Masa asfaltowo-kauczukowa – którą wybrać?

0
4854

Jest wiele rodzajów mas bitumicznych, a ich głównym zadaniem jest tworzenie izolacji pionowych i poziomych, przeciwwilgociowych i przeciwwodnych. Jedną z takich mas jest masa asfaltowo-kauczukowa, polecana do wykonywania każdego rodzaju izolacji. W jej skład wchodzą lub nie wchodzą rozpuszczalniki, dlatego trzeba dokładnie wybrać odpowiedni rodzaj masy do planowanych prac, bowiem te na bazie rozpuszczalników uszkadzają styropian i polistyreny.

Do czego stosuje się masę asfaltowo-kauczukową?

Masy tego rodzaju używa się do renowacji pokryć dachowych, wykonanych z pap asfaltowych, gruntowania podłoży i izolacji fundamentów. Można za jej pomocą wykonywać izolacje podposadzkowe tarasów i balkonów oraz przyklejać płyty styropianowe do ścian murowanych. Po nałożeniu tworzy elastyczną, gumowatą powierzchnię. Można ją stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Posiada bardzo dobrą przyczepność do podłoży na bazie cementu.

Jak stosować masę asfaltowo-kauczukową?

Należy pamiętać, że masę nakłada się w temperaturze od 5 do 30 stopni Celsjusza, chociaż producenci oferują już takie, które można nakładać w każdej temperaturze. Najlepsze efekty uzyska się, stosując masę na suche, oczyszczone podłoże przy bezdeszczowej pogodzie, przy czym można wcześniej podłoże zagruntować masą rozcieńczoną z wodą w stosunku 1:1. Masy wzbogacone włóknami zbrojeniowymi wolno nakładać na podłoża lekko wilgotne. Optymalna grubość nałożonej warstwy to 1 mm, przy czym kolejną wolno nałożyć dopiero po wyschnięciu poprzedniej, przeważnie trwa to około 6 godzin, w zależności od temperatury otoczenia. Powstała izolacja jest zwarta i wykazuje wysoką odporność na warunki atmosferyczne. Jest przy tym elastyczna i niweluje pęknięcia podłoża do 2mm. Przy jednokrotnym pokrywaniu zużycie masy wynosi około jednego kilograma na metr kwadratowy, przy czym zaleca się nałożenie co najmniej dwóch warstw.

Podsumowując, masa asfaltowo-kauczkowa jest masą wielofunkcyjną, której można użyć do izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych. O ile stosuje się do zaleceń producenta, jest też łatwa i prosta w użyciu.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here