Uprawa roślin owocowych w małym ogrodzie

0
3219

Nawet w małym ogrodzie możemy wygospodarować zakątek, który stanie się namiastką sadu owocowego. Jeśli wybierzemy rośliny łatwe w uprawie, nie będziemy musieli poświęcać im wiele uwagi, a każdego roku będziemy mogli korzystać z samodzielnie wyhodowanych plonów.

Uprawa roślin owocowych nie musi być trudna

Nie trzeba być doświadczonym ogrodnikiem czy plantatorem, by poradzić sobie z uprawą roślin owocowych, które zaspokoją potrzeby naszej rodziny. Wiele spośród roślin owocowych to gatunki łatwe w uprawie, które nie wymagają od nas dużego zaangażowania, a dostarczają liczne owoce.

Aby mieć pewność, że poradzimy sobie z uprawą wybranego rodzaju i gatunku roślin, warto uprzednio zasięgnąć o nim informacji – jeśli możemy zapewnić roślinie optymalne dla niej warunki, nasze zadanie będzie ułatwione. Pamiętajmy także, że poszczególne gatunki roślin owocowych występują w licznych odmianach – jeśli nie mamy doświadczenia w uprawie, wybierzmy spośród nich te, które są najmniej wymajające.

Gdzie uprawiać rośliny owocowe?

Osoby posiadające duży przydomowy ogród albo działkę z pewnością znajdą miejsce zarówno na drzewa owocowe, jak i na krzewy czy byliny. W innej sytuacji są Ci, którzy dysponują jedynie niewielką przestrzenią, na której musi wystarczyć miejsca nie tylko na uprawę własnych owoców, ale i na kącik wypoczynkowy czy plac zabaw.

Na szczęście uprawę owoców możemy prowadzić na różne sposoby, a nie tylko w sadzie czy w ogródku warzywno-owocowym. W małym ogrodzie rozwiązaniem jest zastosowanie uprawy pojemnikowej – tradycyjne donice z powodzeniem zastąpimy drewnianymi skrzyniami czy konstrukcjami betonowymi. Pomysłowym sposobem jest też prowadzenie uprawy w paletach lub starych rynnach, a także w donicach wiszących.

Jakie gatunki owoców wybrać?

Do małego ogrodu wybierajmy te rośliny owocowe, które nadają się do uprawy pojemnikowej, a jeśli chcemy zasadzić je bezpośrednio w gruncie, zwróćmy uwagę, by nie były zbyt ekspansywne. Po jakie gatunki warto sięgnąć?

Poziomki i truskawki to owoce, których krzaczki doskonale poradzą sobie zasadzone w donicy, palecie albo rynnie. Warto rozważyć szczególnie zastosowanie palety, ponieważ umożliw nam zasadzenie większej liczby krzaczków, a ustawiona w pionie nie zajmie wiele miejsca.

Z pewnością docenimy także możliwość uprawy własnych borówek amerykańskich, które nie mają wygórowanych wymagań, a owocują bardzo obficie. Pamiętajmy jednak, by posadzić co najmniej dwie różne odmiany, które będą się wzajemnie zapylały.

Do uprawy pojemnikowej nadaje się także winorośl, a jej pnące się pędy spełnią także dodatkową rolę – mogą opleść pergolę lub kratkę i zapewnić nam w ogrodzie więcej prywatności.

Na szczególną uwagę zasługują również modne, miniaturowe drzewka owocowe. Często charakteryzują się wolnym wzrostem, a fakt, że osiągają mniejsze rozmiary od tradycyjnych drzew owocowych czyni je świetnymi kandydatami do uprawy w małym ogrodzie. Wybór mamy spory – możemy wybierać spośród jabłoni, grusz, śliw, czereśni, brzoskwiń, moreli, wiśni czy nektaryn.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here