W natłoku codziennych spraw i obowiązków bardzo często zapominamy o własnej wygodzie. Komfort jest jednak bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na naszą produktywność. Warto więc zadbać o wygodne miejsce do pracy, dzięki któremu będziemy pracować jeszcze bardziej wydajnie.
Wygodne miejsce do pracy to nie miejsce, w którym możemy wypocząć. Komfort to jedno, ale pamiętajmy, że wciąż pozstają nam obowiązki. Wygodne miejsce do pracy musi być przede wszystkim ergonomiczne, czyli zmniejszające wysiłek związany z wykonywaniem codziennych obowiązków oraz zwiększające wydajność i efektywność.
Korzyści z ergonomicznego stanowiska pracy
- Wzrost kreatywności – Człowiek pracujący w odpowiednich warunkach staje się bardziej kreatywny i innowacyjny. Częściej wpada na doskonałe pomysły i niestandardowe rozwiązania.
- Poprawa kondycji zdrowotnej – Nieodpowiednia organizacja miejsca pracy może odbić się na zdrowiu poprzez dolegliwości ortopedyczne, przeziębienia, a nawet negatywne stany nerwowe, jak depresja.
- Wzrost skupienia – Gdy nie musimy się przejmować komfortem pracy, jest nam wygodnie i mamy wszystko, czego potrzebujemy, możemy się skupić na właściwej pracy.
- Poprawa samopoczucia – Praca w odpowiednich warunkach staje się lżejsza, co zdecydowanie poprawia nastrój.
Ergonomiczne stanowisko pracy
Organizując stanowisko pracy biurowej z pewnością bierzemy pod uwagę krzesło, biurko i komputer. Nie może to być jednak „jakieś” biuro i „jakieś” krzesło. Wszystkie meble powinny być wybrane świadomie. W taki sposób, aby były dostosowane do potrzeb osoby pracującej na danym stanowisku. Podstawowa zasada mówi, że wszystkie najczęściej używane przedmioty i narzędzia powinny się znaleźć w takim miejscu, aby dostęp do nich był szybki i prosty.
Monitor komputera powinien znajdować się w odległości odpowiadającej wyciągnieciu ręki. Krzesło musi mieć taką wysokość, aby nogi stabilnie stały na podłożu. Jeśli nie jest to możliwe z powodu niskiego wzrostu pracownika, warto zastosować podnóżek.
Krzesła biurowe mają zwykle regulowaną wysokość. Dobrze, jeśli mają także regulowaną wysokość oparcia i podłokietników. Ułatwi to takie jego ustawienie, aby podczas pisania na klawiaturze między ramieniem a przedramieniem tworzył się kąt prosty.
Praca biurowa wymaga także odpowiedniego oświetlenia. Zbyt mała ilość światła może przyspieszać efekt zmęczenia, a nawet wywoływać stany depresyjne. Najlepiej, jeśli na stanowisku pracy zapewnimy jak najwięcej światła naturalnego. Jeśli musimy korzystać z sztucznego doświetlania, pamiętajmy aby było to co najmniej 500 luksów.
Ważnym aspektem jest także temperatura, w jakiej dane jest nam pracować. Kodeks Pracy wymaga, aby było to co najmniej 18 stopni, co oczywiście jest zrozumiałe zimą. Latem, gdy temperatura przekracza 30 stopni, bardzo często sięgamy po urządzenia chłodzące, klimatyzację. Należy jednak uważać, gdyż nagłe obniżenie temperatury o 10 stopni może skutkować przeziębieniem. Na nic się wtedy zdadzą wszystkie starania o lepszą jakość pracy.