Każdy, kto zajmuje się budową oraz sprawowaniem kontroli nad instalacją elektryczną, spotkał się z pojęciem stycznika. Jest to elektryczny łącznik mechanizmowy, który przestawia się w inny sposób niż ręczny. Jest on zdolny do wyłączania i przewodzenia prądu w normalnych warunkach pracy obwodu, ale również przy przeciążeniach. Z racji tego, że instalacja elektryczna należy do jednych z ważniejszych układów, powinno się przykładać dużą wagę to używanych elementów. Styczniki od Relpol to gwarancja wysokiej jakości oraz wydajności.
Relpol – najlepszy wybór
Branża energetyczna, budowlana czy przemysłowa jest o tyle specyficzna, że wymaga wyposażenia w wysokiej jakości komponenty – to właśnie ich konstrukcja zapewnia prawidłowe działanie układu. Relpol już od 1958 roku proponuje sprawdzone styczniki wykorzystywane w pomieszczeniach mieszkalnych, handlowych, hotelach, szpitalach, centrach handlowych, halach produkcyjnych czy obiektach użyteczności publicznej. Tym, co wyróżnia nas na rynku, jeśli chodzi o styczniki, jest doświadczenie oraz jakość oferowanych przez nas produktów. Używając ich, masz pewność, że instalacja elektryczna będzie niezawodna.
Budowa styczników
Styczniki wyróżniają się dużą trwałością mechaniczną przy niewielkich rozmiarach oraz masie. Elementy, z których się składają to:
-
izolacyjna podstawa stycznika,
-
rdzeń nieruchomy,
-
cewka stycznika,
-
zwora ruchoma elektromagnesu,
-
styk nieruchomy,
-
styk ruchomy,
-
styki zwierne i rozwierane,
-
sprężyny stykowe zapewniające docisk styków,
-
komory gaszeniowe łuku elektrycznego.
Jak działają styczniki?
Podstawowymi elementami, z których składają się styczniki, są zestyki robocze, cewka oraz elektromagnes. Kiedy osiąga się wysokie napięcie, styki na cewce pozostają zamknięte. Przy spadku z kolei zwory opadają i elektromagnes otwiera zestyki. Stosuje się dwa rodzaje. Pierwszy z nich to stycznik prądu przemiennego, który używany jest do włączania i wyłączania różnego rodzaju urządzeń, stosowany w przypadku pracy silników, urządzeń modułowych, pomp czy grzałek. Styczniki prądu stałego stosuje się głównie w trakcjach kolejowych, akumulatorowych i tramwajowych.
Styczniki a przekaźniki
Choć styczniki są podobnie zbudowane, a ich działanie jest identyczne do przekaźników, istnieje zasadnicza różnica między nimi. Styczniki łączą ze sobą obwody główne, używane są więc w układach silnoprądowych, z kolei przekaźniki znajdują zastosowanie w przypadku obwodów pomocniczych przesyłających sygnały niskoprądowe. Kolejną różnicą jest wielkość – styczniki mają większą masę i elektromagnes, który znosi także duże przeciążenia prądowe – zarówno te na cewce, jak i stykach.
Rola styczników
Jeśli mowa o urządzeniach elektrycznych, styczniki odgrywają bardzo ważną funkcję. Właśnie one zapewniają możliwość załączania oraz wyłączania określonych maszyn. Jeśli zależy nam na ich prawidłowym funkcjonowaniu, warto zainwestować w wysokiej jakości produkty oferowane przez Relpol. Jako doświadczony producent, wiemy, jak spełnić oczekiwania Klientów, niezależnie od profilu podejmowanej działalności. Dlatego cieszymy się pełnym zaufaniem oraz stale rosnącą grupą odbiorców.
Zalety naszych produktów
Zaletą naszych produktów jest niewątpliwie cicha praca. Styczniki są bezgłośne, dzięki czemu zwiększają komfort – znajdowanie się w pomieszczeniach, w których pracują, nie jest uciążliwe dla naszych uszu. Każdy oferowany przez nas produkt potwierdzony jest certyfikatem, dyrektywami RoHS, co zapewnia bezpieczeństwo oraz ochronę przed dotykiem bezpośrednim. Nasze produkty są zgodne z obowiązującymi normami. Styczniki oferowane przez Relpol przeszły kontrolę jakości – ich działanie jest niemal bezawaryjne. Duże doświadczenie to jedna z pozytywnych cech charakteryzująca naszą firmę. Jednak podążanie za najnowszymi trendami oraz rozwój również stanowią dla nas istotne znaczenie. To dlatego styczniki od Relpol cieszą się dużym powodzeniem wśród Klientów.