Jak dobrać donicę do wnętrza? Kilka prostych porad

0
1520

Rośliny to nieodłączny element w wielu mieszkaniach i domach. Dzięki obecności roślin wnosimy do naszych wnętrz element naturalny, który pozytywnie oddziałuje na nasze samopoczucie. Rośliny ponadto pomagają w odświeżaniu powietrza oraz po prostu pięknie wyglądają, ozdabiając przestrzeń, w której się znajdują. Szczególnie dotyczy to roślin kwitnących, które chętnie stawiamy na stołach, biurkach oraz parapetach. Rośliny często dekorujemy poprzez umieszczenie ich w odpowiednim pojemniku – doniczce lub osłonce. Dobór odpowiedniego pojemnika to istotne zadanie, które może wzmocnić siłę estetycznego oddziaływania wyglądu danej rośliny.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania donicy

Donice pełnią nie tylko funkcje praktyczne – takie jak zapewnienie kwiatom dostępu do ziemi oraz możliwość nawadniania. Co równie ważne, donice ozdabiają sam kwiat, który w nich się znajduje, a także przestrzeń, w której została umieszczona. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup donicy dopasowanej do konkretnej rośliny, jak i otoczenia.

Przystępując do zakupu donicy, należy wziąć pod uwagę podstawowe parametry i potrzeby stawiane przez daną roślinę. Musimy określić wielkość oraz średnicę donicy; warto zwrócić uwagę, czy dana roślina potrzebuje być nawadniania od góry, czy też wodę należy wlewać jedynie do podstawki.

Warto także zwrócić uwagę na materiał wykonania. Może on być istotny w przypadku, gdy zakładamy możliwość transportu roślin dużych lub ich przemieszczanie w inne części domu/mieszkania. Donice są bowiem wykonane z najróżniejszych materiałów, a przez to, różnić się będą ciężarem. W przypadku donic wyjątkowo dużych, warto sięgnąć po materiały wytrzymałe, ale niezbyt ciężkie. Obecnie popularne są przede wszystkim donice wykonane z tworzywa sztucznego, występujące w wielu intensywnych odcieniach kolorystycznych oraz rozmaitych wzorach. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach o żywej, intensywnej aranżacji. Często też wykorzystywane są nie jako bezpośrednie pojemniki, w których umieszcza się ziemię z roślinami, lecz jako osłonki na inne donice.

Technorattan to często spotykany typ donic, o wyjątkowo eleganckiej prezencji. Najczęściej występują w odcieniach koloru szarego, czerni, brązu lub beżu. Oprócz unikatowego wyglądu, ten typ donic jest niezwykle wytrzymały, dlatego sprawdza się jako pojemnik nawet na największe rośliny. Duże donice z technorattanu są dodatkowo lżejsze niż donice wykonane z innych materiałów. Warto zaznaczyć, że ten typ donic jest często stosowany na balkonach, tarasach, lub pod zadaszeniem.

Donice gliniane to najbardziej klasyczny typ donic. Dzięki odpowiedniej budowie umożliwiają transport powietrza bezpośrednio do korzeni rośliny. Występują przede wszystkim w odcieniach brązu, dzięki czemu pasują do zdecydowanej większości roślin jakie możemy trzymać w domu. Donice gliniane mogą być także stosowane jako donice ogrodowe. Popularnym rozwiązaniem jest obecnie stosowanie donic starych, lub celowo stylizowanych w taki sposób, by wyglądały na zużyte. Wadą donic glinianych może być ich ciężar, co nie zawsze jest praktyczną cechą.
Donice Lechuza to jedne z najpiękniejszych donic, jakie możemy wybrać. Prezentują nadzwyczajne walory estetyczne, wprowadzając atmosferę elegancji do miejsc, w których się znajdują. Ich niezwykła delikatność sprawia, że pasują do wielu nowoczesnych aranżacji, szczególnie tych opartych na minimalistycznej stylistyce. Donice lechuza występują przede wszystkim w tradycyjnych odcieniach: bieli, brązu, czerni i szarego oraz w prostych, geometrycznych kształtach. Ten typ donic świetnie sprawdzi się jako ozdoba nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale także biurach, poczekalniach, gabinetach i innych miejscach, w których stawia się na elegancję i szyk.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here