Jaka powinna być podłoga do małego mieszkania?

0
24043

Małe mieszkania to prawdziwe wyzwanie aranżacyjne. Nie wszystkie rozwiązania, kolory oraz materiały można w nich wykorzystać. Na szczęście z pomocą kilku wnętrzarskich sztuczek szybko zamienimy każdą dziuplę w uroczy miniaturowy apartament. Kluczowym elementem takiej metamorfozy są podłogi. Dzięki nim mieszkanie będzie wydawało się przestronniejsze, jaśniejsze i przytulniejsze. Jaki gatunek i odcień drewna sprawdzi się najlepiej? Jaką podłogę wybrać?

Oprócz ścian oraz sufitów podłoga to jedna z najważniejszych płaszczyzn w naszym mieszkaniu. Ponieważ zajmuje ona największą powierzchnię, ma ogromny wpływ na to, jak prezentuje się całe wnętrze. Elegancka posadzka może je optycznie powiększyć i uczynić znacznie przytulniejszym, ale nieodpowiedni kolor czy surowiec będzie prezentował się fatalnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu, w których każde rozwiązanie aranżacyjne powinno być starannie przemyślane.

Jasna czy ciemna podłoga?

W niewielkich mieszkaniach najlepiej wygląda drewniana podłoga o jasnym odcieniu i gładkiej powierzchni odbijającej słońce. Dzięki niej wnętrza będą wyglądały na przestronniejsze, a ponadto staną się przytulniejsze. Chętnie wybiera się gatunki drewna krajowego, piaskowy jesion czy karmelowy orzech, a także odmiany egzotyczne. Wśród tych ostatnich króluje miodowe iroko, które dodatkowo charakteryzuje wysoka odporność na wilgoć, i cynamonowa jatoba o bardzo twardej strukturze. W mieszkaniach o małym metrażu podłoga powinna tworzyć jednolitą powierzchnię pozbawioną widocznych słojów i różnic kolorystycznych. Duże kontrasty w odcieniach sprawiają bowiem, że mieszkanie wydaje się ciasne, przytłaczające oraz pozbawione uroku.

Panele czy deski drewniane?

Małe mieszkania to doskonałe miejsce zarówno na podłogi z desek drewnianych, jak i laminowanych paneli. Zasada jest jedna: miejsca łączeń muszą być jak najmniej widoczne. Dzięki temu wnętrza będą wydawały się rozleglejsze. W miarę możliwości wybrany gatunek drewna powinien znaleźć się we wszystkich pomieszczeniach. Tam, gdzie nie jest to możliwe – np. w kuchni oraz w łazience – można położyć płytki ceramiczne w zbliżonym kolorze. Aby podkreślić uzyskany efekt, warto także usunąć wszystkie progi pomiędzy poszczególnymi częściami mieszkania. Podłogę należy oczywiście dodatkowo zabezpieczyć lakierem, olejem lub olejowoskiem. Stanie się ona atrakcyjniejsza wizualnie, mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne i łatwiejsza w czyszczeniu.

Podłogowe sztuczki optyczne

Odpowiednia podłoga może całkowicie zmienić proporcje wnętrza. Położone naprzemienne jasne i ciemne deski z jednego gatunku drewna poszerzą zbyt wąskie pomieszczenie. Panele ułożone równolegle do krótszej ściany sprawią, że wnętrze będzie wydawało się dłuższe. Jasna podłoga w połączeniu ze ścianami w zbliżonym odcieniu stworzy wrażenie przestronności. Ten sam efekt kreują powierzchnie błyszczące i lustrzane, ponieważ odbijają promienie słoneczne. Z tego względu warto pomyśleć o podłodze lakierowanej. W sklepie Dobre Dla Domu dostępne są deski drewniane i panele wykończone na różne sposoby, które doskonale sprawdzą się w niewielkich mieszkaniach.

[Głosów:14    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here