Pędzle, wałki czy pistolet – czym najlepiej malować ściany?

0
6490

Malowanie ścian jest zwykle jednym z elementów urządzania lub remontu mieszkania. Potrzebujemy do niego wyłącznie farby i odpowiedniego narzędzia – pędzla, wałka lub specjalnego pistoletu. Każde z nich daje jednak różne możliwości, przez sprawdza się lepiej w innych okolicznościach.

Samodzielne malowanie mieszkania powszechnie uznawane jest za prostą czynność. Wystarczy wybrać kolor farby, chwycić pędzel, wałek lub pistolet malarski i do dzieła! Warto jednak wiedzieć, że każde z tych narzędzi służy do malowania inną techniką, dlatego zanim zaczniemy nadawać naszym ścianom nowy wygląd, musimy zastanowić się, która metoda najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku.

Malowanie pędzlem

Pędzel jest bez wątpienia podstawowym akcesorium malarskim. Na sklepowych półkach możemy znaleźć pędzle w najróżniejszych rozmiarach – od zupełnie małych, przez średnie, po naprawdę duże i szerokie. Niemniej narzędzia te różnią się od siebie nie tylko wielkością, ale także zastosowanym włosiem oraz przeznaczeniem.

Planując remont dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w kilka rodzajów pędzli. Dlaczego? Przykładowo, duży i gruby model sprawdzi się przy gruntowaniu ścian, zaś mniejszy i wąski, a przy tym precyzyjny, będzie najlepszy do malowania narożników. Co więcej, pędzli innego rodzaju będziemy używać do nakładania farb emulsyjnych, innego do aplikowania lakierów, a kolejnego – do kleju do tapet.

Choć w tym momencie dobór właściwego pędzla może urastać do rangi wyzwania, to naprawdę łatwe w użytku, praktyczne akcesorium. Pozwalają na malowanie z dużą dokładnością i precyzją nawet w trudno dostępnych miejscach, w czym inne narzędzia nawet im nie dorównują.

Malowanie wałkiem

Drugim najpopularniejszym narzędziem malarskim jest wałek. Podobnie jak pędzle, są one dostępne w rozmaitych rozmiarach, zaś korzystanie z nich jest proste i wygodne. Rolki, będące częścią konstrukcji wałka malarskiego, różnią się od siebie zastosowanym do produkcji materiałem oraz długością włosia, co determinuje ich przeznaczenie.

Wśród największych atutów tej techniki wymienia się dużą wydajność, a także możliwość szybkiego i równomiernego nakładania farby. Jeśli dodatkowo zaopatrzymy się w specjalny teleskopowy kij, będziemy mogli łatwo zaaplikować farbę na górne części ścian lub sufit bez konieczności korzystania z drabiny. Czy to rozwiązanie ma zatem jakieś wady? Niestety, wałek może nie poradzić sobie zbyt dobrze z malowaniem trudno dostępnych miejsc.

Malowanie urządzeniem natryskowym

Trzecią, najczęściej stosowaną techniką jest malowanie urządzeniem natryskowym. To najszybsza, najbardziej wydajna i oszczędna metoda malowania, dzięki której możemy uzyskać gładkie, równomiernie wykończone powierzchnie.

Najpopularniejszym urządzeniem natryskowym jest pistolet do malowania. Trudno odmówić im walorów praktycznych, jednak są one dość drogie, a ponadto wymagają stosowania odpowiedniej farby, dokładnego czyszczenia i okresowego serwisowania.

Minusem malowania natryskowego jest również fakt, że rozpylane pod ciśnieniem drobinki preparatu mogą osiadać nie tylko na malowanej powierzchni, ale też wszystkich przedmiotach znajdujących się dookoła. W związku z tym, po urządzenia natryskowe najlepiej sięgać w przypadku malowania przestronnych, lecz nieczęsto użytkowanych pomieszczeń bądź obiektów znajdujących się na zewnątrz.

[Głosów:18    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here