Dzięki licznym producentom, mamy do wyboru wiele rodzajów bram garażowych. Warto wiedzieć, że bramy do garażu różnią się między sobą głównie budową oraz sposobem otwierania. Do wyboru mamy m.in. bramy segmentowe, uchylne, rolowane, rozwierane. Które z nich wybrać?

Najważniejsze kryterium

W przypadku bram garażowych najważniejsza jest wygoda obsługi. Zwracamy także uwagę na te funkcje, które gwarantują bezpieczeństwo – zarówno użytkowników, jak i domu.

Wybór modeli jest na tyle ogromny, że warto początkowo uwzględnić wszystkie swoje wymagania, które odnoszą się do sposobu otwierania, zabezpieczeń antywłamaniowych, izolacyjności, estetyki, a dopiero potem szukać odpowiedniego modelu. Nie da się ukryć, że współczesne garaże powinny być spójne z bryłą domu. To dlatego bramy garażowe grają często pierwsze skrzypce.

dom z bramą garażową

Ceny

Jeśli mamy dom o modernistycznej architekturze, idealnie zaprezentuje się aluminiowa stolarka w duecie z segmentowym wjazdem o gładkiej powierzchni. W klasycznych budynkach poleca się kolory oklein drewnianych. Koszt wykonania bramy garażowej z montażem jest uzależniony oczywiście od wybranego rodzaju. Jednak trzeba liczyć się z minimalnym kosztem od 3000 zł.

Uchylne

Pierwszym rodzajem są bramy uchylne. Tego rodzaju brama garażowa jest osadzona w ościeżnicy wykonanej z profili stalowych. Mocuje się ją do ścian garażu. Co istotne, profile jednocześnie są prowadnicami – to po nich przesuwa się mechanizm, który ma unosić bramę. Może produkować się bramy z dodatkowym prowadzeniem górnym lub bez. W pierwszym przypadku do sufitu garażu mocuje się dodatkowe prowadnice. Bez prowadzenia górnego, wystarczą profile boczne.

Zalety bram uchylnych

Pierwszą zaletą jest przede wszystkim to, że tego rodzaju brama uchylna jest bardzo wygodna w obsłudze. Sprężyny skutecznie wspomagają podnoszenie i opuszczanie skrzydła. Sprawiają, że wystarczy samo zainicjowanie ruchu.

Minusem jest natomiast fakt, że tego rodzaju garażowe bramy wysuwają się przed lico budynku podczas otwierania. Nie możemy więc podjeżdżać samochodem zbyt blisko. Przeważnie stajemy ok. 1,5 metra przed bramą.

Segmentowe, czyli sekcyjne

Kolejny rodzaj to bramy segmentowe, które zwane są inaczej sekcyjnymi. Tego rodzaju brama garażowa składa się z segmentów. Może to być górna – posiada poziome segmenty, które są podnoszone i wciągane pod sufit podczas otwierania. Szyny zostają umieszczone po bokach bramy.

Alternatywą jest boczna, która składa się z pionowych segmentów. Segmenty podczas otwierania przesuwają się wewnątrz garażu na jedną lub dwie ściany. Sprawdzą się nawet w przypadku małych garaży.

Szerokość segmentów

Szerokość segmentów może wynosić od 360 do 610 cm. Segmenty mogą zostać wykonane z blachy stalowej bądź aluminiowej. Sama faktura blachy może być gładka, chropowata lub imitująca słoje drewna.

Segmenty mają wyprofilowane wzory w formie kasetonów lub przetłoczeń. W zależności od upodobań, mogą być jednościenne bądź dwuścienne z wypełnieniem termoizolacyjnym. Segmentowe bramy nie zajmują miejsca przed garażem, co jest ich ogromnym atutem.

Rolowane

Ciekawym rozwiązaniem są także bramy rolowane. Konstrukcja ta jest złożona z wąskich profili, które są ze sobą połączone na całej długości. Można je porównać do rolet okiennych.

