Kamienne elementy aranżacji wnętrz cieszą się zasłużoną popularnością. Choć nie jest to najtańszy materiał, w pełni rekompensuje to swoją prezencją. Nic więc dziwnego, że surowiec ten zawędrował także na blaty kuchenne. Na rynku dostępne jest wiele odmian kamieni, dzięki czemu można je dopasować do właściwie każdej aranżacji. Które z nich sprawdzą się najlepiej w kuchni? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Jakie kamienie nadają się na kuchenne blaty?

Choć w przyrodzie występuje wiele różnych rodzajów kamieni naturalnych, nie każdy z nich nadaje się do zastosowań kuchennych. Najlepiej sprawdzają się takie, które są odporne na zaplamienie. Tą cechą odznaczają się granit, bazalt i porfir. Nic więc dziwnego, że są najczęściej polecanymi materiałami na kuchenne blaty.

Oczywiście nie są to jedyne opcje. Często spotykane w kuchniach są także marmur lub trawertyn. Są to jednak kamienie porowate i wymagają impregnacji. Bez odpowiedniego zabezpieczenia są bowiem podatne na zaplamienie i nasiąkają wodą. Mogą się więc bardzo łatwo odbarwiać.

Oprócz tego można się także zdecydować na kamień syntetyczny. Są to konglomeraty powstałe ze zmielonych kamieni, granitowe blaty kuchenne sklejone żywicą poliestrową. Będą one o około 20% lżejsze od swoich naturalnych odpowiedników, a przy tym także tańsze. Odznaczają się jednak mniejszą trwałością i są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

blat kuchenny

Wykończenie kamiennych blatów

Powierzchnie kamienne mogą być wykończone na kilka sposobów. Często spotykane w przypadku blatów kuchennych będzie polerowanie. Nadaje ono powierzchni blasku i ułatwia utrzymanie jej w czystości. Jeśli zaś kamień ma się prezentować całkowicie naturalnie, warto zdecydować się na wykończenie matowe lub nawet surowe. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie tzw. powierzchni atico. Tak wykończony kamień nie błyszczy i ma lekko nierówną powierzchnię.

Zalety i wady kuchennych blatów kamiennych

Jak każdy materiał, także kamień ma swoje plusy i minusy. Część z nich wymieniliśmy już wyżej. Pozostałe prezentują się następująco:

Zalety

Przede wszystkim trzeba tutaj wymienić jego trwałość. Odpowiednio pielęgnowany kamień będzie służyć przez wiele dekad. Jest to materiał niepalny i odporny na wysokie temperatury. W związku z tym można go bez obaw stosować w pobliżu kuchenek, w tym także gazowych. Do zalet można także zaliczyć łatwość usuwania drobnych rys. Wystarczy tylko wypolerować uszkodzone miejsce kamieniem szlifierskim.

Wady

Blaty z kamienia wymagają masywniejszych i wytrzymałych szafek, gdyż są ciężkie. Tradycyjne meble do zabudowy nie są zazwyczaj w stanie wytrzymać ich wagi. Niektóre kamienie łatwo się rysują. Dotyczy to zwłaszcza tych bardziej miękkich (jak np. marmur) i polerowanych. Kamień jest zimny w dotyku, co może niektórym przeszkadzać. Do montażu i przycinania blatu kamiennego konieczne są specjalistyczne narzędzia. Trzeba więc zdać się na fachowców. Kamienie o porowatej strukturze łatwo się plamią (np. marmur). Sprawia to, że koniecznie trzeba je zaimpregnować. Decydując się na kamienny blat kuchenny, trzeba mieć świadomość, że kamień naturalny jest jednym z droższych materiałów.

Jak prawidłowo dbać o kamienne blaty?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, blat z kamienia wymaga właściwej pielęgnacji. Bez niej może bowiem bardzo szybko stracić swoje walory estetyczne. Oto kilka prostych sposobów na zachowanie pięknego wyglądu blatu przez długie lata:

  • wszelkie plamy i zabrudzenia trzeba usuwać jak najszybciej — pozostawione zbyt długo na powierzchni mogą ją trwale odbarwić,
  • choć jest to twardy materiał, zaleca się używanie desek do krojenia i podstawek pod ciężkie naczynia i garnki — w ten sposób uniknie się drobnych zarysowań i innych uszkodzeń mechanicznych,
  • kamień powinno się czyścić z użyciem środków przeznaczonych do jego konserwacji,
  • jeśli nie ma się dostępu do takich środków, należy czyścić blat wodą z mydłem lub samą ciepłą wodą — nie można przy tym zapominać o dokładnym usunięciu wszystkich śladów płynu i mydła, aby nie zostawić plam,
  • odradza się stosowanie środków czyszczących z kwasami, sodą oczyszczoną lub olejami silikonowymi w składzie, ponieważ mogą one uszkodzić kamień,
  • blaty z kamienia powinno się regularnie impregnować — pierwszą impregnację przechodzą od razu w zakładzie.

Po czym poznać, że blat kamienny wymaga impregnacji? To bardzo proste — potrzebujemy tylko wilgotnego ręcznika. Materiał pozostawiamy na powierzchni blatu na około 5 minut. Jeśli po jego podniesieniu widoczna będzie ciemna plama, powinniśmy przeprowadzić impregnację, gdyż kamień zaczyna chłonąć wodę.

Podsumowanie

Kamienne blaty z pewnością dodadzą smaku każdej kuchni. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie jest to mała inwestycja. Kamień nie może też być pozostawiony sam sobie i wymaga regularnej pielęgnacji. Niedogodności te bledną jednak w porównaniu z jego wyglądem i łatwością czyszczenia takiej powierzchni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here