Okna bezpieczne dla dziecka – jak wybrać te najlepsze?

0
2430

Chcesz, aby twoje dziecko było bezpieczne w domu? W takim przypadku nie zapominaj o odpowiednich oknach. Co możemy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko dla najmłodszych?

Co jakiś czas pojawiają się tragiczne wiadomości o dzieciach wypadających z okien. Niestety, w takich sytuacjach za wypadki głównie odpowiedzialni są rodzice, którzy ze względu na brak wyobraźni czy uwagi narażają najmłodszych na poważne urazy, a nawet na śmierć. Oczywiście, nic nie zastąpi rozwagi rodzica, ale ryzyko związane z korzystaniem z okien możemy zminimalizować, jeśli zdecydujemy się na bezpieczne okna dla dzieci. Jak można je rozpoznać?

Aby zapobiec upadkom z otwartego okna, producenci montują w konstrukcjach specjalne mechanizmy. Najczęściej mamy do czynienia z klamkami ze specjalnymi przyciskami lub z klamkami z kluczykiem. Aby otworzyć klamkę z przyciskiem, należy mocno nacisnąć, co w przypadku małych dzieci nie jest możliwe. Z kolei klamki z kluczykiem pomogą nam w całkowitym zabezpieczeniu okna przed otwieraniem.

Warto także wskazać, że bezpieczne okna powinny posiadać bezpieczne szyby – nie powinny być kruche, ponieważ wtedy zwiększają ryzyko potłuczenia. Bezpieczne szyby to takie, które mają większą wytrzymałość na uderzenia, a w przypadku bardzo mocnych uderzeń rozpadają się w drobny mak nawet po rozbiciu. Niektóre z nich są też zabezpieczane specjalnymi foliami, dlatego po rozbiciu szyby nadal pozostaje ona zabezpieczona i nie rozsypuje się.

Jeśli zatem mamy w domu malucha lub planujemy dzieci, warto pomyśleć o zakupieniu okien odpowiednio zabezpieczonych, aby nie spowodowały ryzyka dla malucha. Co zrobić wtedy, gdy okna mamy już zamontowane? Wówczas warto pomyśleć o wymianie klamek na te z kluczem albo z przyciskiem. Koszt jednej klamki okiennej tego rodzaju to od 15 do 30 złotych.

Podsumowując, jeśli chcesz zabezpieczyć dziecko przed ryzykiem związanym z wypadnięciem z okna, pamiętaj o tym, że możesz je znacząco zmniejszyć dzięki odpowiedniej konstrukcji okien. Zawsze jednak miej malucha na oku, jeśli otwierasz lub uchylasz okno!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here