Piloty do bram – czym się kierować podczas wyboru?

0
1513

Pilot do bramy powinien mieć wystarczający dla konkretnego wjazdu zasięg, być wykonany z solidnych materiałów, a przede wszystkim umożliwiać takie sterowanie bramą garażową i wjazdową, jakie jest dla nas wygodne. Po pierwsze, jeśli kupujemy nadajnik już po zamontowaniu bramy, warto od razu zorientować się, z jakimi pilotami radioodbiornik będzie kompatybilny. By uniknąć przykrych niespodzianek, warto od razu wybrać sprawdzoną markę bram, np. Hörmann, i w ramach tej jednej marki poszukiwać pilota. Na stronach sklepów, które są autoryzowanymi dealerami marki Hörmann, znajdziemy szczegóły techniczne dotyczące nadajników (pilotów) oraz opis ich zastosowania do poszczególnych napędów. Posiadanie bramy garażowej i wjazdowej jednego producenta to w znacznej większości przypadków gwarancja, że będzie można sterować nimi jednym pilotem – zgodna musi być częstotliwość i system kodowania.

Solidna obudowa 

Prędzej czy później każdy pilot upadnie na podłogę w samochodzie, na posadzkę w garażu, niejeden pewnie zostanie przytrzaśnięty drzwiami samochodu – to się po prostu zdarza! Jednak na takie ewentualności na pewno nie jest przygotowany pilot wykonany w całości z plastiku. Najlepiej sprawdzą się stosowane np. w produktach marki Hörmann wzmocnione tworzywa sztuczne, z chromowanymi nakładkami z cynku odlewanego ciśnieniowo. To nie tylko zabezpieczenie przed upadkiem, ale i gwarancja trwałości podczas intensywnej eksploatacji. Dobrze jest również, by pilot miał gwarancję działania w niskich temperaturach (do -20 st. Celsjusza). Wówczas nie ma obaw, że pozostawiony w samochodzie na noc odmówi o poranku współpracy. 

Wielkość i forma nadajników 

Zdecydowana większość pilotów do bram posiada formę plastikowej “łezki” z dwoma lub więcej przyciskami. Te najtańsze wersje wykonane są z plastiku i zwykle ich najdłuższy bok nie ma więcej niż 80 mm – wszystko po to, by zmieścił się w kieszeni. Niektóre marki jak Hörmann posiadają w ofercie piloty w kształcie zapalniczki samochodowej lub kłódki – to rozwiązania  dla praktycznych użytkowników. Pilot-zapalniczka samochodowa jest zawsze w tym samym miejscu w aucie i trudno go zgubić. Z kolei pilot w kształcie kłódki – bardzo elegancki i znajduje zastosowanie wśród użytkowników premium. 

Zabezpieczenia pilotów

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że piloty do bram, których używamy, coraz częściej padają ofiarą hakerów. Dla zabezpieczenia np. pilotów właścicieli mieszkań, na zamkniętych osiedlach stosuje się piloty z kodowaniem zmiennym. Aby je zaprogramować, konieczny jest fizyczny dostęp do centrali, zaś piloty dla mieszkańców zabezpieczane są dodatkowo kodem PIN. W bramach domowych znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zakup nadajnika z zabezpieczeniem przed skopiowaniem kodu pilota, czyli w systemie Bisecur, gdzie zabezpieczenie przed podejrzeniem sygnału radiowego są tak mocne, jak w bankowości elektronicznej. Tego typu zabezpieczenia posiadają m.in. piloty do bram Hörmann

piloty do bram

Funkcje dodatkowe pilotów do bram

W większości przypadków właścicielom osiedlowych miejsc garażowych wystarczy jeden przycisk na pilocie: „otwórz”. Brama może się przecież zamykać samodzielnie po ustalonym czasie. Inaczej jest w przypadku właścicieli posesji, dla których znacznie wygodniejsze będzie posiadanie na nadajniku funkcji: „otwórz”, „zamknij” i „zatrzymaj”. W przypadku bram skrzydłowych użyteczna może być też funkcja częściowego otwarcia bramy. Co istotne dla osób, które dopasowują piloty do już działających bram, nie wszystkie nowoczesne nadajniki będą kompatybilne z bramami starego typu. Wówczas warto wybierać linie takie jak BiSecur marki Hörmann, gdyż te piloty są kompatybilne wstecz, zatem z powodzeniem poradzą sobie z obsługą bram tej marki wyprodukowanych przed 2005 rokiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here