Podczas aranżowania wnętrz często zapominamy o sufitach. Zwykle pozostawiamy je śnieżnobiałymi, nie myśląc, że można pójść w inną stronę i z tej sporej, płaskiej przestrzeni wykrzesać piorunujący efekt. Jak tego dokonać?
Sufit malowany farbą lub wykładany tapetą
Farba to pierwsze z rozwiązań – niezwykle proste i niedrogie. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzi się szczególnie opcja, w której sufit będzie przedłużeniem ścian i podłogi. Zacierając granice między dołem i górą zyskujemy nieco większą przestrzeń. To może być farba jednolita np. lekki błękit, do której dobierzemy zestaw dodatków. Można też śmiało pokusić się o opcję ombre, w której podłoga będzie najciemniejsza, ściany w odcieniu średnim, sufit zaś najjaśniejszy. Obok farby śmiało możesz zastosować też tapety. Połóż je na ścianach i suficie, podłogę wyłóż czymś w podobnym odcieniu. W kwestii tapet masz niezliczoną ilość opcji – możesz nawet postawić na pstrokaciznę. Idąc tym torem pamiętaj jednak, by w pomieszczeniu ograniczyć liczbę dodatków. Będą tu pasowały białe bądź delikatnie pastelowe meble i dużo jasnego światła.
Sufit podwieszany
Sufit podwieszany to sufit z lekkiej konstrukcji, który obok walorów estetycznych spełnia też szereg innych ról. Jest świetną przestrzenią na instalacje i kable, obniża wysokość pomieszczenia, przyspiesza ich nagrzewanie, tnąc przy tym koszty ogrzewania. Ponadto ma umiejętność wyciszania wnętrz, ukrywa niedoskonałości stropu, jeśli więc wyrównywanie Twojego sufitu kosztuje Cię dużo pieniędzy i trudu, śmiało zdecyduj się na rozwiązanie sufitu podwieszanego. Można go dodatkowo udekorować lampkami ledowymi. Wystarczy kupić specjalne taśmy. O tym jak połączyć taśmy LED bez lutowania? Instrukcja krok po kroku przeczytasz w poradniku. Bardzo popularną opcją sufitu podwieszanego stał się obecnie sufit wypełniony taflą lustrzaną. Na rynku znajdziesz też wersję zbudowaną z drewnianych klocków, sufit z boazerii czy kasetonów.
Sufit drewniany
To zawsze świetny wybór. Drewno jest naturalne, trwałe i świetnie wkomponuje się w każdą przestrzeń. Podobnie jak w przypadku sufitu podwieszanego wersja drewniana maskuje liczne przewody wentylacyjne czy przeróżne urządzenia techniczne. Taki sufit doskonale będzie współgrał z ciepłym światłem. Wrażenie takiego sufitu jest piorunujące, nie jest to jednak najtańsza z opcji.
Panele na suficie
Obok drewna doskonale sprawdzą się też panele sufitowe. Ich montaż jest łatwy i szybki. Panele to tańsze rozwiązanie dla sufitów drewnianych. Świetnie mogą je naśladować. Wnoszą do pomieszczenia dużo ładu i spokoju.
Sufit w gwiazdach
Rozwiązania artystyczne wchodzą na pierwsze strony katalogów aranżacyjnych. Jedną z opcji są np. kombinacje świetlne przywodzące na myśl gwiazdy. Efekt widać głównie wieczorem. Dodaje romantyzmu, przytulności i jest niezwykle oryginalny. Sprawdzi się szczególnie w jasnych pomieszczeniach. Ciemne pochłaniają zbyt dużo światła.