Jaki wpływ mają warunki zewnętrze na dach?

0
2595

Budowa domu rozpoczyna się od planów kształtu, rozmiarów oraz rozłożenia pomieszczeń. Dodatkowo zastanawiamy się na rozkładem okien, drzwi oraz wejścia do garażu. Szukamy najlepszych ekip remontowych, które zbudują nasz wymarzony dom. Wybieramy specjalistów do przeprowadzania instalacji gazowych, hydraulicznych i elektrycznych. Na tym etapie myślimy również o wyglądzie naszego dachu. Decydujemy się na właściwie pokrycie dachowe. Obecnie rynek rozpieszcza nas przeróżnymi rodzajami dachówki, blachodachówki i nie tylko.

Dach musi być trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych, stanowi on najważniejszy element domu chroniący całą konstrukcję. Dach pokryty dachówkami bardzo dobrze radzi sobie z zalegającym śniegiem oraz mocnymi podmuchami wiatru. Natomiast lekkie pokrycia dachowe często nie wytrzymują działania szkodliwych czynników i ulegają stopniowemu wyginaniu i niszczeniu. Uszkodzenia dachu wiążą się z kosztownym remontem, dlatego warto na etapie planowania pokrycia dachowego postawić na trwałe i odporne pokrycie.

Doskonałe pokrycia dachowe oferuje renomowana firma Traffic-Blachy. Posiada szeroki asortyment blachodachówek i blach trapezowych. Dzięki doświadczeniu i wykwalifikowanej kadrze dekarskiej wykonuje całe konstrukcje, renowacje i konserwacje dachu. Działa na rynku od wielu lat i posiada rzeszę zadowolonych klientów.

Szkodliwe czynniki atmosferyczne dla naszego dachu

Dach powinien chronić nas przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Rodzaj dachu powinien być indywidualnie dobierany do położenia geograficznego naszego domu. W zależności od intensywności opadów, wahań temperatury oraz opadów śniegów należy wybierać właściwe pokrycie dachowe. Dachy narażone na stałe i duże opady śniegu muszą posiadać dobre parametry techniczne. W takim wypadku doskonale sprawdzą się dachówki cementowe, pokrycia ceramiczne lub łupki. Dachy domów umieszczonych w stabilniejszych warunkach pogodowych mogą być pokryte lżejszymi materiałami np. blacha lub gont bitumiczny.

Po za opadami śniegu i wahaniami temperatury, dla dachu szkodliwe jest nadmierne działanie promieni słonecznych, a także uderzenia gałęzi oraz innych przypadkowych rzeczy. Oprócz tego groźnym czynnikiem zewnętrznym są silne opady gradu, intensywne gradobicia mogą spowodować znaczne zniszczenia i wgłębienia w pokryciu dachowym.

Najważniejsze, aby dach był szczelnie zamocowany i posiadał ochronę zabezpieczającą przed wsiąkaniem wody i wilgoci. Dlatego poleca się używać materiałów odpornych na silne uderzenia i wilgoć. Wiele osób chętnie sięga po pokrycie dachowe o właściwościach mrozoodpornych.

Najgroźniejsze czynniki atmosferyczne dla dachu:

  • promieniowanie UV
  • opady deszczu
  • opady gradu
  • opady śniegu
  • wysoka temperatura
  • bardzo niska temperatura
  • porywisty wiatr

Tereny podgórskie

Najbardziej na obciążenia i działanie czynników atmosferycznych są narażone tereny podgórskie i górzyste. Mamy na nich do czynienia z dużymi obciążeniami statycznymi związanymi z siłą grawitacji oraz obciążeniami zmiennymi (opady śniegu). Tereny pogórskie mają wydłużony okres zimowy i są narażone na duże opady śniegu. Dlatego też, dachy w tych miejscach powinny być wykonane z solidnego pokrycia, które wytrzyma nacisk większy od 150 kg/m2.

Podkarpacie i Pomorze

Tereny Podkarpacia i Pomorza mocno są narażone na porywisty wiatr, który na zmianę dociska lub zasysa pokrycia dachowe. Dodatkowo wiatr często przenosi ze sobą liczne gałęzie, które mogą uderzać o wierzchnią warstwę dachu. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem są dachówki, odznaczają się one większym ciężarem i dzięki temu tworzą stabilniejszą ochronę.

Pokrycie wykonane z arkuszy blachy na terenach gdzie występują częste i porywiste wiatry nie jest najlepszym pomysłem. Zerwanie pokrycia niesie ze sobą duże zniszczenia oraz wiąże się ze sporymi kosztami naprawy.

Pozostałe niekorzystne czynniki zewnętrzne dla naszego dachu

Pożary

Możliwość wystąpienia pożaru jest prawdopodobna w każdym domu, dlatego coraz więcej osób decyduje się na użycie pokryć dachowych wykazujących właściwości niepalne. Doskonale sprawdza się tutaj dachówka betonowa, która chroni przed ogniem oraz wysoką temperaturą.

Mchy, grzyby i porosty

Niechcianym czynnikiem zewnętrznym działającym na pokrycie dachowe jest możliwość pojawienia się mchu, porostów oraz grzybów na dachu. Najmocniej narażone na tego typu wykwity są domy położone w okolicach lasów . W tych miejscach warto skorzystać z pokrycia dachowego mającego ochronę lub zabezpieczenie w postaci pokrycia dachu preparatami chemicznymi.

Hałas

Hałas może dochodzić z otoczenia wokół budynku lub być powodowany przez opady deszczu, śniegu lub gradu. Jeżeli mamy do czynienia z hasałem docierającym z zewnątrz można skorzystać z dachówki ceramicznej, która wytłumi dobiegające odgłosy. Tego typu dachówka również doskonale sprawdzi się w domach, w których zamieszkane będzie poddasze, które jest najmocniej narażone na hałas powodowany przez opady atmosferyczne.

Traffic Dachy Białystok
ul. Kombatantów 4/1
15-110 Białystok

tel.: 85 678 54 80
fax: 85 676 13 44

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here