Brama tego rodzaju jest zwijana w specjalny wał, który mocuje się pod sufitem lub wewnątrz garażu, kasecie na zewnątrz. Niektóre tego rodzaju bramy – podobnie, jak w przypadku bram segmentowych górnych – mogą być wciągane pod sufit garażu.

Istotne jest to, że profile bram garażowych rolowanych mogą być wykonane z aluminium lub stali. Mogą być także jednościenne bądź dwuścienne – wypełnione pianką poliuretanową. Nie wymagają wolnej przestrzeni przed garażem, a dodatkowo są bardzo wygodne w obsłudze.

Rozwierane, czyli dwuskrzydłowe

Ostatnim rodzajem bram są te rozwierane, które nazywa się inaczej dwuskrzydłowymi. Są to tradycyjne bramy garażowe, które przeważnie wykonane są z drewna, wypełnione listwami drewnianymi lub płycinami.

Skrzydła mocuje się w zawiasach. Otwierają się one dokładnie tak samo jak drzwi. Tego rodzaju bramy nie wymagają pozostawiania przestrzeni pod sufitem, jednak wymagają na podjeździe.

Sposób otwierania

Jeśli wybieramy dla siebie odpowiednią bramę, musimy zwrócić uwagę na sposób jej otwierania. Coraz rzadziej montowane są bramy rozwierane, gdyż są najmniej wygodne – przeważnie trzeba je otworzyć ręcznie. Najwięcej zalet posiadają bramy rolowane, jednak jednocześnie są najdroższym rozwiązaniem ze względu na napęd elektryczny.

Najtańsze będą bramy uchylne do garażu, gdyż mają nieskomplikowaną konstrukcję, a jednocześnie są łatwe w montażu. Otwierają się do góry, podczas gdy ich dolna część lekko wysuwa się na zewnątrz garażu. Alternatywą mogą być bramy segmentowe, które są nieco droższe, ale także szczelniejsze. Dodatkowy plus to fakt, że nie wymagają miejsca przed garażem.

Automatyczne otwieranie bramy

Z pewnością każdy doceni możliwość automatycznego otwierania bramy. Ułatwia to korzystanie z naszego garażu. Istotny jest fakt, aby już na etapie samego wykańczania garażu, doprowadzić do niego elektryczne przewody. Musimy również wybrać sam sposób sterowania, np. pilotem, domofonem, przełącznikiem na klucz, klawiaturą szyfrową czy telefonem. Przeważnie wybierane są piloty.

Wymiary

Bardzo ważne jest także to, abyśmy dokładnie określili wymiary. Jak głoszą przepisy budowlane, minimalne wymiary światła wjazdu do garażu to 2,30 × 2,00 m – pierwsza liczba to szerokość, zaś druga to wysokość.

Parametry garaży dwustanowiskowych w przypadku domów jednorodzinnych nie są określone przepisami. Przyjmuje się jednak, że brama powinna mieć od 5 do 5,5 metra szerokości, chociaż oczywiście zdają się także szersze.

Jeśli montujemy bramę pojedynczą, najlepiej zdecydować się na taką, której wymiary wynoszą 2,5 x 2,25 metra, czyli nieco większą niż wymagają przepisy. Dzięki szerokości 2,5 metra zapewnimy sobie możliwość swobodnego wjazdu do garażu.

Wygląd

Sam wygląd bramy garażowej także ma znaczenie. W zależności od naszych upodobań, może ona być niemal niewidoczna lub stanowić ważny punkt. W pierwszym przypadku wybieramy kolor, który będzie zbliżony do elewacji. Biała brama z pewnością zniknie na tle białego tynku.

Kolor bramy można również dobrać do barw okien, drzwi lub pokrycia. Warto pamiętać o zasadzie, że brama sprawia wrażenie ukrytej, o ile wrota są zlicowane ze ścianą.

Możemy również wybrać kontrastowy kolor. Są bramy wiśniowe, błękitne, zielone. Zaleca się jednak pozostanie przy minimalistycznych wersjach, by mieć pewność, że całość ze sobą współgra.

Jak widać, wybór wcale nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy zapamiętać powyższe wskazówki, określić budżet i wybrać rozwiązanie skrojone na miarę naszych oczekiwań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here