Jak czyścić i konserwować plisy okienne?

0
483

Plisy okienne są jednym z najbardziej popularnych i praktycznych rozwiązań w dziedzinie aranżacji wnętrz. Są wygodne, szybkie w montażu i doskonale nadają się do przyciemniania i chronienia pomieszczeń przed światłem słonecznym. Jednak aby zachować ich wygląd i funkcjonalność, powinno się je regularnie czyścić i konserwować. W tym artykule podpowiemy Ci, jak to zrobić w prosty i skuteczny sposób.

Odkurzanie plis okiennych

Aby utrzymać plisy w czystości, zaleca się regularne odkurzanie ich powierzchni. Dobrze jest robić to raz w tygodniu. Użyj do tego miękkiej szczotki i delikatnie przesuń ją po plisach, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Niektóre osoby lubią, kiedy ich plisa okienna jest odkurzana za pomocą odkurzacza z końcówką do delikatnych powierzchni. Należy zwrócić szczególną uwagę na zgięcia i dolne partie plisy- tam zbiera się najwięcej kurzu.

Usuwanie plam z plis okiennych

Kolejnym krokiem w konserwacji rolety plisowanej jest usuwanie plam i brudów z wilgotną szmatką lub ściereczką. Używaj tylko miękkich ściereczek i łagodnych detergentów, aby nie uszkodzić materiału. Konserwacja plis okiennych wymaga również regularnego smarowania mechanizmów. Jeśli chcesz wyczyścić tworzywa sztuczne lub metalowe części plis, skorzystaj z miękkiej szczotki i ściereczki zwilżonej w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego. Następnie osusz je starannie szmatką lub ręcznikiem papierowym. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie środki czyszczące są najlepsze dla Twojego modelu i materiału.

Czy można prać plisy okienne?

Wiele osób zastanawia się, czy żaluzja plisowana może być prana. Oczywiście, że tak! Należy robić to ręcznie, w wodzie o temperaturze 30 stopni Celsjusza. Nie trzeba używać do tego żadnego specjalnego detergentu do prania rolet. Wystarczy płyn lub proszek, który używamy do czyszczenia tkanin syntetycznych. Dobrze sprawdzi się także mydło w płynie. Aby pranie było jeszcze bardziej skuteczne, można zastosować 15-minutowe namoczenie tkaniny. Detergentów pozbywamy się za pomocą strumienia wody ze słuchawki prysznicowej, a roletę suszymy na oknie. Wystarczy odcisnąć ją z nadmiaru wody i rozwiesić. Po 12 lub 24 godzinach powinna być czysta i sucha.

Regularna konserwacja plis okiennych zapobiegnie zabrudzeniom i zużyciu materiału. Dzięki temu będą one wyglądać jak nowe przez wiele lat. Te osłony okienne kurzą się i brudzą tak jak każdy inny przedmiot używany w domu. Warto zadbać o swoje plisy, aby na długo zachowały swój kolor i służyły nam przez wiele sezonów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here