Wybieramy idealny plafon łazienkowy – na co zwracać uwagę?

0
2658

Współczesne aranżacja łazienek ukierunkowane są na atrakcyjny design, funkcjonalność, ale również budowanie intymnej, nastrajającej do odpoczynku, atmosfery. Duży udział w tym zakresie odgrywa praktyczne rozmieszczenie wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia, ale również oświetlenie. Alternatywą dla powszechnie wykorzystywanych halogenów mogą być plafony. Klasyczne, o tradycyjnej formie lub nacechowane minimalistycznym wzornictwem? Wybór jest naprawdę szeroki…

Bogata różnorodność

Plafony, jakie obecnie możemy spotkać w wielu sklepach oświetleniowych, są imponujące zarówno pod kątem zastosowanego materiału, stylistyki, jak i kolorystyki. W rezultacie, w sposób należyty spełniają określoną funkcję, przyjmując postać dekoracyjnego dodatku podkreślającego wystrój przestrzeni. Nie ma znaczenia, czy poszukujemy modelu do łazienki, czy pokoju kąpielowego – w każdym przypadku sprawdzą się rewelacyjnie. Plafony bowiem nie są zobowiązujące, jeśli chodzi o dostępny metraż pomieszczenia, czy zastosowaną aranżację. W tym tkwi ich przewaga nad innymi lampami, które choć prezentują się równie imponująco, niemniej jednak w wielu przypadkach stawiają użytkownikom spore ograniczenia, co do możliwości ich wykorzystania.

Dlaczego warto je mieć?

Współczesne plafony łazienkowe to płaskie, montowane w środkowej części sufitu, lampy, które zachwycają pod wieloma, różnymi względami. W tradycyjnej swej postaci, zajmuje mało miejsca. Przylegając do sufitu rozprasza światło, które odbijając się, pada na resztę pomieszczenia. Z racji swojego montażu, nie jest lampą wiszącą, o którą można byłoby zahaczać, dlatego nie utrudnia poruszania się. Wymieniając zalety, jakimi bez wątpienia wyróżnia się plafon, nie można zapomnieć o jednej, jakże ważnej, którą jest oczywiście nieskomplikowany montaż. Może znajdować się zarówno na suficie, jak również pełnić rolę oświetlenia dodatkowego (zamiast kinkietów), np. przy lustrze. Zastosowanie energooszczędnych żarówek oraz ledowych źródeł światła pozwala na zmniejszenie comiesięcznych rachunków za energię elektryczną, ale również uzyskanie barwnego światła.

Okrągły czy prostokątny?

Plafon, z uwagi na swoje niewielkie rozmiary, zarówno dobrze sprawdzi się w przestronnych, jak i małych łazienkach, a także pokojach kąpielowych. We wnętrzach urządzonych klasycznie, ciekawym rozwiązaniem będzie model utrzymany w kwadratowym, prostokątnym lub okrągłym kształcie. Z kolei w modernistycznych, awangardowych aranżacjach, dobrze jest postawić na oświetlenie utrzymane w tym samym charakterze. Surowa konstrukcja, a może przepełniona błyskiem i bogactwem ukrytego designu? Tak samo, jeśli chodzi o rodzaj zastosowanego materiału. Szkło, metal, drewno, a może tworzywo sztuczne?

Możliwości jest wiele.

Ogromna różnorodność kolorów, kształtów i wzorów z pewnością pozwoli nam dobrać plafon idealny. Należy jednak pamiętać o parametrach szczelności opraw łazienkowych, które poradzą sobie ze zwiększoną wilgotnością panującą we wnętrzu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here