Przeglądy okresowe regałów magazynowych

0
1781

Kupując regały magazynowe oraz regały paletowe mamy przede wszystkim na uwadze funkcjonalność i praktyczność. Nie możemy jednak zapominać o ich regularnym przeglądzie. Dla jednych jest to konieczność dla innych zbędny wydatek. Jednak powinniśmy wiedzieć, że mamy taki obowiązek, który regulują odpowiednie normy.

Regały magazynowe powinny być serwisowane przez specjalistów, dzięki temu mamy pewność, że kontrola przebiegła prawidłowo, wszelkie wady zostały zidentyfikowane. Nieprawidłowości jakie występują najczęściej to np. przekroczenie dopuszczalnej normy obciążeń. Na półkach znajduje się towar, który swoją wagą przekracza maksymalny ciężar, jaki może być umieszczony na regałach. Może również zdarzyć się tak, że zostaną one uszkodzone przez sprzęt np. wózek widłowy. Aby zminimalizować ryzyko wypadków i zwiększyć poziom bezpieczeństwa, a także zastosować się do przepisów prawa musimy wykonywać okresowe przeglądy regałów. Jeśli pracownicy zauważą jakieś usterki, powinni je niezwłocznie zgłosić swojemu przełożonemu, celem wyeliminowania czynników niebezpiecznych, mogących zagrażać życiu i zdrowiu. Powinna być również wyznaczona osoba w firmie, która będzie odpowiedzialna za sprawdzanie stanu magazynu co miesiąc. Dzięki temu łatwiej jest zapobiec nieszczęśliwym zdarzeniom, mając na bieżąco raport.

Pomimo tego, iż producent regałów ma obowiązek wyprodukowania ich zgodnie z normami, to nie zwalnia to przedsiębiorcy z odpowiedzialności. Musi on pilnować terminów kontroli, które powinny się odbyć przynajmniej raz w roku. Wszystkie czynności należy zlecić ekspertom, którzy zajmują się tym zawodowo. Często producenci wyposażenia do magazynów rekomendują konkretnych wyspecjalizowanych ekspertów. Jeśli nie wiemy, na którą firmę się zdecydować, warto skorzystać z tej rady. Po przeprowadzonej kontroli otrzymamy raport, zawierający ewentualne nieprawidłowości czy regały paletowe i magazynowe nadają się do dalszego użytku. Na jego podstawie możemy zaplanować prace, które będą miały na celu usunięcie wykrytych wad, usterek na terenie magazynu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here