Fototapety do pokoju – dla osób nielubiących aranżacyjnej nudy

0
2826

Jeszcze kilkanaście lat temu często gościły na ścianach w domach, czy mieszkaniach. Potem na jakiś czas przestały być aranżacyjnym hitem i przeszły do lamusa. Dziś fototapety do sypialni, czy salonu powróciły do łask, pewnie za sprawą materiałów, z których zostały wykonane i mnogości różnorodnych wzorów, z których można stworzyć także własne kompozycje.

Aranżacyjna moc fototapety

Znudziły się Tobie jednolite kolory ścian, a tapety dostępne w sprzedaży wydają się Tobie mało efektowne? Fototapeta na pewno przebije aranżacyjną nudę i wprowadzi we wnętrze mieszkania pewnego artystycznego smaczku. Tylko uważaj! Trudno będzie się Tobie zdecydować na jeden, właściwy temat. Obecnie na rynku dostępnych jest setki wzorów, wielkości i tematów. Trzeba jednak przyznać, że każdy z nich nadaje głębi, a już zwłaszcza czynią to tak zwane tapety 3D, które powodują wrażenie dodatkowej przestrzeni.

Co to jest fototapeta?

Fototapeta do sypialni, salonu, kuchni, czy pokoju dziecięcego to po prostu wielkoformatowy wydruk, który powstaje ze zdjęcia o wysokiej rozdzielczości. Tematy mogą być przeróżne – miejskie, sielankowe, krajobrazowe, a także Twoje własne kompozycje, a nawet – zdjęcie rodzinne.

Wystarczy spojrzeć choć na kilka aranżacji dostępnych w internecie, by stwierdzić, iż fototapeta nadaje pomieszczeniu nowego wymiaru. Bije po oczach mnogością kolorów i możliwości, w których można się zatopić i mentalnie się przenieść – zwłaszcza w widoki rajskich plaż, czy kojących krajobrazów. Tematem fototapety może być dosłownie wszystko i to tylko od naszych indywidualnych preferencji zależy, jaki będzie na niej gościł temat. Z pewnością – przy jej wyborze będziemy kierować się także miejscem jej przeznaczenia. Fototapeta do sypialni powinna raczej posiadać stonowane wzory i motywy, by uspakajała zmysły i pozwalała odpocząć po całym dni. Na fototapecie do jadalni mogą gości krajobrazy Prowansji lub polskich pól, a także przestrzennych piwnic. Najbardziej można zaszaleć w przypadku fototapet do salonu i wzór do tego pomieszczenia zależy jest już tylko od aranżacji wnętrza i własnych upodobań. Ten rodzaj zdobienia bardzo często gości też na ścianie w pokoju dziecięcym. Mnogości wzorów fototapet z tego typu przeznaczeniem także nie brakuje.

Rodzaje fototapet

Wyróżniamy cztery podstawowe typy fototapety: papierową, lateksową, winylową i najnowszą canvas.

Fototapeta papierowa to najprostsza opcja i tez jedna z tańszych. W tym przypadku trzeba się liczyć z tym, iż materiał jest cienki i nieodporny na wilgoć. Raczej ten typ nie jest polecany przy wielkoformatowych fototapetach do sypialni, czy salonu, bo już przy samej próbie nałożenia jej na ścianę może ona ulec zniszczeniu. W tej papierowej wersji najlepiej wybierać fototapety średnich rozmiarów.

Fototapeta lateksowa to syntetyczny papier z dodatkiem lateksu, co czyni ten rodzaj trwalszym. Lateks pozytywnie wpływa także na natężenie kolorów, przez co fototapeta wydaje się „żywsza” i realniejsza. To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych materiałów, który jest wybierany na fototapety do sypialni.

Fototapetę winylową przede wszystkim charakteryzuje gładkość faktury, ale też wytrzymałość i soczystość kolorów. Jest dość odporna na wilgoć, a nawet tłuszcz. W razie zabrudzeń, zanieczyszczenia można zmyć wilgotna gąbką. Łatwo nakłada się ją na ścianę, gdyż jest elastyczna i się nie odkształca.

Fototapeta canvas to ostatnio aranżacyjny hit po przypomina nie fotografię, ale wielkoformatowy obraz na płótnie malowany farbami olejnymi. Wykonana jest na płótnie naturalnym, stąd taki efekt.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here