Klimatyzacja w mieszkaniu

0
2091

W latach 70. liczba dni z temperaturą powyżej 30 stopni Celsjusza wynosiła 4, w 2015 roku 28, a obecnie każdego roku tych dni będzie więcej. Taka sytuacja sprawia, że klimatyzacja staje się niezbędnym elementem wyposażenia mieszkania, bo temperaturze 30 stopni trudno funkcjonować zarówno nam, jak i naszym dzieciom i zwierzętom.

Ciepło nie tylko w dzień

Klimatyzacja w mieszkaniu to nie tylko sposób na upał w dzień, ale również zapewnienie sobie odpowiednich warunków do spania. Owszem, po zachodzie słońca temperatura powietrza zawsze spada, ale w połowie czerwca 2019 roku temperatura w nocy nie spadała poniżej 25 stopni, co oznacza, że jeszcze po zmroku nagrzane ściany budynku nadal oddają ciepło, więc temperatura wewnątrz naszych mieszkań obniża się bardzo powoli. Może się więc okazać, że o północy, kiedy już warto się położyć, w sypialni nadal temperatura będzie znaczne wyższa od tej, która zalecana jest dla zachowania właściwej higieny snu. Stąd dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie klimatyzacji, przynajmniej w pomieszczeniach gdzie śpimy i tych, które mają południową i zachodnią ekspozycję. 

Jaki klimatyzator do mieszkania?

Najtańszym i najszybszym sposobem obniżenia temperatury w pomieszczeniach będzie klimatyzator mobilny, który ma jednak swoje wady, bo wymaga podłączenia rury harmonijkowej, która będzie odprowadzać ciepłe powietrze na zewnątrz. Do tego taki klimatyzator jest mniej efektywny i głośniejszy od klimatyzacji stacjonarnej. Można więc przyjąć, że to rozwiązanie okresowe, dla osób o niewielkich wymaganiach. 

Klimatyzatory stacjonarne dzielą się na urządzenia split i multisplit – te drugie to opcja dla osób, którym zależy na skutecznym sterowaniu temperaturą w więcej niż jednym pomieszczeniu. W przypadku mieszkań małych wystarczy jednak klimatyzacja split, która składa się z jednostki zewnętrznej, instalowanej poza budynkiem oraz wewnętrznej, montowanej w pomieszczeniu. Oba urządzenia połączone są układem sterującym i przewodem freonowym, który transportuje  czynnik chłodniczy i jego skropliny. Urządzenie, które znajdzie się wewnątrz najczęściej występuje w wersji ściennej, podsufitowej i kanałowej. Zaletą tego typu klimatyzacji jest jej ciche działanie i objęcie chłodzeniem znacznej części pomieszczeń. Parametrami, które należy wziąć pod uwagę przy zamawianiu klimatyzacji jest moc, poziom hałasu, klasa energetyczna i dodatkowe funkcje. Wśród tych ostatnich niezwykle przydadzą się możliwości programowania pracy klimatyzacji, np. Możliwość zaprogramowania początku jej pracy na godzinę przed spodziewanym powrotem do domu, czy możliwość automatycznego wyłączenia klimatyzacji nad ranem. 

Gdzie zamawiać klimatyzację do mieszkań?

Firm zajmujących się montowaniem stacjonarnej klimatyzacji jest na polskim rynku sporo. Dlatego przy wyborze warto kierować się nie tylko ceną, ale również ofertą i doświadczeniem. Stąd firmy takie jak http://www.waso-klimatyzacja.pl/ powinny zwrócić naszą uwagę. Korzyści z korzystania ze sprawdzonej oferty są bowiem gwarancją wykonania klimatyzacji na najwyższym poziomie. Pamiętajmy, że nawet najlepszy system klimatyzacji przy jej niewłaściwym montażu, nie zapewni spodziewanych efektów, stąd warto wybierać wyłącznie certyfikowane ekipy oraz dokonywać regularnych okresowych przeglądów domowej klimatyzacji. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here