyczących śrub?

Na śrubach, które są dostępne na polskim rynku, można znaleźć trzy oznaczenia norm. Oczywiście, dotyczą one także na przykład kołków, nitów zrywalnych, wkrętów czy nakrętek. Tu jednak skupiamy się wyłącznie na wspomnianych już śrubach…

Na ich opakowaniach można odnaleźć znaczniki ISO, DIN oraz PN. To właśnie one są informacją, dotyczącą tego, jakie normy spełnia dany element złączny. I tak ISO odnosi się do norm, które określiła Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (przykład: „ISO 8677”). Jej niemieckim odpowiednikiem jest DIN, czyli norma ustalona przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny (przykład: „DIN 610”). Z kolei Polski Komitet Normalizacyjny stoi za oznaczeniami PN (przykład: „PN 82342”).

Przeczytaj także: https://www.hajpa.pl/jakie-sruby-ze-stali-nierdzewnych-sa-najczesciej-stosowane/

Normy dotyczące śrub – na czym polega konwersja pomiędzy nimi?

Konwersja norm, jaka zachodzi pomiędzy śrubami, to nic innego, jak ich przekształcenie. Innymi słowy, chodzi o zamianę jednej normy w drugą albo i w trzecią. To nie tylko gwarancja jakości takich produktów czy potwierdzenie ich bezpiecznego użytkowania, ale także szansa na szybkie odnalezienie takiej śruby, która będzie kompatybilna z inną/innymi.

Przejdźmy jednak do konkretnych przykładów, bo w ten sposób najłatwiej jest to wytłumaczyć… Otóż wyobraźmy sobie, że podczas budowy domu zabrakło mam śruby z łbem walcowym z gniazdem sześciokątnym (imbusowej). W jaki sposób postępować, kiedy w sklepie pełnym wielu innych elementów złącznych ciężko jest dostrzec akurat ten rodzaj śruby? Wtedy wystarczy zerknąć do tabeli konwersji i odczytać te normy, które są przypisane do tego produktu. W tym przypadku idealnym wyborem będą śruby oznaczone jako „DIN 912”, „PN 82302” oraz „ISO 4762”. Widzisz? To duże ułatwienie!

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty na stalmut.pl. Może zainteresują Cię także elementy mocujące do fotowoltaiki? Sprawdź w takim wypadku ofertę dostępną na mafot.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here