Podejmowanie decyzji, takich które są oczywiście cenne i przydatne są dla przedsiębiorcy niczym supermoc. Nie możemy jednak spojrzeć w przyszłość i zobaczyć które decyzje będą dla nas korzystne, a które nie. Jednak nie jesteśmy, aż tak skazani na ślepy los. Jednak pytań które każdy z nas sobie stawia jest cały multum. Jakie decyzję podjąć, aby były jak najbardziej korzystne?
Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/podejmowanie-decyzji/
Jak podejmować decyzje z głową?
Wskazówki takie znajdziemy w książce Charlesa Duhigga. W książce pod tytułem „Mądrzej szybciej lepiej”, autor radzi nam:
„Wyobraź sobie kilka wariantów w przyszłości, a potem Spróbuj określić, które z nich są Najbardziej prawdopodobne- i dlaczego”.
Jest to fundament do podejmowania dobrych decyzji.
Podejmowanie decyzji w warunkach niepewności – proste wyzwania
Dla przykładu, podajmy sobie ten z książki Duhigga.
Żona Proponuję niespodziewanie wspólne wyjście na obiad. Zastanawiamy się zatem czy przyjąć zaproszenie, A może jednak dokończyć pracę. W takim przypadku potencjalne wybory mogą wyglądać tak:
• Obiad trwa godzinę, po nim wracasz do domu zadowolony i odprężony, możesz dalej działać
• Obiad trwa dłużej, przeprowadzasz z żoną rozmowy o problemach domowych, wracasz zmęczony i bez ochoty na kontynuowanie pracy
Charles Duhigg w swojej książce pisze:
„Wyobrażanie sobie różnych wersji przyszłości pomogło mi sprawić, by przyszłość przebiegła po mojej myśli, gdy wariant stał się rzeczywistością.”
Możesz wybrnąć z tej sytuacji również tak, że zgadzasz się na wyjście na obiad,, Kiedy pojawia się problem rodzinny, prosisz o przełożenie tej rozmowy na późniejszy wieczór. Wracasz do domu pełny energii i możesz dalej kontynuować swoją pracę. Dzięki przemyślanym alternatywnych scenariuszy masz gotowe zalążki dobrze podjętej decyzji.
Zobacz też: http://www.condoinwestycje.pl/odstapienie-od-umowy/