Kiedy wybrać wiatę zamiast garażu?

0
3815

Zarówno garaż, jak i wiata, mają dużo zalet, które pozwalają im się wyróżnić. Prawdopodobnie zdajemy sobie sprawę z korzyści, jakie niesie za sobą posiadanie garażu – jednak warto przyjrzeć się również jego alternatywie. To rozwiązanie jest niezawodne przede wszystkim wtedy, gdy dysponujemy ograniczonym budżetem.

Garaż i wiata spełniają swoje podstawowe zadania, czyli chronią samochód przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, a także zabezpieczają go przed deszczem, śniegiem i wiatrem lub ogólnym zabrudzeniem. Na którą inwestycję się zdecydować?

Tańsza alternatywa dla garażu

Na niższy koszt budowy projektów domów z wiatą przekłada się wiele czynników. Postawienie wiaty jest prostsze, szybsze, mniej skomplikowane, a także tańsze pod względem używanych materiałów. Nie wymaga ona robienia solidnych fundamentów ani stawiania dodatkowych ścian. Wystarczy tylko ustabilizować podłoże, by stworzyć optymalne i ekonomiczne miejsce do trzymania samochodu, rowerów czy motocyklu. W standardowej wiacie nie montuje się okien ani bramy garażowej. Ponadto takiego pomieszczenia nie trzeba ogrzewać, więc omija nas dodatkowy wzrost comiesięcznych rachunków.

Dlaczego jeszcze warto postawić wiatę?

Projekt domu Arklow BBE1029
Projekt domu Arklow BBE1029

Istnieje kilka faktów, które potwierdzają, że wiata może okazać się doskonałym wyborem. Po pierwsze, samochód umieszczony pod nią nie rdzewieje. Ponadto są osoby, dla których majsterkowanie w garażu umieszczonego w bryle domu jest niezbyt wygodne i wolą robić to na zewnątrz, mając więcej swobody.

Dobrze zaprojektowana i dopasowana otwarta konstrukcja pełni rolę dodatkowej ozdoby budynku. Wokół niej można także posadzić wysokie drzewa, iglaki. Zielone ściany stworzą naturalną osłonę i zapewnią wyjątkowe wrażenia estetyczne.

Doskonałe rozwiązanie na każdą działkę

Budowa garażu wymaga uzyskania pewnych pozwoleń. Niestety, nie zawsze kształt lub rodzaj zagospodarowania działki pozwala na postawienie garażu. Wtedy o wiele lepszym rozwiązaniem jest wiata, którą można wybudować w zasadzie na każdej przestrzeni.

Projekt domu Przestronny WOX1046
Projekt domu Przestronny WOX1046
iaty
Ze względu na to, że wiata nie jest całkowicie zamykaną konstrukcją, może pełnić również inne role. W okresie wakacyjnym wiele osób traktuje ją jako alternatywę tarasu lub miejsce, w którym szybko można schować się z grillem, gdy nagle zaskoczy nas deszcz.

W dzisiejszych czasach ze względu na możliwość stworzenia różnorodnych wiat, wykonanych z wielu materiałów, posiadających różną formę, stylistykę i kolorystykę, trudno jednoznacznie powiedzieć, które rozwiązanie, wiata czy garaż, jest lepsze. Na pewno osoby zwracające uwagę na koszt inwestycji, powinny postawić na pierwszą opcję.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here