Francuski szyk – jak urządzić mieszkanie we francuskim stylu?

0
2859

Styl francuski to dobry wybór dla osób, które marzą o wystroju wnętrza inspirowanym historycznymi wzorcami, charakteryzującym się ponadczasową elegancją. Piękne, zdobione meble, białe oka i drzwi, szykowne dodatki, jasne kolory – oto podstawowe elementy, których w domu urządzonym w stylu francuskim nie może zabraknąć. Co powinieneś wiedzieć o tym trendzie architektonicznym?

Pochodzenie stylu francuskiego

Styl francuski ma swoje źródła w siedemnastowiecznej wiecznej Francji, władanej przez Ludwika XIV, nie bez powodów zwanego Królem Słońce. Jego rządy upłynęły pod znakiem wojen, ale również rozwoju kulturalnego i rozbudowy Paryża. Stolica Francji w skutek poczynań władcy stała się jednocześnie stolicą kultury, mody i architektury oraz wzorem dla innych państw europejskich. Słynne na cały świat wnętrza Wersalu zachwycały i nadal zachwycają przepychem, starannym doborem kolorów, charakterystycznymi meblami. Te ostatnie, zwane ludwikowskimi, do dziś wzbudzają zachwyt i są inspiracją dla współczesnych sprzętów.

Błędem będzie jednak założenie, że obecnie urządzane wnętrza inspirowane stylem francuskim, muszą być w całości stylizowane zgodnie z siedemnastowieczną modą. Ten trend wnętrzarski w ciągu ostatnich dekad przeszedł wiele przemian i chociaż wciąż czerpie inspiracje z dworu Króla Słońce, to są one łączone z bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami.

Główne cechy stylu francuskiego

Wnętrze urządzone we francuskim stylu powinno charakteryzować się niewymuszonym szykiem. Chociaż styl ten zrodził się na królewskim dworze, nadmierny przepych i duża ilość wykwintnych ozdób są wręcz niewskazane – w wystroju należy postawić raczej na elegancję oraz harmonijne łączenie elementów.

styl francuski

Czego nie może zabraknąć w domu we francuskim stylu? Przestrzeni, światła, jasnych kolorów, charakterystycznych mebli, wzorowanych na oryginalnych „ludwikach”, jasnej stolarki i eleganckich dodatków. Ciasne pomieszczenia o niewielkich oknach z ciemnymi ramami trudno urządzić w zgodnie z zasadami tego trendu wnętrzarskiego tak, aby uzyskać pożądany efekt. Styl francuski dobrze sprawdzi się za to w domach, w których pokoje są spore, okna duże, a sufity wysokie.

Jasne, łagodne kolory, naturalne materiały i ludwikowskie meble

We wnętrzach francuskich powinna królować biel, którą można zestawiać z delikatnymi, pastelowymi barwami oraz naturalnym kolorem drewna – najlepiej jasnego. Elementy ozdobne czasem mają barwę złotą lub srebrną (ale z ich ilością nie należy przesadzić: łatwo mogą nadmiernie zdominować wnętrze). Mile widziane są także naturalne materiały – przede wszystkim drewno.

Aby dom nabrał prawdziwie francuskiego charakteru, wybrane meble powinny być stylizowane na ludwikowskie. Meble ludwikowskie łączyły bogactwo z lekkością: chociaż są pięknie zdobione, sprawiają wrażenie delikatnych. Nie bywają ciężkie, masywne. Ich cechy charakterystyczne to półkoliste zakończenia, dekoracyjne nóżki, w przypadku kanap i foteli – eleganckie tapicerki. Najlepiej, gdy meble takie wykonane są z tapicerowanego drewna. Takie sprzęty najczęściej mają niestety dość wysokie ceny – jeżeli więc marzymy o wnętrzu w stylu francuskim, musimy się liczyć ze sporymi kosztami. We wnętrzach w stylu francuskim nie może zabraknąć dodatków: przede wszystkim luster, ale też zdobionych żyrandoli, kryształów, tkanin. Ważne, by zostały dobrane ze smakiem.

francuskie wnetrze

Okna i drzwi w stylu francuskim

Stolarka wykorzystana w tego typu wnętrzach powinna być utrzymana w jasnym kolorze: białe lub beżowe okna i drzwi sprawdzą się w tym przypadku najlepiej. Okna powinny przepuszczać możliwie dużo światła – tradycyjnie we francuskich budynkach były dość wysokie i wąskie. Ze względu na to, że styl francuski wiąże się z zastosowaniem naturalnych materiałów, dobrym wyborem może być stolarka drewniana. Okna i drzwi drewniane są droższe niż z PVC, ale charakteryzują się niepowtarzalną, ważną w stylu francuskim elegancją. Okna z drewna mają równie dobre parametry jak aluminiowe i z PVC – a odpowiednio pielęgnowane, mogą służyć przez całe lata.

– Okna z drewna są obecnie starannie szlifowane i impregnowane, co zabezpiecza je przed wilgocią – wyjaśnia specjalista marki DAKO, producenta okien. – Mogą też zostać pokryte lakierem  w kolorze kryjącym, lub transparentnym – tak, by uzyskać pożądany przez klienta wygląd. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na taką stolarkę, pamiętajmy, że okna i drzwi z PVC mogą być stylizowane w taki sposób, że ich faktura, dzięki zastosowaniu okleiny będzie przypominać barwę naturalnego, jasnego drewna.

francuska łazienka

Często wybieraną dekoracją okienną do wnętrz w stylu francuskim – ze względu na historyczne inspiracje – są szprosy, dzielące szybę na kilka mniejszych pól. Dodają one wnętrzu klimatu, pięknie prezentują się także na elewacji – od zewnętrznej strony budynku. Jeśli decydujemy się na szprosy, najlepiej wybrać te montowane wewnątrz pakietu szybowego. Nie utrudniają mycia okien i nie wpływają negatywnie na parametry użytkowe. Okna można przyozdobić również zasłonami, najlepiej marszczonymi i utrzymanymi w jasnej tonacji.

Dom w stylu francuskim najlepiej urządzać od podstaw – wybierając nie tylko odpowiednie dodatki i meble, ale także dobierając pasujące podłogi, malując ściany na jasne kolory, wybierając odpowiednio dopasowaną stolarkę okienną i drzwiową. Do domów już gotowych możemy jednak wciąż wprowadzić odrobinę „francuskiego ducha” za sprawą sprzętów i dodatków inspirowanych siedemnastowiecznym dworem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here