Czego możesz oczekiwać kupując mieszkanie w stanie deweloperskim?

0
18599

Kupując mieszkanie od dewelopera, musisz zwrócić szczególną uwagę na zapisy umowy dotyczące tego, w jakim stanie odbierzesz mieszkanie. Każdy deweloper może mieć własną definicję stanu deweloperskiego, a ponadto zależy on ogólnie przyjętego standardu całej inwestycji. Dla przykładu w apartamentowcu prędzej możesz spodziewać się położonego parkietu w mieszkaniu w stanie surowym, natomiast w budownictwie popularnym jedyne, na co możesz liczyć to betonowa wylewka.

Poza pokryciem podłogi ważne jest róœnież pokrycie ścian. Powinny być one przygotowane do malowania, jednak znowu: co deweloper, to obyczaj. A raczej znowu, co inwestycja to inny standard – w najgorszym razie ściany będą przygotowane do malowania, z wyłączeniem miejsc przeznaczonych na framugi i odrzwia, w najlepszym – pokryte jedną lub nawet kilkoma warstwami białej farby.

Mieszkanie będzie miało drzwi wejściowe i okna z framugami, jednak ich jakość zależy od klasy inwestycji. Dobrego dewelopera w Warszawie można poznać po tym, z czego robi framugi i parapety. Innymi słowy, w eleganckim apartamentowcu na Marymoncie możesz spodziewać się wysokiej klasy drzwi antywłamaniowych i wykonanych z dobrych materiałów okna, jednak w bloku z relatywnie tanimi mieszkaniami na dalekiej Białołęce będą to słabsze drzwi i plastikowe framugi. Warto zwrócić uwagę na jakość proponowanych wykończeń – jeśli chcielibyśmy je zmienić, najlepiej zrobić to od razu, gdyż w przeciwnym wypadku będzie to niemożliwe.

Skoro jesteśmy przy materiałach, kluczowym jest, by dowiedzieć się z jakiego materiału wykonane są ściany działowe oraz jak rozprowadzona jest instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna. Te dwie instalacje na pewno będą założone i rozprowadzone, jednak zapoznanie się z planem ich montażu umożliwi nam jakiekolwiek prace remontowe w przyszłości. Zaopatrzenie się w kopię planu tych instalacji jest bardzo ważne – nawet jeśli sami niewiele z niego rozumiem, to fachowcy, z których pomocy będziemy korzystać przy wykańczaniu mieszkania czy remoncie – już tak.

Choć przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej będą wykonane, to nadal konieczne będzie wykończenie łazienki: podłączenie armatury, a także dostawienie ścianek i szafek, które zakryją rury – w standardzie deweloperskim są one poprowadzone po ścianach, trzeba je więc zakryć. Na wykończenie łazienki składa się także położenie płytek – ze względu na to, że większość ludzi decyduje się je położyć na całych ścianach, deweloperzy z reguły nie przygotowują łazienkowych ścian do malowania. Jeśli chcielibyśmy mieć je wykończone tak, jak w reszcie mieszkania, warto spróbować dogadać się z deweloperem.

Reasumując można stwierdzić, że kupując mieszkanie w stanie deweloperskim trzeba być gotowym na wiele prac budowlanych i wykończeniowych. Daleka jest droga od odebrania kluczy do wprowadzenia się. Na ten czas obowiązuje ubezpieczenie, jakim mieszkanie obejmuje deweloper. Na czas jego trwania również warto zwrócić uwagę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here