Mieszkanie na wynajem powinno być zaaranżowane neutralnie, tak aby trafić do jak największej grupy potencjalnych najemców. Wynajmujący powinien zadbać o stan techniczny lokalu oraz postawić na materiały wykończeniowe i sprzęty dobrej klasy. Nie ma jednak obowiązku umeblowania mieszkania.
Pierwszy krok: przegląd i remont instalacji w mieszkaniu
Przygotowania na wynajem mieszkania należy rozpocząć od gruntownego przeglądu instalacji gazowej, elektrycznej i wodnej. Należy usunąć wszystkie usterki, nawet te najmniejsze. W przypadku poważniejszych uchybień konieczny może być gruntowny remont lub nawet wymiana całej instalacji. Naprawa tego typu może wiązać się z wysokimi kosztami, ale w tym aspekcie nie należy oszczędzać. Osoba wynajmująca mieszkanie najemcom jest odpowiedzialna za stan techniczny lokalu i bezpieczeństwo mieszkających w nim osób. Sprawna instalacja to także gwarancja, że w mieszkaniu będzie ciepło oraz nie pojawią się przerwy w dostawie prądu, wody czy gazu.
Materiały wykończeniowe w wynajmowanym mieszkaniu – liczy się jakość
Standard wykończenia mieszkania przeznaczonego na wynajem powinien być wysoki. Podstawą są wytrzymałe i odporne na zarysowania podłogi, dobrej jakości drzwi i okna. Warto zainwestować także w markowe urządzenia sanitarne (WC, wanna, prysznic), które posłużą najemcom przez długie lata. Dodatkowo można zabezpieczyć ściany wodoodporną farbą dobrej jakości oraz polakierować parkiet.
Meble i sprzęty w mieszkaniu do wynajęcia – co trzeba kupić?
Mieszkanie na wynajem może być umeblowane lub puste. Część najemców woli samodzielnie kupić meble i zaaranżować lokal zgodnie ze swoim gustem. Mimo to, w każdym mieszkaniu powinna znajdować się w pełni wyposażona kuchnia z szafkami i sprzętem AGD (lodówką, kuchenką, opcjonalnie zmywarką i mikrofalówką). Wynajmujący powinien również pomyśleć o zakupie pralki, odkurzacza i żelazka. W przypadku mieszkania umeblowanego nie warto kupować drogich, luksusowych elementów. Nie należy także wstawiać mebli starych, zniszczonych i niemodnych (np. słynnych meblościanek z poprzedniej epoki). Dobrze sprawdzą się nowe, schludne i solidne meble ze średniej półki cenowej.
Aranżacja mieszkania pod wynajem – grunt to neutralność
Mieszkanie przeznaczone do wynajęcia powinno mieć charakter uniwersalny. Doradza się zastosowanie jasnych i naturalnych kolorów (biel, odcienie beżu, szarości) i prostego wzornictwa. Neutralna aranżacja podoba się większości osób poszukujących mieszkania, co znacznie zwiększa szanse na szybkie znalezienie najemcy. Schludne i minimalistyczne wnętrze to zawsze dobra baza. Przyszły lokator może samodzielnie dobrać wyraziste dodatki i elementy dekoracyjne.