Odśnieżarka do śniegu – spalinowa czy elektryczna? Przegląd maszyn do odśnieżania

0
3636

Wraz z nadejściem zimy i pierwszym śniegiem, zaczynają się gorączkowe poszukiwania sprzętów do odśnieżania ogrodowych alejek, podjazdów do garażów czy przydomowych chodników. Podczas, gdy jedni pracują z użyciem łopat lub szufli, inni dysponują zdecydowanie poważniejszym sprzętem – odśnieżarkami spalinowymi lub elektrycznymi. Maszyny do odśnieżania to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, zwłaszcza gdy trzeba pozbyć się śniegu na dużym terenie. O tym, jaki rodzaj odśnieżarki wybrać i od czego uzależnić swoją decyzję, piszemy poniżej.

Zalety użycia odśnieżarki

Nie dać się zaskoczyć zimie – to zdanie co roku powtarza sobie każdy, kto w minionych latach zapomniał, odpowiednio wcześnie, przygotować się na intensywne opady śniegu. Aby rzeczywiście nadejście zimy nie sparaliżowało codziennych obowiązków, jak np. wyjazd do pracy i szkoły, należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt do odśnieżania. Wśród najlepszych królują odśnieżarki – spalinowe i elektryczne. Wynika to z szeregu korzyści, jakie wynikają z odśnieżania takim sprzętem:

 • odśnieżarki pozwalają szybciej i wygodniej odśnieżyć teren niż łopaty i szufle,
 • doskonale sprawdzają się na dużym terenie,
 • tego rodzaju maszyny świetnie radzą sobie nawet z bardzo dużą ilością śniegu,
 •  w zależności od potrzeb, można wybierać spośród odśnieżarek, różniących się parametrami.

W naszej ofercie https://www.sklepogrodniczy.pl/maszyny-ogrodowe/odsniezarki/  dostępna jest szeroka gama odśnieżarek spalinowych, również z napędem, oraz elektrycznych. Swój wybór warto uzależnić przede wszystkim od potrzeb. Nie zawsze konieczny okazuje się zakup potężnego sprzętu, jak odśnieżarka spalinowa gąsienicowa, która jest przystosowana do pracy w bardzo trudnych warunkach. Ale warto, nawet w przypadku odśnieżania przydomowego podjazdu do garażu i chodnika, zainwestować w sprzęt, który ułatwi tę ciężką pracę.

Odśnieżarki spalinowe

Odśnieżarki spalinowe, to urządzenia, które charakteryzują się dużą mocą i możliwością pracy nawet w trudnych warunkach. Modele, które są dodatkowo wyposażone w elektryczny rozrusznik, pozwalają na korzystanie z maszyny nawet podczas bardzo mroźnych dni. Odśnieżarki spalinowe są polecane szczególnie do usuwanie śniegu z dużych terenów. Trzeba mieć jednak świadomość, że im większa moc silnika, tym hałas jest większy. Dla zapewnienia sobie komfortu podczas pracy, wystarczy założyć słuchawki ochronne.

Odśnieżarki spalinowe rozróżnia się ze względu na rodzaj silnika, co warunkuje zastosowanie tych maszyn w różnych warunkach:

 • odśnieżarki jednostopniowe – posiadają jeden wirnik i świder dotykający podłoża. Takie wyposażenie sprawia, że odśnieżarki jednostopniowe są przeznaczone do usuwania niewielkiej pokrywy śnieżnej z niewielkich terenów. Szczególnie wygodnie operuje się nim na utwardzonych nawierzchniach;
 • odśnieżarki dwustopniowe – posiadają dwa wirniki, które nie dotykają podłoża, dzięki czemu nawierzchnia nie jest w żaden sposób uszkadzana podczas zbierania śniegu. Jeden z wirników jest przeznaczony do odrzucania śniegu na konkretną odległość. Większość tego rodzaju urządzeń to odśnieżarki spalinowe z napędem, które doskonale sprawdzają się na dużych terenach i po intensywnych opadach śniegu.

Bez względu na wybór rodzaju odśnieżarki spalinowej, każda z nich sprawdzi się na większych terenach i przy większej pokrywie śnieżnej niż odśnieżarki elektryczne. Ale te drugie, choć o mniejszej mocy, są przydatne w wielu gospodarstwach domowych, w których nie ma potrzeby korzystania z potężnego sprzętu w trakcie odśnieżania.

Odśnieżarki elektryczne

Odśnieżarki elektryczne to doskonała alternatywa dla łopat i szufli. Tego rodzaju urządzenia są zasilane akumulatorowo, przez co wyróżniają się dużą praktycznością. Jedno naładowanie akumulatora pozwala nawet na kilkukrotne odśnieżanie.

Odśnieżarki elektryczne świetnie sprawdzają się na mniejszych terenach, a ponieważ pracują ciszej niż spalinowe, bez przeszkód można ich używać nawet na osiedlu, niedaleko okien sąsiadów. Trzeba mieć jednak świadomość, że te maszyny z pewnością nie poradzą sobie z tak dużą warstwą mokrego i zbitego śniegu, jak odśnieżarki spalinowe, w dodatku z napędem. Jednak, nie zawsze jest to wymagane, zwłaszcza, gdy do odśnieżenia jest tylko niewielki fragment chodnika przy domu lub podjazd do garażu.

Od czego uzależnić swój wybór?

Odśnieżarki znacząco różnią się parametrami, a w związku tym – również cenami. Aby dokonać optymalnego wyboru, który będzie spełniał najważniejsze potrzeby i oczekiwania, przy zakupie warto zwrócić szczególną uwagę na:

 • szerokość roboczą – należy dostosować ją do wielkości odśnieżanego terenu, nie zawsze bowiem potrzebna jest duża odśnieżarka, np. o szerokości roboczej liczącej 80 centymetrów;
 • wysokość roboczą – to od niej zależy, jak dużą pokrywę śniegu usunie maszyna;
 • zasięg wyrzutnika śniegu – im większy, tym mniejsze ryzyko, że będzie trzeba kilkakrotnie usuwać ten sam śnieg np. z chodnika. Należy przy tym uwzględnić kilka czynników zewnętrznych – jeśli śnieg będzie mokry, stanie się cięższy, a przez to odśnieżarka nie wyrzuci go tak daleko, jak deklaruje producent;
 • biegi – znacznie ułatwiają operowanie maszyną. Niektóre modele odśnieżarek spalinowych są wyposażone nawet w bieg wsteczny;
 • oświetlenie – halogenowe lub za pomocą lamp LED. Jest to duże udogodnienie, które jednak nie zawsze jest potrzebne podczas odśnieżania przydomowego terenu, zwłaszcza jeśli jest niewielki.

Znając już najważniejsze cechy poszczególnych rodzajów odśnieżarek oraz własne potrzeby i wymagania, można spokojnie zapoznać się z naszą ofertą tego rodzaju maszyn. Posiadanie podstawowej wiedzy na ich temat pozwoli wybrać urządzenie, które przez wiele lat będzie ułatwiało jedną z podstawowych, przydomowych prac w zimie – odśnieżanie.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here