Czy warto kupić łuparkę do gospodarstwa domowego?

0
1871

Choć łuparka do drewna często kojarzy się nam z wykorzystaniem w większej skali, to coraz częściej spotyka się takie narzędzia również w gospodarstwach domowych. Czy warto zainwestować w taki sprzęt na poczet tego typu użytku?

Do czego wykorzystuje się łuparki?

Łuparka do drewna (zwana też często rębakiem) to urządzenie służące do rozłupywania oraz rozdrabniania drewna. Korzystają z nich sadownicy czy leśnicy, ale z powodzeniem może też służyć do użytku prywatnego. Stanowią dobrą alternatywę dla wykorzystania tradycyjnych narzędzi takich jak siekiery czy piły, bowiem będą zdecydowanie bardziej efektywne i wygodne w samym użytkowaniu. W gospodarstwie domowym przydadzą się jesienią i zimą, gdy potrzebujemy drewna na opał do pieca oraz kominka, ale znajdują zastosowanie również latem, gdy rozpocznie się sezon grillowy oraz czas na rozpalanie ognisk.

Rodzaje łuparek

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje łuparek do drewna, a mianowicie świdrowe oraz hydrauliczne. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są w specjalny świder, który wkręca się w kłodę drewna i pod wpływem dużego nacisku rozłamuje je na mniejsze części. Modele hydrauliczne są nieco bardziej skomplikowane w swojej budowie, a do samego rozłupywania drewna służy wmontowane w nie ostrze. Oba warianty nadają się do użytku domowego, zwłaszcza, gdy wybierze się mniejsze modele. Jeżeli jednak nie mamy bardzo dużego zapotrzebowania na opał to lepiej wybrać łuparkę świdrową, bowiem są one mniej kosztowne. Modele hydrauliczne wykorzystuje się często w pracach przemysłowych.

Zobacz ofertę łuparek świdrowych do drewna polskiego producenta!

Zalety łuparek do drewna

Zastanawiając się nad zasadnością zakupu takiego sprzętu, trzeba rozważyć jakie zalety niesie ze sobą to urządzenie. Przede wszystkim warto podkreślić, że rębaki są bardzo proste w obsłudze, więc z powodzeniem może z nich korzystać osoba w niemal każdym wieku. Większym wyzwaniem będzie bowiem przenoszenie kłody, aniżeli sam proces cięcia. Z tego względu jest to dobre rozwiązanie także dla starszych, którzy nie mają już tyle siły i energii by korzystać z ręcznych metod. Nawet dla dorosłych w świetnej kondycji będzie to jednak duże ułatwienie. Istotnym aspektem jest to, iż wykorzystanie łuparki w użytku prywatnym wiąże się w praktyce z oszczędnością zarówno czasu, jak i pieniędzy. Czasu, gdyż urządzenie działa szybko i efektywnie, więc z pewnością uporamy się ze wszystkim znacznie szybciej niż z pomocą piły. Gotowe drewno jest z kolei znacznie droższe od kupowanych kłód, więc pieniądze zainwestowane w maszynę bardzo prędko się zwrócą, a na przestrzeni paru sezonów będą oznaczały znacznie mniejsze wydatki na surowiec, a co za tym idzie sporą oszczędność gotówki. Warto też podkreślić, że taki sposób łupania drewna jest po prostu zdecydowanie bezpieczniejszy, bowiem w przypadku klasycznej siekiery trzeba zachować dużą czujność, a i tak trzeba się liczyć z ryzykiem wypadku związanego z uderzeniem się samym przyrządem czy odłamkiem drewna.

Biorąc pod uwagę omówione kwestie widać, że także w przypadku gospodarstw domowych jak najbardziej warto zdecydować się na zakup łuparki do drewna. Ułatwi ona przygotowanie drewna na opał, a korzystać mogą z niej także starsi i mniej sprawni domownicy.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here