O storczykach – uprawa, podłoże, orchidarium

0
2696

Jak uprawiać storczyki?

Storczykowate to rodzina roślin, która obejmuje ponad dwadzieście tysięcy gatunków w 880 grupach. Co je wyróżnia? Są niekwestionowanymi liderami pod względem piękna i różnorodności kwiatów. Storczyki to egzotyczni liderzy piękna, jako że to największa rodzina roślin, które kwitną w tak wyjątkowy sposób. Oprócz wyjątkowych kolorów i form kwiatowych rośliny posiadają wyjątkowe korzenie – wyrastają ponad ziemię. Wynika to oczywiście z tego, że większość z nich pochodzi z lasów tropikalnych, gdzie rosną na wysokich drzewach, a ich korzenie tam pobierają wszelkie potrzebne składniki odżywcze.

Orchidee to przede wszystkim bardzo zróżnicowane byliny – rosną w każdym klimacie, począwszy od gorących lasów równikowych aż po tajgę i tundrę. Wynika to z ewolucyjnego dostosowania się do nawet najtrudniejszych warunków. Dzięki temu dobranie storczyka nie jest trudnym zadaniem –  na pewno istnieje szczep i grupa roślin, którymi możesz się zająć w zaciszu domowym.

Podłoże do storczyków

Jeśli nasza roślina ma bulwopodobne twory, to powinniśmy podlewać ją bardzo oszczędnie, a podłoże winno być złożone z grubych kawałków kory – ewentualnie innym rozwiązaniem może być granulat ceramiczny, mieszanka torfowa czy włókna kokosowe. Jeśli nie zapewni się odpowiedniego podłoża, to może wymagać częstszego nawadniania. Warto zadbać o podłoże do storczyków, które odczyn pH powinien wynosić 4,5-6. Większość roślin tego typu sprzedawanych w Polsce to epifity pochodzące z lasów tropikalnych. Z tego względu mają mięsiste korzenie pokryte warstwą komórek, które skutecznie wchłaniają wodę. Działają jak gąbka, by skutecznie w środowisku wysokich drzew pobierać wodę. Podłoże musi zarazem umożliwiać szybki spływ wody, ale także dobrą cyrkulację powietrza. Jeśli chodzi o konkretne rodzaje podłoża, to doradza się stosować: torf, korę jodły, suszone korzenie paproci, mech torfowiec, granulat lawy lub wszelkie mieszanki łączące wcześniej wymienione podłoża. Najpowszechniej stosowana jest kora jodły, która zwykle zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i wchłanianie wody. Ważny jest także rozmiar doniczki i materiał, z jakiego jest zrobiona. Najlepiej stosować małe, plastikowe doniczki. W celu drenażu można dolną część doniczki wypełnić piankowymi orzeszkami. Niektóre z gatunków storczyków wymagają przesadzania co roku. Oczywiście są także rośliny, które z powodzeniem można trzymać w jednej doniczce przez 7 lat!

Czym jest orchidarium?

https://www.hemp.pl/pl/c/Orchidarium/1393 —> Orchidarium to odpowiedni namiot, w którym ścianki wykonane są materiału odbijającego światło. Dzięki temu w okresie mniejszej ekspozycji na Słońce orchidee będą trzymane w odpowiednich warunkach. Co więcej, do orchidarium można osobno dodać oświetlenie, nawilżacz czy inne akcesoria, które usprawnią uprawę. Co ciekawe, można kupić pełne zestawy orchidarium, co sprawia, że są bardzo łatwe w montażu. Takie namioty zapewniają wprost idealne warunki do wzrostu roślin – wentylacja dostarcza świeże powietrze, nawilżacz pozwala roślinie pobierać wodę, a odpowiednie oświetlenie to gwarancja pięknych kwiatów i idealnej ozdoby naszego wnętrza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here