Czyszczenie klimatyzacji domowych, na co zwrócić uwagę?

0
2319

Decydując się na wyposażenie posiadanego mieszkania lub domu jednorodzinnego w instalację klimatyzacyjną musimy pamiętać, że poza doborem odpowiedniego sprzętu i elementów tej instalacji, w tym zwłaszcza – klimatyzatora, którego parametry techniczne odpowiadać będą naszym wymaganiom, szczególnie istotne jest to, aby dokonywać w sposób regularny przeglądów stanu technicznego klimatyzacji oraz czyszczenia klimatyzacji domowych z różnego rodzaju nieczystości, które osiadają w poszczególnych elementach instalacji.

O ile bowiem coraz większa liczba producentów i dystrybutorów deklaruje, że oferowane przez nich sprzęty wykonywane są z surowców i materiałów, które w teorii zapobiegać mają powstawaniu na ich powierzchni jakichkolwiek bakterii, grzybów oraz innego rodzaju drobnoustrojów, o tyle jednak – nawet przy założeniu, że deklaracje te znajdują pełne pokrycie w rzeczywistym stanie rzeczy – na powierzchniach tych mogą gromadzić się innego rodzaju zanieczyszczenia (np. w postaci kurzu lub innych pyłków przenoszonych wraz z powietrzem), które obniżać będą komfort użytkowania klimatyzacji oraz powodować u osób szczególnie wrażliwych problemy zdrowotne lub dyskomfort. Należy też mieć na uwadze, że spora liczba producentów uzależnia możliwość realizacji roszczeń z tytułu gwarancji od tego, by w okresie gwarancyjnym właściciel urządzeń dokonywał regularnych serwisów przeprowadzanych przez autoryzowane grupy serwisowe oraz zlecał właśnie im wykonywanie innych bieżących napraw. Zaniedbanie tego rodzaju czynności prowadzić może więc do utraty gwarancji producenta, co z pewnością nie byłoby pożądane.

Na co natomiast zwrócić uwagę koncentrując się na czyszczeniu klimatyzacji domowych? Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zamierzamy przeprowadzać wymienione prace w sposób całkowicie samodzielny, czy też będziemy je zlecać zewnętrznym wykonawcom. Jak była już wyżej mowa będzie to mieć znaczenie m.in. z uwagi na możliwość zachowania uprawnień z tytułu gwarancji. Profesjonalny serwis klimatyzacji wykona też wszystkie niezbędne czynności szybciej, aniżeli miałoby to miejsce w przypadku samodzielnego wykonywania poszczególnych prac. Mieć przy tym trzeba na względzie, że samodzielne czyszczenie klimatyzacji domowych nie jest rzeczą na tyle prostą, na ile mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim bowiem wymaga od osoby wykonującej te pracę choć podstawowych umiejętności manualnych, a także znajomości podstawowych zasad funkcjonowania instalacji klimatyzacyjnych. Ponadto do przeprowadzenia prac serwisowych niezbędne wydaje się posiadane odpowiedniego sprzętu (jak chociażby narzędzi umożliwiających wymianę materiałów eksploatacyjnych oraz dotarcie do miejsc, w których mogą zbierać się zanieczyszczenia) oraz środków higienicznych przeznaczonych do czyszczenia klimatyzacji domowych. Jeżeli nie posiadamy wielu urządzeń klimatyzacyjnych i nie wykonujemy tego typu prac częściej niż dwa razy w roku, zakup wymienionych środków pozostawać może mniej korzystny cenowo, aniżeli skorzystanie z kompleksowych usług zespołów serwisowych.

Zobacz ofertę firmy Kliwent.eu

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here